Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 04.12.2020

Kolejne ułatwienia dla kierowców. Sprawdź, jakie zmiany wchodzą dziś w życie!

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przynosi kierowcom nowe ułatwienia i rozwiązania. Cyfryzacja dokumentów, regulacja kwestii tablic rejestracyjnych oraz rejestracji aut. Czego dotyczą zmiany? Kogo obejmą? Dlaczego są wprowadzane?

Pieczątki w dowodzie

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy dowodów rejestracyjnych – jest w nich miejsce tylko na 6 pieczątek z terminem badania technicznego. Jeśli zabraknie miejsca na kolejne, nie trzeba będzie jednak wymieniać dokumentu na nowy. Diagnosta wystawi zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego i to właśnie tam znajdzie się termin kolejnego badania. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy zaoszczędzą 71 zł (tyle kosztuje wymiana dowodu na nowy) i unikną dwóch wizyt w starostwie.

Posłuchaj
00:32 Brak miejsca na pieczątki badania technicznego? (Na luzie/PRK) Brak miejsca na pieczątki badania technicznego? (Na luzie/PRK)
 

Zaświadczenia nie trzeba też wozić ze sobą w samochodzie. Od 2018 roku nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego podczas podróży. W razie zagubienia zaświadczenia będzie można uzyskać duplikat w stacji diagnostycznej, w której przeprowadzono przegląd. Wśród innych zmian znalazły się m.in. możliwość rejestracji auta w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania oraz czasowa rejestracja pojazdu w miejscu zakupu (jeśli nie można bez tego wyjechać nim na drogi).

Krótkie tablice

We właściwym dla miejsca zamieszkania starostwie będę musieli pojawić się właściciele samochodów z krótkimi tablicami rejestracyjnymi. Te wprowadzono z myślą o właścicielach pojazdów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Wielu kierowców zakłada w swoich samochodach krótkie tablice, mimo tego, że mają miejsce na wersje pełnowymiarowe. Od 4 grudnia ich samochody nie przejdą badania technicznego. Tablic nie będzie można też umieszczać w innych miejscach, niż do tego przeznaczone.

Posłuchaj
01:06 Krótkie tablice rejestracyjne (Na luzie/PRK) Krótkie tablice rejestracyjne (Na luzie/PRK)

Fizyczne prawo jazdy

Dziś po raz ostatni będzie można dostać mandat, jeśli ktoś zapomni zabrać ze sobą prawo jazdy. Od 5 grudnia dokument będzie można zostawić w domu. W razie kontroli drogowej funkcjonariusze sprawdzą uprawnienia do kierowania autem w systemie ewidencji kierowców. 

Posłuchaj
00:26 Prawo jazdy w Internecie! (Na luzie/PRK) Prawo jazdy w Internecie! (Na luzie/PRK)

Dokument w smartfonie

Aby samodzielnie sprawdzić w Internecie informacje zamieszczone w systemie, wystarczy wpisać imię, nazwisko i serię dokumentu z blankietu prawa jazdy. Szczególnie na początku wprowadzania tej funkcjonalności warto sprawdzić, czy wszystkie nasze dane są poprawne - w ewidencji kierowców mogą zdarzyć się błędy! Jeśli taki wystąpi, zgłoś to do organu, który wydał dokument.

Chętni będą mogli "nosić" ze sobą dokument w smartfonie. Od jutra (5 grudnia) w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Wystarczy pobrać najnowszą wersję aplikacji ze sklepów Google Play lub App Store i posiadać profil zaufany, który można założyć np. przez bankowość elektroniczną. Nie jest to jedyna nowa funkcjonalność aplikacji. Od 5 grudnia będzie można w niej też sprawdzić liczbę punktów karnych.– tłumaczy minister w kancelarii premiera Marek Zagórski.

Posłuchaj
00:19 Aplikacja mObywatel (Na luzie/PRK) Aplikacja mObywatel (Na luzie/PRK)

Posłuchaj
00:06 Punkty karne w aplikacji (Na luzie/PRK) Punkty karne w aplikacji (Na luzie/PRK)

Aplikacja nie wymaga połączenia z Internetem. Nie jest obowiązkowa, ale warto mieć ją w swoim smartfonie – szczególnie wtedy, gdy tradycyjne prawo jazdy zostanie w domu. Dokument w telefonie przyda się np. podczas ewentualnej stłuczki.

Od ponad dwóch lat w aplikacji mObywatel dostępna jest usługa mPojazd, dzięki której nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Aplikacja powiadomi też o zbliżającym się terminie badania technicznego samochodu. Dzięki najnowszym zmianom, jest w niej dostępny cały pakiet dokumentów dla kierowców. Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który wprowadził taką możliwość.

Pozostałe zmiany z pakietu deregulacyjnego dla kierowców wejdą w życie w kolejnych miesiącach. W czerwcu 2021 roku będzie można zlecić rejestrację nowego auta dealerowi, od którego kupujemy samochód. Ważną zmianą będzie też możliwość pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych w przypadku zakupu auta. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ta zmiana zacznie obowiązywać.


Autor: Patryk Michalski

Goście: 

  • Marcin Barankiewicz - prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów,
  • kom. Robert Opas – Biuro Ruchu Drogowego KGP,
  • Marek Zagórski – sekretarz stanu w KPRM.