Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 24.11.2011

Dwa konta w jednym banku – to się opłaca

Wspólne konto firmowe i osobiste może powodować kłopoty; bardziej się opłaca mieć dwa konta w tym samym banku.
Dwa konta w jednym banku  to się opłaca fot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Dwa konta w jednym banku – to się opłaca

W "Rzeczpospolitej" czytamy o korzyściach dla przedsiębiorcy z posiadania konta firmowego i osobistego w tym samym banku.

Czy bankom zależy na tym, żeby zwłaszcza mali przedsiębiorcy zakładali u nich rachunki?

Karol Wilczko z porównywarki finansowej Comperia.pl: Bankom zależy na tym, żeby posiadać rachunki firmowe: tam produkty są o wyższej marży niż przy klientach indywidualnych. Klient posiadający działalność gospodarczą jest dobrym klientem, perspektywicznym dla banku, bo może generować coraz wyższe obroty na rachunku i będzie korzystał z różnych produktów kredytowych. Banki starają się, poprzez ofertę kont osobistych, przyciągnąć takie osoby, które nie muszą prowadzić rachunku do swojej działalności gospodarczej, a robią to poprzez szeroką gamę produktów dodatkowych, np. karty kredytowe, karty płatnicze oraz różne kredyty, również oferty leasingowe.

W biznesach jednoosobowych finanse właściciela są zwykle jednocześnie finansami firmy. Czy te pieniądze mogą się znajdować na jednym koncie bankowym?

Piotr Ceregra z "Rzeczpospolitej": Nie ma takiego zapisu nakazującego jednoosobowej firmie prowadzenie konta tylko firmowego. Takie zapisy wprowadzają banki do regulaminów.

Zgodnie z ordynacją podatkową przedsiębiorca musi wykonywać niektóre rozliczenia za pośrednictwem konta bankowego, ale nie jest powiedziane, że musi to być odrębny rachunek firmowy. Jakie są zalety wspólnego konta dla jednoosobowej firmy?

Piotr Ceregra: Przedsiębiorcy raczej próbują finanse prywatne i firmowe prowadzić przez konto osobiste, bo te konta są tańsze. Pojawiło się wiele internetowych bezpłatnych rachunków, takich propozycji jest mniej jeśli chodzi o konta firmowe.

Czy to wspólne konto może powodować kłopoty?

Piotr Ceregra: Przyjęło się uważać, że konto firmowe powinno być i jeśli przedsiębiorca trafi w Urzędzie Skarbowym na urzędnika, który też jest o tym przekonany, zmarnuje sporo czasu na udowadnianie, że nie do końca tak jest. Opodatkowanie też ma znaczenie. Od zysków z oszczędności osób fizycznych płaci się podatek zryczałtowany, przedsiębiorca rozlicza to na zwykłych zasadach. Pojawia się też kwestia kosztu prowadzenia rachunku bankowego, który można wrzucić w koszty firmy, jeśli jest to konto firmowe. Lepiej mieć więc osobne konta.

Bardziej się opłaca mieć dwa konta w tym samym banku, bo przelewy wewnątrzbankowe są księgowane błyskawicznie.

Karol Wilczko: Nie musimy mieć dwóch urządzeń do identyfikowania nas przy korzystaniu z bankowości elektronicznej, mamy też wszystkie dokumenty i całą historię finansową w jednym miejscu.

Piotr Ceregra: Oferta banków dla firm ma charakter pakietowy, pojawiają się też pierwsze oferty pakietów kont firmowych i osobistych, często obydwa bez opłat.

Posiadanie konta osobistego i firmowego w jednym banku może też mieć znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej.

Przygotowała Halina Lichocka.