Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Przemysław Goławski 04.05.2022

"Żegnam ojca niepodległej Białorusi". Prezydent Andrzej Duda o Stanisławie Szuszkiewiczu

Prezydent Andrzej Duda we wpisie na Twitterze żegna zmarłego dzisiaj Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcę niepodległej Białorusi.

"Z głębokim żalem żegnam Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcę i ojca niepodległej Białorusi. Polska nigdy nie zapomni Jego roli w rozwiązaniu w 1991 roku Związku Sowieckiego i utworzeniu wolnej Białorusi, Ukrainy i innych państw. Niech spoczywa w Pokoju!"- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Stanisław Szuszkiewicz był białoruskim fizykiem, synem represjonowanego białoruskiego pisarza. Urodził się 15 grudnia 1934 r. w Mińsku. W tym mieście skończył studia fizyczno-matematyczne na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Był deputowanym ludowym ZSRR (od 1989 r.), w 1990 r. został delegatem Zjazdu Deputowanych Ludowych ZSRR i wkrótce potem deputowanym Rady Najwyższej Białorusi. Stał na czele białoruskiego parlamentu w latach 1991-1994. W 1991 r., już jako przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, doprowadził do spotkania w Białowieży Borysa Jelcyna i Leonida Krawczuka, i wraz z nimi podpisał umowę o rozwiązaniu ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Dzięki temu porozumieniu Białoruś odzyskała niepodległość.

Na początku 1994 roku został usunięty ze stanowiska przewodniczącego Rady Najwyższej.

Członek Rady Najwyższej Białorusi


W tym samym roku wystartował w wyborach prezydenckich, ale nie przeszedł do drugiej tury. W 1995 został ponownie wybrany do Rady Najwyższej Białorusi, był członkiem frakcji "Akcja Obywatelska". Jesienią 1996 roku podpisał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie impeachmentu Aleksandra Łukaszenki. Odmówił wstąpienia do Izby Reprezentantów i nadal brał udział w pracach Rady Najwyższej, której uprawnienia wygasły w 2001 roku.

Przez długi czas stał na czele Białoruskiej Socjaldemokratycznej Hramady (od 2018 - honorowy przewodniczący). Krytykował politykę dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj także:

pg