Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 25.09.2012

Nagroda dla Alesia Bialackiego w dniu 50 urodzin

Aleś Bialacki otrzyma nagrodę Human Rights Defenders za rok 2011. W imieniu więzionego przez reżim Łukaszenki obrońcy praw człowieka nagrodę odbierze jego rodzina.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuAleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuWłodzimierz Pac, Polskie Radio

Nagrodę wręczy w Warszawie ambasador Stanów Zjednoczonych.

We wtorek Aleś Bialacki obchodzi 50 urodziny. Jak wyjaśnia jego żona Natalla Pinczuk, Aleś wie, że przyznano mu nagrodę. Nie wie jednak, że wręczona będzie w dniu jego urodzin. Ta wiadomość, jak dodaje, będzie dla niego dużym wsparciem. Jak dodaje, napisze mu o tym w liście. To będzie dla niego mentalne i duchowe wsparcie - zaznacza żona obrońcy praw człowieka.

Od uwięzionego w Borujskiej Kolonii Karnej Alesia Bialackiego dochodzą listy. Jak wyjaśnia Natalla Pinczuk, Aleś Bialacki nie pisze w nich jednak o warunkach swego pobytu w więzieniu ze względu na więzienną cenzurę. O tym, jak jest traktowany w więzieniu Natalla Pinczuk dowiedziała się od byłych współwięźniów Bialackiego. Jak zaznacza, Aleś jest izolowany od innych więźniów. Władze więzienia brutalnie przerywają jakiekolwiek kontakty innych więźniów z Alesiem Bialackim. Ci, którzy próbują nawiązać z nim stosunki są potem karani. Taką informację Natalla Pinczuk otrzymała od kilku więźniów, którzy razem z Alesiem Bialackim znajdowali się w bobrujskiej kolonii.

Human Rights Defenders Award (Nagroda dla Obrońców Praw Człowieka) przyznawana jest osobom bądź organizacjom pozarządowym w uznaniu wyjątkowego męstwa i przywódczej roli wykazywanych w obronie praw człowieka i demokracji w obliczu represji rządowych. Na uroczystości wręczenia nagrody Ambasador Stanów Zjednoczonych odczyta oświadczenie sekretarz stanu Hillary Clinton informujące o uhonorowaniu Alesia Bialackiego w uznaniu jego osiągnięć, poświęcenia i odważnej postawy.
Aleś Bialacki to białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka; dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna"

24 listopada 2011 roku został skazany na 4,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Podstawą do jego aresztowania były informacje o kontach bankowych, przekazywane Białorusi przez litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości oraz polską prokuraturę.
IAR/agkm

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku/ fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś