Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 17.12.2020

Czy jesteś gotowy do podróży?

Okres przedświąteczny sprzyja podróżowaniu. Pogoda? Znacznie mniej. Jeżeli połączymy te dwa czynniki, dojdziemy do wniosku, że do podróży powinniśmy się przygotować dużo lepiej, niż zwykle to robimy. 

Diagnostyka

Przygotowania do podróży powinniśmy zacząć od diagnostyki. Oczywiście nikt nie twierdzi, że musimy kontrolować auto na stacji przed każdym wyjazdem. Podobnie jak u dentysty, stan pojazdu powinien być sprawdzony przynajmniej raz na pół roku. 

Oprócz opinii specjalisty, ważne jest też to, co możesz sprawdzić i usprawnić na własną rękę - ważność OC, ciśnienie w oponach, poziom płynów oraz sprawność radia i klimatyzacji. W niektórych warunkach przydatne będzie też dorzucenie łańcuchów do bagażnika.

00:53 Przygotowanie samochodu do zimy Przygotowanie samochodu do zimy

Plan podróży

Planowanie podróży powinniśmy zacząć chwilę wcześniej, niż tuż przed zapięciem pasów i odpaleniem silnika.

Może wyda się to niektórym śmieszne w dobie "internetów" i "dźipiesów", ale nadal dobrym i precyzyjnym narzędziem jest... papierowa mapa! W większości jesteśmy wzrokowcami, a na takiej mapie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Trasę możemy podzielić na etapy i porównać z ewentualną alternatywną. Warto spróbować sposobu naszych dziadków – rozczarowania nie będzie.

Ważne jest, aby upewnić się czy na naszej trasie, np. z Przemyśla do Szczecina, (dokładnie 994 kilometry) nie ma po drodze istniejących bądź planowanych utrudnień. Tu oczywiście niezawodny jest Internet i strony GDDKiA. Warto też pamiętać o całodobowym numerze Informacji Drogowej 19111.

00:36 Planowanie Trasy Planowanie Trasy

Pakowanie i bagaż

Kiedy jesteśmy już spakowani i mamy sprawdzoną trasę z uwzględnieniem ewentualnych objazdów utrudnień – możemy ruszać. 

Pakowanie - tradycyjnie. Od najcięższych rzeczy na spodzie bagażnika, po lekkie na samej górze. Pamiętajcie o odpowiednim zabezpieczeniu drobnych elementów. W razie wypadku, każdy z luźno leżących przedmiotów będzie stanowił podobne zagrożenie co ostry nóż lub kamień wielkości pięści.

Źródło:YT

Teraz jesteśmy gotowi, by w zimowych warunkach udać się w dłuższą podróż.

Ach, jeszcze jedno... Na drodze na pewno zdarzy się, że spotkasz jakiegoś barana czy osła (na lewym pasie). Nie trać na nich nerwów. Daj się wyprzedzić, nie reaguj na zaczepki i nie daj się sprowokować. 

Znerwicowany, sam możesz stać się zagrożeniem dla innych kierowców!


Autor: P. Kuniszewicz

Goście:

  • Bartosz Wysocki – GDDKiA, Oddział Rzeszów
  • Maciej Wisławski – Rajdowy Mistrz Europy z 1996 roku