Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 29.01.2022

Pekin 2022: olimpijski tor saneczkowy nie sprzyja Polakom? Jakub Kowalewski: decydują sprawy techniczne

Do rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie pozostało jeszcze sześć dni. Na miejscu są już m.in. polscy saneczkarze. - Tracimy na takich torach, jak ten olimpijski - ocenił Jakub Kowalewski, który będzie startował w dwójce z Wojciechem Chmielewskim, w rozmowie z Sylwią Urban, dziennikarką Radiowej Jedynki. 
  • Saneczkowa dwójka, w składzie: Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, w przeszłości pokazywała, że stać ją na walkę z najlepszymi 
  • Problemem Polaków pozostają jednak kwestie sprzętowe 

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie będą nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Tor i sprzęt nie pomagają 

27-letni Jakub Kowalewski po raz drugi wystartuje na igrzyskach olimpijskich. Przed czterema laty wraz z Wojciechem Chmielewskim zajęli 12. miejsce. Jak będzie tym razem?

- Tor nie jest pod nas. Jest bardzo długi, dużo prostych, wiraże są długie. Główną rolę odgrywa sprzęt. W tym aspekcie po prostu leżymy... Nasze sanki nie osiągają takich prędkości - powiedział. - tracimy na takich dłuższych torach. Wolimy krótsze, bardziej techniczne. Tam możemy się wykazać - dodał saneczkarz. 

Polska dwójka w lutym 2020 roku zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Wintenbergu. Aby częściej rywalizować skutecznie z najlepszymi, Biało-Czerwoni musieliby korzystać ze sprzętu najwyższej jakości. Z tym jest problem. 

- Mamy tylko jeden rodzaj płóz. Nie mamy możliwości testowania - wyjaśnił Jakub Kowalewski. -  Decydują sprawy techniczne. Płozy muszą mieć odpowiedni łuk. My mamy tylko jedne ustawienia. Na niektórych torach te sanki się rozpędzają, na innych nie - ocenił. 

Temperatura będzie sprzymierzeńcem? 

W osiągnięciu dobrego wyniku Polakom mogą pomóc warunki atmosferyczne. 

- Temperatura musiałaby być w okolicach od zera do dwóch stopni na plusie. Także gdyby wilgotność była dość duża, mielibyśmy duże szanse, żeby rywalizować z najlepszymi - ocenił olimpijczyk. 

Niestety, prognozy wskazują, że podczas igrzysk w Pekinie temperatury powietrza będą niższe... 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Sylwii Urban z saneczkarzem Jakubem Kowalewskim

Posłuchaj
03:08 Jakub Kowalewski: Na tym torze główną rolę odgrywa sprzęt.mp3 Jakub Kowalewski: na tym torze główną rolę odgrywa sprzęt - mówi saneczkarz w rozmowie z Sylwią Urban (IAR)

  

W stolicy Chin powstanie nasze studio nadawcze, z którego reporterzy będą komentować rywalizację sportowców bezpośrednio ze stanowisk na arenach olimpijskich.

Planowanych jest ponad sto godzin transmisji i relacji, które wyemitowane zostaną na antenach: Jedynki, Trójki, Czwórki i PR24. Audycje nawiązujące do zmagań w Pekinie pojawią się również w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu Dzieciom. Powstanie również specjalny olimpijski serwis internetowy Portalu Polskiego Radia.

Zbigniew Bródka przed igrzyskami olimpijskimi: 

Czytaj także:

Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego