JEDYNKA
Od 13:00 do 15:00 na "Muzyczną Jedynkę" zaprasza Marcin Kusy. W audycji telefonicznie o nowym singlu „Nie Chcę Zmieniać Nic” opowie Leski.
Po 21:00 z okazji Światowego Dnia Książek (przypadającego 23.04) Magdalena Mikołajczuk w "Moich Książkach"porozmawia z Aleksandrą Rybką, autorką książki "Pokaż mi swoją bibliotekę". To zbiór rozmów z polskimi pisarzami, tłumaczami, krytykami literackimi o ich domowych zbiorach i związanych z nimi historiach (m.in. z Sylwią Chutnik, Agatą Tuszyńską, Jerzym Bralczykiem, Krzysztofem Vargą).
Przypomnimy też z Archiwum Polskiego radia fragmenty cyklu "Moja biblioteka", w którym znani ludzie pokazywali swoje domowe zbiory i o nich opowiadali (m.in. Magda Zawadzka, Wiesław Ochman, Bogusław Kaczyński, Stefan Friedmann).
DWÓJKA
13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek.
16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek.
Naszym gościem jest Jacek Bławut - dokumentalista, jeden z z konsultantów tegorocznego Doc Lab Poland, którego pierwsza sesja odbyła się online.
Przypominamy także spotkanie z jednym z najważniejszych europejskich reżyserów teatralnych - Lukiem Percevalem, rozmawiamy z Joanną Kos-Krauze i i Dariuszem Jabłońskim o sytuacji w polskiej kinematografii, przyglądamy się akcji #zostańwdomuopowiedzkrakow, polecamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu, a Janusz Szuber opowiada o swojej poezji w związku z wydanym właśnie wyborem jego wierszy, zatytułowanym „Przyjęcie postawy”.
18.00 – 19.00 – "Teraz Jazz" – prowadzi Przemysław Psikuta.
21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku": Skarbiec Nauki Polskiej – aud. Katarzyny Kobyleckiej.
Wolność - pojęcie powszechnie używane i stojące wysoko w hierarchii ludzkich potrzeb, ale w sumie trudne do zdefiniowania. Temu właśnie zagadnieniu poświęcił swoją książkę - prof. Michał Roch Kaczmarczyk - z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego.
"Aporia wolności" - ta pozycja miała niedawno swoją premierę w serii Monografie FNP. Autor patrzy na wolność z punktu widzenia nauk społecznych - a nie z perspektywy koncepcji filozoficznych. Udowadnia, że stosunek do wolności ma zasadnicze znaczenia dla każdej teorii społecznej. Jakie są praktyczne i teoretyczne konsekwencje takiego stanowiska? O tym w rozmowie z prof. Michałem R. Kaczmarczykiem.
22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór": Tematy operowe – audycja Aleksandra Laskowskiego
TRÓJKA
18:45 "Reportaż w Trójce" - „Zostań w domu z Trójką” - Agnieszka Szwajgier
Budynek Trójki radiowej przy ul. Myśliwieckiej świeci pustkami. Codziennie do pracy przychodzą oczywiście strażnicy i panie sprzątające. Ale jedyni dziennikarze, którzy mają prawo znajdować się w radiu, to prowadzący, wydawcy i telefoniści.
Reporterzy pracują zdalnie. Zamknięci w domu, swoich rozmówców nagrywają przez telefon, dbając o to, żeby do mikrofonu nie weszły hałasy dzieci, bawiących się w chowanego, czy szum ekspresu do kawy.
Po trzech tygodniach kwarantanny prowadzący i wydawcy również przenoszą się do domu. Dzwonią telefony od słuchaczy, którzy tęsknią za normalnością. Z drugiej strony trudno na antenie się śmiać, kiedy codziennie dochodzą wiadomości o kolejnych ofiarach koronawirusa.
Jak działa radio w czasach zarazy? Tego dowiemy się z reportażu.
WIECZÓR W DOMU Z TRÓJKĄ, g 19-23, prow. Tomasz Żąda
Po godz. 19 kolejna porcja polskiej muzyki. Będą nowości i przeboje sprzed lat. Połączymy się z Adamem Wolskim, wokalistą zespołu Golden Life.
CZWÓRKA
"Muzyczny Lunch" 13.00-14.00 - premiera nowego singla „Uwaga! Tańczyć!” zespołu Cyrk Deriglasoff. O piosence, cyrkowym podejściu do kwarantanny i teledysku opowie lider grupy, Olaf Deriglasoff.
TOP 17.00-19.00 - do czego na świecie w dobie pandemii wykorzystywane są drony?
Aplikacja dla maturzystów - internetowa biblioteka, dzięki której użytkownicy mają dostęp do lektur szkolnych, w audycji także informacje o działaniach uczelni wyższych skierowanych do niezdecydowanych maturzystów: czy uczelnie zdecydują się na wirtualne dni otwarte dla przyszłych studentów?
"Strefa sportu" 20.30-21.00 - jak przygotować olimpijską formę trenując w mieszkaniu w bloku i jak sąsiedzi znoszą to, że Joanna Łochowska regularnie trenuje ze sztangą? Jak będą przebiegały zmienione kwalifikacje olimpijskie i co z mistrzostwami Europy w podnoszeniu ciężarów?
"Noc Rezydentów" 22.00-00.00 – Natalia Zamilska i jej Nocny TransPort: muzyczne skrajności i nietypowe połączenia, kontynuacje podróży po dalekich zakamarkach Afryki i wytwórni Nyege Nyege Tapes, autorka zajrzy również na elektroniczną scenę Bliskiego Wschodu.
Oprócz tego: małe, rockowe kluby, ostre perkusje w rytmie 1/1 i podniosłe melodie.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
16:45 "Popołudnik" - O akcji #folkwdomu. Od czwartku 16 kwietnia, w audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej na antenie Jedynki, Dwójki i Polskiego Radia Dzieciom rozpoczynamy nową inicjatywę #folkwdomu, wyciągając rękę do polskich muzyków, dotkniętych konsekwencjami epidemii.
Wielu z nich dzieli się efektami domowego grania w mediach społecznościowych, co napawa nadzieją i radością, że - mimo skomplikowanych okoliczności - nie przestają tworzyć. Nie zapominamy o najmłodszych - kwarantanna ich również bardzo dotyka. Wszystkich artystów, którzy nagrywają z dziećmi bądź czują, że ich muzyka jest przyjazna najmłodszym odbiorcom, zachęcamy do nadsyłania dodatkowego utworu skierowanego do dzieci.
Akcja ma być zachętą do zabawy i dzielenia się swoją twórczością. To okazja, aby zachęcić słuchaczy nieznających muzyki tradycyjnej i folkowej do zainteresowania się tymi nurtami muzycznymi. Rozmowa z Hanną Szczęśniak z RCKL i autorką audycji "Źródełko".
21:00-23:00 "Strefa rodzica" -
1.Temat: Trudne komunikaty ze strony dzieci w czasie kwarantanny. Jak zaopiekować się (emocjonalnie) dzieckiem w czasie trwania kwarantanny? Jak rozmawiać z przedszkolakiem o kwarantannie?
Gość: psycholog dziecięcy Jarek Żyliński, autor webinaru "Trudne komunikaty ze strony dzieci".
2. Temat: mamaalergolog, lekarz w trakcie specjalizacji z alergologii, doktorantka. Czy bycie matką pomaga w pracy lekarza alergologa i odwrotnie? Taka wiedza pomaga czy przeszkadza? Ponadto, Alergia a Covid 19? Alergia zmusza do odruchowego i świadomego kontaktu rąk z oczami, nosem.
Teraz zaleca się unikanie –jak sobie z tym radzić u dzieci i dorosłych? Wszyscy jesteśmy zmuszeni do noszenia masek i rękawiczek, alergikom z trudnościami oddechowymi to sprawia ogromną trudność co w takiej sytuacji? Czy alergicy są podatni bardziej na Covid 19?