Polskie Radio

Sytuacja dawnych właścicieli nieruchomości po wprowadzeniu małej ustawy reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:57
Mała ustawa reprywatyzacyjna obowiązuje od 17 września. – Na tę ustawę trzeba spojrzeć w zniuansowany sposób. Ona próbuje wyważać pewne wartości – z jednej strony ochronę obiektów publicznych, z drugiej strony pewne gwarancje dla dawnych właścicieli – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Krzysztof Wiktor.
Audio
  • 23.08.16 Sytuacja dawnych właścicieli nieruchomości po wprowadzeniu małej ustawy reprywatyzacyjnej. Gość: mec. Krzysztof Wiktor.
Wiele warszawskich kamienic jest w opłakanym stanie. - Miasto jest złym gospodarzem. Ludzie mieszkają w bardzo złych warunkach - twierdzi mec. Krzysztof Wiktor.
Wiele warszawskich kamienic jest w opłakanym stanie. - Miasto jest złym gospodarzem. Ludzie mieszkają w bardzo złych warunkach - twierdzi mec. Krzysztof Wiktor.Foto: flickr.com/jbozanowski

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, mała ustawa reprywatyzacyjna ustawia jednak cały temat reprywatyzacji warszawskiej jednostronnie – a mianowicie na tej zasadzie, że do tej pory była ona zła, a teraz musimy ją ponaprawiać.

– To przykład prawa zrobionego troszkę na kolanie i na zamówienie po to, żeby się pokazać – mówił mec. Krzysztof Wiktor

Według mecenasa, w ustawie brakuje m.in. systemu rekompensat i odszkodowań dla dawnych właścicieli nieruchomości warszawskich.  

– Dzisiaj tym właścicielom odmawia się zwrotów i do tego jeszcze nie ma mowy o żadnych odszkodowaniach i pieniądzach. Jeszcze dwa dni temu mieli oni prawo domagać się zwrotu tej nieruchomości, dzisiaj nie mogą domagać się zwrotu i nie dostają żadnego odszkodowania – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

O szczegółach w całej audycji.

Z mec. Krzysztofem Wiktorem rozmawiał Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 18.15


Zobacz więcej na temat: reprywatyzacja Warszawa
Czytaj także

Handel roszczeniami do nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 10:02
Ustawa o gruntach warszawskich z założenia ma zapobiec handlowi roszczeniami do nieruchomości warszawskich. O sprawie mówili w Debacie Poranka Ryszard Grzesiuła (Stowarzyszenie Dekretowiec), Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy Warszawa-Bielany i Jan Śpiewak (Stowarzyszenie Miasto jest Nasze).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reprywatyzacja mienia. „Decyzja prezydent Warszawy to zabieg populistyczny”

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 15:50
– Wstrzymanie zwrotów nieruchomości to brak poszanowania dla prawa i obywateli – mówił w na naszej antenie Maciej Górski z Instytutu Badań nad Nieruchomościami. – Medialna burza nie jest powodem, by prezydent Warszawy miała nie wywiązywać się ze swoich zadań – dodawał gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dnia: „Dzika reprywatyzacja”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 18:10
Najszerzej komentowaną przez polityków i publicystów sprawą jest od tygodnia tzw. "dzika reprywatyzacja" w Warszawie. Wciąż nie wiadomo jakie działania podejmie Hanna Gronkiewicz-Waltz i czy poniesie polityczne konsekwencje. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Eliza Olczyk (Wprost) i Jerzy Domański (Przegląd).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reprywatyzacja – szanse i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 10:12
- Jednym z powodów, dla których dzieją się ogromne nadużycia w dziedzinie reprywatyzacji, jest nadmierna ideologizacja. Zgadzając się na pewne zasady nie potrafimy przekuć ich na zapisy, które równoważyłyby interesy np. lokatorów i właścicieli i doprowadzamy dobrą w istocie zasadę do absurdu – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Zdzisław Krasnodębski. Gośćmi programu byli także senator Marek Borowski i prof. Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń