Jan Odyniec 03.08.2021

Tokio 2020: Rozmys i Lewandowski w półfinale. Upadek, protest i ulga "Lewego"

Marcin Lewandowski i Michał Rozmys awansowali do półfinałów biegu na 1500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W drugim biegu kwalifikacji Lewandowski miał szczęście w nieszczęściu - wywrócił się na ostatnim okrążeniu i do mety dobiegł z olbrzymią stratą na 15. miejscu. Decyzją sędziów Lewandowski został jednak dopuszczony do dalszej rywalizacji.

Michał Rozmys z szóstym czasem pierwszego biegu awansował do półfinału. W drugim biegu kwalifikacji Marcin Lewandowski - brązowy medalista mistrzostw świata sprzed dwóch lat - wywrócił się na ostatnim okrążeniu i do mety dobiegł z olbrzymią stratą na 15. miejscu.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJANY

Polak długo siedział na bieżni, ale postanowił dokończyć zmagania i zmierzono mu czas 4.43,96. Zwyciężył Kenijczyk Abel Kipsang - 3.40,68.

00:31 Lewandowski.mp3 Startujący w drugiej serii eliminacyjnej Lewandowski przewrócił się 350 metrów przed metą, popychany przez jednego z rywali. Dotruchtał jednak do mety i po proteście polskiej ekipy, medalistę mistrzostw świata z 2019 roku dopuszczono do półfinału (IAR)

Polska ekipa złożyła protest, który został uwzględniony. Jury bardzo szybko przeanalizowało zapis wideo i uznało, że Lewandowski został popchnięty przez jednego rywali. Błyskawicznie przy jego nazwisku w tabeli wyników pojawił się dopisek, że został dopuszczony przez sędziów do czwartkowego półfinału.

Czytaj również:

Lewandowski jest szósty na liście światowej w tym roku, a należący do niego rekord Polski wynosi 3.30,42.

Z każdego z trzech biegów eliminacyjnych (w ostatnim triumfował Brytyjczyk Jake Heyward - 3.36,14) awansowało po sześciu zawodników (plus dodatkowo Lewandowski) i jeszcze sześciu z najlepszymi czasami.

Półfinały - w czwartek, zaś finał biegu na 1500 m mężczyzn w Japonii odbędzie się w sobotę.

00:18 Rozmys.mp3 Startujący w pierwszej serii eliminacyjnej Michał Rozmys musiał się sprężyć na ostatniej prostej, żeby awansować do półfinału. Po szybkim finiszu zajął 6-ste miejsce z czasem 3:36.28. To zapewniło mu kwalifikację (IAR)

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego