Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 31.01.2021

Wybuchająca opona – co robić w przypadku eksplozji?

Nawet najlepszy samochód nie zajedzie daleko bez dobrych opon. Ich zły stan może sprowadzić na kierowcę i pasażerów śmiertelne zagrożenie. Co robić w przypadku eksplozji opony w czasie jazdy? Jak temu zapobiec? Czy warto kupować używane ogumienie?

Guma gumie nierówna

Do awarii opon dochodzi najczęściej wtedy, gdy mają wady wewnętrzne. Rodzaj ogumienia należy dobrać odpowiednio do konkretnego samochodu i zwrócić uwagę na nośność. Nie bez znaczenia jest też zużycie i wiek opon, które z czasem tracą przyczepność, parcieją i łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Doświadczony wulkanizator przy sezonowej wymianie ogumienia powinien zwrócić na to uwagę. Z tego powodu warto korzystać z usług sprawdzonego warsztatu - radzi wulkanizator Paweł Zaborowski.

Posłuchaj
00:52 Sezonowa wymiana opon (Rozrusznik/PRK) Sezonowa wymiana opon (Rozrusznik/PRK)

Na oponach nie warto oszczędzać. Od ich jakości i aktualnego stanu technicznego zależy bezpieczeństwo, zdrowie i życie kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Zakup używanego ogumienia to loteria, w której prawie zawsze przegrywamy. Nie wiemy jak opony były przechowywane w przeszłości i jaką mają historię – np. jeśli poprzedni właściciel wjechał oponą w dużą dziurę, mógł spowodować mikrouszkodzenia w jej strukturze.


Eksplozja opony - jak bezpiecznie zatrzymać samochód?

Zły stan techniczny opony, wysoka temperatura powietrza i jezdni oraz nadmierna prędkość mogą złożyć się na to, że w trakcie jazdy opona po prostu pęknie. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować zimną krew i zadbać o utrzymanie w ryzach samochodu - radzi kierowca rajdowy i specjalista od bezpiecznej jazdy Adrian Chwietczuk.

Przy wystrzale którejś z przednich opon, samochód nie będzie odpowiednio reagować na skręty kierownicą. W przypadku pęknięcia opony w tylnej osi, może zacząć nami "rzucać". Ważne, by nie wykonywać wtedy gwałtownych ruchów i delikatnie operować hamulcem. Uwaga techniczna – większe szanse na utrzymanie samochodu na odpowiednim torze jazdy mamy wtedy, gdy trzymamy kierownicę obiema rękami!

Posłuchaj
01:20 Wystrzał opony - jak się zachować? (Rozrusznik/PRK) Wystrzał opony - jak się zachować? (Rozrusznik/PRK)

Niezależnie od rozmiaru samochodu, schemat reakcji na wystrzał opony jest identyczny. Wybuch opony w ciężarówce różni się od wybuchu opony w osobówce tym, że duża opona rozrywa się na większe fragmenty, które lecą na wszystkie strony. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników drogi - dodaje Adrian Chwietczuk.

-

Posłuchaj
00:11 Wystrzał opony w ciężarówce (Rozrusznik/PRK) Wystrzał opony w ciężarówce (Rozrusznik/PRK)

Według eksperta, prędkość nie jest głównym czynnikiem, który powoduje eksplozję opony. Częściej wpływ na to ma jej stan, niewystarczające ciśnienie czy zbyt ciężki ładunek samochodu. Natomiast im wyższa prędkość, tym trudniej utrzymać samochód w torze jazdy i bezpieczne zjechać na pobocze.

Inwestycja w bezpieczeństwo zawsze się zwraca. Jeżeli do tej pory kupowałeś opony z rynku wtórnego - zachęcamy do zmiany nawyku. Kilkadziesiąt złotych więcej może uchronić Cię od katastrofalnego w skutkach wypadku. 


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: