Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 13.05.2012

Apel strategów i polityków: hokej nie dla Łukaszenki

List otwarty z apelem o przeniesienie mistrzostw świata w hokeju na lodzie z Białorusi wystosowały do federacji amerykańskie think tanki. Pod listem podpisał się między innymi były ambasador USA w Polsce Victor Ashe.
Aleksander Łukaszenka grywa dość często w hokejaAleksander Łukaszenka grywa dość często w hokejabelarus.by

List otwarty do prezydenta Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w sprawie przeniesienia mistrzostw świata w hokeju na lodzie z Mińska zainicjowały amerykańskie think tanki Freedom House i Center for European Policy Analysis. Pod listem podpisało się 23 ekspertów specjalizujących się w sprawach polityki i strategii amerykańskiej i europejskiej, byli urzędnicy adminsitracji USA i działacze organizacji prodemokratycznych, a także europarlamentarzyści. Wśród sygnatariuszy jest były ambasador USA w Polsce Victor Ashe.

W liście eksperci i politycy apelują do prezydenta IIHF Rene Fasela i innych członków federacji, by przenieść mistrzostwa z Białorusi do czasu, aż Aleksander Łukaszenka uwolni i zrehabilituje wszystkich więźniów politycznych, a także będzie traktował swoich obywateli zgodnie z demokratycznymi standardami.

- Kraje, które chcą gościć tak prestiżowe imprezy, muszą pokazać, że na to zasługują, przestrzegając uniwersalnych praw człowieka – napisano. – Wzywamy prezydenta Rene Fasela i wszystkich członków IIHF, by stanęli po właściwej stronie w historii i przyłączyli się do społeczności międzynarodowej, która wspiera Białorusinów, a więc by zdecydowali się przenieść mistrzostwa świata w hokeju na lodzie z Białorusi do kraju bardziej demokratycznego – czytamy w liście. Peter P. Doran z CEPA (Center for European Policy Analysis) powiedział, że przeniesienie mistrzostw to nie jest mieszanie polityki i sportu, to sprawa godności ludzkiej.

Listy otwarty to najnowsza inicjatywa Białoruskiej Grupy Kontaktowej (Belarus Contact Group). Finansowana częściowo przez Freedom House i CEPA, grupa ta gromadzi specjalistów, byłych członków administracji USA. Ich zadaniem jest projektowanie i podejmowanie działań, które będą katalizować demokratyczne przemiany na Białorusi.

List wspiera wcześniejsze inicjatywy Parlamentu Europejskiego, państw członkowskich UE i Kongresu USA, które wzywały IIHF do przeniesienia mistrzostw. 17 maja w Helsinkach zaczyna się Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, który może zdecydować o odebraniu mistrzostw Mińskowi.

Pod listem podpisali się

Victor Ashe (były ambassador USA w Polsce)

Ian Brzezinski (Rada Atlantycka)

Susan Corke (Freedom House)

Pavol Demeš (German Marshall Fund)

Peter B. Doran (Center for European Policy Analysis)

Joerg Forbrig (German Marshall Fund) Laurence

E. Hirsch (Center for European Policy Analysis)

Bruce Jackson (Project on Transitional Democracies)

Donald Jensen (Center for Transatlantic Relations)

Dakota Korth (Halifax International Security Forum)

David Kramer (Freedom House)

Irina Krasovskaya (We Remember Foundation)

Robert Kron Jr. (Center for European Policy Analysis)

Edward McMillan-Scott (eurodeputowany z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy)

David Merkel (Center for Transatlantic Relations) Wess Mitchell (Center for European Policy Analysis)

Stephen B. Nix (International Republican Institute)

Robert Nurick (Rada Atlantycka)

Kristiina Ojuland (eurodeputowana (Estonia) z Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy)

Rodger Potocki (Georgetown University)

Peter Šťastný (eurodeputowany (Słowacja), Europejska Partia Ludowa)

Guy Verhofstadt (eurodeputowany (Belgia), szef trzeciej do wielkości grupy w PE, Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy)

Sir Graham Watson (eurodeputowany, były szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy).

Przeczytaj list >>>

agkm