Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 22.12.2020

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi – o czym należy pamiętać?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Aby ten szczególny czas spędzić z rodziną, część z nas wsiądzie w Wigilię do samochodów i wyruszy w trasę. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym podróż po autostradzie i drodze szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza. 

Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym
Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym

Lewy pas

Podczas podróżowania autostradą lub tzw. "ekspresówką" musimy pamiętać, że lewy pas służy wyłącznie do wyprzedzania. Nawet jeśli mamy przed sobą pustą drogę, to naszym obowiązkiem jest zajęcie pasa skrajnie prawego. Za każdym razem gdy zakończymy manewr wyprzedzania, mamy obowiązek wrócić na prawą stronę. 

zdjęcie ilustracyjne (shutterstock/Ralf Geithe) zdjęcie ilustracyjne (shutterstock/Ralf Geithe)

Dopuszczalna prędkość

W Polsce dopuszczalna prędkość na autostradach i drogach ekspresowych jest prawnie uregulowana (odpowiednio 140 km/h i 120 km/h). Jeśli jednak nasza "ekspresówka" ma tylko jeden pas, wówczas na zegarze nie może pojawić się więcej, niż 100 km/h. Z drugiej strony, zbyt wolna jazda także może stwarzać zagrożenie – 40 km/h to minimalna dopuszczalna prędkość. Zaleca się jednak, aby jechać nieco szybciej. 

Nie zatrzymujemy się 

To, że na autostradzie nie wolno zawracać i jechać na wstecznym wydaje się być oczywiste. Niektórzy kierowcy decydują się jendnak na postój na pasie awaryjnym. Pas ten - jak sama nazwa wskazuje - możemy wykorzystać w sytuacjach kryzysowych: gdy dojdzie do kolizji lub po prostu zepsuje się w czasie podróży.

W przypadku awaryjnego postoju wysiadać z auta możemy jedynie z prawej strony. Naszym zadaniem jest postawienie trójkąta ostrzegawczego 100 metrów za autem. 

IMPORT SAMOCHODU Z USA - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Na autostradzie i drodze ekspresowej nie warto gwałtownie hamować (chyba, że wymaga tego sytuacja na drodze). W przeciwnym wypadku możemy stworzyć zagrożenie.

Z drugiej strony nie możemy też podjeżdżać zbyt blisko pod auta, które jedzie przed nami – gdy ten zdecyduje się na hamowanie, możemy być pewni, że dojdzie do kolizji lub poważniejszego wypadku. 

Korytarz życia 

To bardzo ważna zasada, o której mało kto pamięta podczas jazdy na dwupasmowych drogach. 

Gdy słyszymy dźwięk karetki, a w naszym lusterku pojawiają się migające na niebiesko lampy, to naszym obowiązkiem (prawnie uregulowanym) jest utworzenie tzw. korytarza życia.

Korytarz życia - jedziemy do Twojej mamy


Chodzi o to, aby kierowca ambulansu miał swobodną możliwość jak najszybszego dotarcia do celu. Jeśli znajdujemy się na lewym pasie autostrady lub drogi ekspresowej, musimy wówczas zjechać do lewej strony. Analogicznie robimy tak na stronie prawej. 


kw