Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 13.01.2021

Kupujemy używane auto – jak nie dać się oszukać?

Zakup samochodu to dla niektórych czysta przyjemność – dla innych droga przez mękę. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać? 

Zimowe warunki a lakier samochodowy
Jak zimowe warunki wpływają na lakier samochodu?

Jeśli kupowałeś kiedyś używane auto, dobrze wiesz, że na żywo wygląda inaczej niż na zdjęciach. Jedni twierdzą, że przy zakupie auta trzeba mieć po prostu szczęście. Inni – że warto uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić kilka kwestii, zanim podejmie się decyzję o wydaniu zaoszczędzonych przez lata pieniędzy. 

Lakier

Przy zakupie samochodu warto mieć ze sobą miernik grubości lakieru. W zdecydowanej większości ofert możemy przeczytać, że auto jest oczywiście bezwypadkowe. Z właścicielem nie ma co dyskutować, ale warto poinformować w rozmowie telefonicznej, że na oględzinach pojazdu pojawimy się z czujnikiem. Mierniki są dostępne w Internecie – nowy aparat kupisz już za ok. 300 zł. Warto rozważyć wypożyczenie urządzenia (wiele firm ma taką usługę w swoich ofertach), jeśli nie kupujemy samochodów regularnie. 

Wizyta w warsztacie

Podczas rozmowy telefonicznej (lub już na miejscu spotkania) możesz poprosić sprzedającego o wspólną wizytę na stacji kontroli pojazdów lub u mechanika, aby okiem eksperta sprawdzić, czy wszystko jest rzeczywiście zgodne z opisem w ogłoszeniu. Taką wizytę u specjalisty potraktuj jak inwestycję - lepiej zapłacić mechanikowi kilkadziesiąt złotych, niż zaczynać od remontu nowo kupionego auta. Jeśli sprzedający nie ma nic do ukrycia – powinien zgodzić się na taki pomysł. Jeśli zdecydowanie się temu sprzeciwia - szukaj nowej oferty.

Środek auta

W tej kwestii wszystko zależy od właściciela sprzedawanego auta – można przejechać autem kilkaset tysięcy kilometrów i zachować w środku nienaganny stan plastików i foteli. Warto jednak zwrócić uwagę na stan kierownicy i gałki zmiany biegów. Może być to podpowiedź, czy dany samochód ma rzeczywiście taki przebieg, jak ten opisany w ofercie. W zdecydowanej większości ogłoszeń auta mają mniej niż 300 tysięcy kilometrów przebiegu – w ilu z nich był cofany licznik kilometrów? Jeśli chcesz sprawdzić dokładnie przebieg pojazdu, warto skorzystać z rządowej strony historiapojazdu.gov.pl

Zakup samochodu dla niektórych to czysta przyjemność – dla innych droga przez mękę.

Nigdy nie podejmuj pochopnych decyzji – dokładnie sprawdź auto, aby jego użytkowanie sprawiało Ci radość, a nie wywoływało rozgoryczenie. 

kw

CZYTAJ TAKŻE: