Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 13.03.2013

Zmiany w podatku VAT

Ministerstwo Finansów proponuje nowelizację przepisów i walkę z patologiami w niektórych branżach, a przedsiębiorcy mówią „nie”.
Kasa fiskalnaKasa fiskalnaSXC
Posłuchaj
  • Zmiany w podatku VAT

Ministerstwo Finansów proponuje nowelizację przepisów i walkę z patologiami w niektórych branżach, a przedsiębiorcy mówią „nie”.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że Ministerstwo Finansów nie jest od walki z patologiami i mafiami. Ministerstwo to najpierw tworzy różnego rodzaju mafie, wydając dziwne przepisy i rozporządzenia; powoduje to, że powstają mafie na podstawie różnych manipulacji podatkowych. Te przestępstwa podatkowe powstają w Polsce cyklicznie od 20 lat, co 2-3 lata wybucha afera, a to jest efekt „radosnej twórczości” urzędników MF. Potem jakimś dziwnym trafem wiedzą o tych przepisach grupy przestępcze, a jak wykryją to media to następuje atak na przedsiębiorców, że są oni nieuczciwi.

- Ministerstwo Finansów chce uszczelnić przepisy, skoro ich ktoś nadużywa i ukrócic ten proceder.

Nie ukróci to procederu, a uderzy w uczciwych przedsiębiorców. Urząd Skarbowy nie łapie oszustów, z danej afery jest aresztowanych kilka „słupów”, a obciążani są uczciwi przedsiębiorcy, bo łatwiej ich znaleźć i nie mają poukrywanego majątku. Jeśli ta nowelizacja ordynacji podatkowej zostanie przeprowadzona to ucierpią na niej gównie uczciwi przedsiębiorcy.

- A na czym właściwie polega ten problem?

Są dwa problemy. Przede wszystkim Ministerstwo Finansów próbuje wprowadzić definicję ceny rynkowej. Cena rynkowa jest to, według ekonomistów, cena, za którą ktoś jest gotów sprzedać, a drugi jest gotów kupić. Nie ma ustawowej definicji ceny rynkowej, w związku z tym należy przypuszczać, że cenę rynkową będzie ustalał urzędnik skarbowy.
Po drugie, żaden przedsiębiorca, który nabywa jakiś towar, nie jest w stanie sprawdzić, czy dana osoba „być może zamierza nie zapłacić VAT-u”. Nie mam możliwości, tankując paliwo na stacji benzynowej, dowiedzieć się właściciel tej stacji odprowadzi VAT.

- Pomysł Ministerstwa Finansów jest taki, że w trzech branżach: stal, paliwo i złoto, jeśli przedsiębiorca kupi te towary, wiedząc o tym, że inny przedsiębiorca nie chce zapłacić podatku, to będzie sam za to odpowiadał.


Skąd przedsiębiorca-nabywca ma o tym wiedzieć? Poza tym, te trzy branże nie są integralną częścią ustawy. Gdyby one były częścią ustawy, to można by było przypuszczać, że jest to katalog zamknięty, ale one są w załączniku. Taki załącznik można dowolnie rozszerzać.

Wiesława Dróżdż z resortu finansów powiedziała, że odpowiedzialność solidarna będzie dotyczyła tylko firm handlujących tzw. towarami wrażliwymi, np. paliwami, a nie przedsiębiorców, którzy zużywają je w prowadzonej działalności gospodarczej. Tak działają daleko idące uproszczenia czy interpretacje, które upraszczają przepisy, mające wejść w życie. Nie chodzi o to, żeby obciążać osoby uczciwe z nieuczciwych. Ogłaszamy projektowane zmiany przepisów, aby otrzymać informację zwrotną, który przepis budzi jakieś wątpliwości. W zmianach tych chodzi o wyeliminowanie przestępstw podatkowych, na szeroką skalę znanych np. przestępstw karuzelowych, polegających na tym, że powstają na rynku firmy, które trudnią się tylko i wyłącznie wyłudzaniem podatku VAT, szczególnie w tych trzech branżach.

Cezary Kaźmierczak nie czuje się uspokojony. Ministerstwo nie zawiesiło tego projektu na swoich stronach internetowych, tylko w mało dostępnym miejscu na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wyznaczono tylko tygodniowy termin konsultacji społecznych.
Oczywiście, że nie jest realne aby ścigać wszystkich, ale wybranych będzie można i na podstawie obecnych przepisów jest to możliwe.

- Szczególnie handlowców bulwersuje też inny pomysł Ministerstwa Finansów, że na paragonach fiskalnych mają się znajdować dokładne informacje o sprzedawanych produktach. Będziemy mieli metrowe paragony?


To jest jakiś kolejny urzędniczy absurd. Na paragonie fiskalnym wystarczy, żeby towar można było jednoznacznie zidentyfikować. Opisy produktów znajdują się na opakowaniach. Nie wiadomo, czemu ten pomysł ma służyć, oprócz tego, żeby trzeba było wymienić 20, 30 czy 40% kas fiskalnych. Jeśli większość sklepów posiada wszystkie kody i inne rzeczy, które po numerach identyfikacyjnych są dla Urzędu Skarbowego bardzo proste do zidentyfikowania, to jaki sens ma wprowadzanie tam jakichkolwiek dodatkowych opisów.

- Ma być jasny paragon fiskalny, nie np. artykuł 1, artykuł 2, a nazwa np. jogurt.


Jeszcze jedna informacja z Ministerstwa Finansów: obniżka VAT-u w przyszłym roku, czyli powrót do stawki 22-procentowej podstawowej. Czyim kosztem?

To dobra wiadomość, a to oznacza, że zapadła ostateczna decyzja o likwidacji OFE.

Rozmawiał: Krzysztof Rzyman

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''