Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 29.01.2021

Przezorny zawsze ubezpieczony

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – tak głosi ludowe przysłowie. Warto zabezpieczyć się przed sytuacjami, które mogą całkowicie zmienić (na niekorzyść) nasze życie. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC? Na co uważać? Od czego zależy jego kwota? SPRAWDŹ!

Żaden kierowca nie powinien wyjeżdżać na drogę bez wykupionego ubezpieczenia OC. W razie stłuczki lub wypadku to z niego wypłacane są pieniądze dla poszkodowanego w takim zdarzeniu. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, możemy dodatkowo wykupić polisę chroniącą nasz samochód przed zdarzeniami losowymi - autocasco.

Polacy wydają na nie coraz więcej. W 2016 roku było to 6,6 mld zł. Rok później – przeszło miliard złotych więcej. W 2018 roku kwota ta wzrosła aż do 8,3 mld zł.

Decydując się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Cena czy zakres ubezpieczenia?

Właściciel samochodu musi zastanowić się na początku, co dla niego jest ważniejsze: zakres ubezpieczenia czy jego cena.

Aby wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę, z możliwie największym zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela, warto udać się do multiagenta ubezpieczeniowego. Porówna on oferty wszystkich firm i przedstawi tę najkorzystniejszą. Drugą możliwością jest wykorzystanie internetowej porównywarki ubezpieczeń. Jest co najmniej kilka wiarygodnych stron, które zestawiają ze sobą najlepsze oferty ubezpieczenia. Opcją trzecią jest samodzielne zebranie ofert od różnych ubezpieczycieli. Jest to jednak pracochłonne i może nie dać tak dobrych efektów, jak pomoc specjalisty.

Posłuchaj
00:31 Porównanie ofert ubezpieczeń (Na luzie/PRK) Porównanie ofert ubezpieczeń (Na luzie/PRK)

Cena polisy AC zależy od modelu auta, jego wieku, przebiegu, wieku właściciela pojazdu i bezszkodowej jazdy. Ważną kwestią jest jej zakres. W umowie powinny być szczegółowo opisane sytuacje, które obejmuje ubezpieczenie. Do wyboru mamy możliwość objęcia przez ubezpieczyciela kilku konkretnych sytuacji, lub zdecydować się na tzw. opcję "all risk". Ta druga zadziała na wypadek każdego nieszczęśliwego zdarzenia (choć uwaga! - w umowie mogą znaleźć się wyłączenia.) Wszystko to powinno być dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

-

Posłuchaj
01:00 19.01 AUTOCASCO 2.mp3 Zakres ubezpieczenia AC (Na luzie/PRK)

Co do zasady, każde autocasco obejmuje ubezpieczenie od spadających przedmiotów (np. konarów), które uszkodzą auto podczas burzy. Zdarzenie to nie jest związane z celowym lub przypadkowym działaniem siły ludzkiej. Co innego w sytuacji, gdy na samochód spadnie np. cegła czy dachówka z pobliskiej budowy – wówczas o zwrot kosztów naprawy powinniśmy ubiegać się z OC firmy wykonującej takie prace.

Posłuchaj
01:23 Uwaga! Spadające przedmioty! (Na luzie/PRK) Uwaga! Spadające przedmioty! (Na luzie/PRK)

-

Chroń swoje auto!/UnderhilStudio/shutterstock Chroń swoje auto!/UnderhilStudio/shutterstock

Czy warto ubezpieczać dodatkowo szyby i bagaż?

Oprócz polis autocasco, ubezpieczyciele oferują też innego rodzaju dodatkowe ubezpieczenia. Mogą objąć np. szyby, wyposażenie czy bagaż. Są w stanie zapewnić kierowcy także holowanie po awarii oraz pomoc prawnika przy kolizji czy wypadku.

Posłuchaj
00:41 Dodatkowe ubezpieczenie (Na luzie/PRK) Dodatkowe ubezpieczenie (Na luzie/PRK)

Jeśli właściciel auta sprzeda je w czasie, gdy obejmuje je polisa AC – ta automatycznie wygasa. Można wtedy ubiegać się o proporcjonalny zwrot kosztów.



Szkoda całkowita

Kolizje i wypadki to niestety codzienność na polskich drogach. Gdy nasze auto jest naprawdę mocno uszkodzone, ubezpieczyciel może orzec tzw. szkodę całkowitą. Dzieje się tak, gdy zniszczenia są na tyle duże, że naprawa samochodu jest nieopłacalna. Tak dzieje się najczęściej, gdy jej koszt przekracza 70 procent wartości rynkowej pojazdu w dniu, w którym powstała szkoda.


Ubezpieczają się nie tylko Ci zbyt przezorni – niezależnie jak dobrym kierowcą jesteś, nigdy nie wiesz co spotka Cię na drodze. Niewielka inwestycja w ubezpieczenie może uchronić Cię przed stratą naprawdę ogromnych pieniędzy. 


Patryk Michalski


CZYTAJ TAKŻE: