Polskie Radio

"Powtórka z rozrywki" i "Stacja Nauka" - środa z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 17:52
Opowiemy, jak wygląda tradycyjna rybacka kuchnia na Mazurach oraz wyjaśnimy, co to jest glamping. Wieczorem sportowe emocje zapewnią siatkarze: transmisja meczu Polska-Niemcy​. Zapraszamy do słuchania!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/rinfoto0
logo

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" Małgorzata Raducha odwiedzi -Nidgospodarstwo rybne Mirosława Gworka w Rucianem-Nidzie. Mała osada rybacka to przedsmak Mazur, a te smakują sandaczem z kaparami, zupą rybną i szczupakiem po polsku.

Jak wyglądała tradycyjna rybacka kuchnia, dlaczego były w niej śledzie, czyli ryby morskie i czym się różniła kuchnia mazurska od warmińskiej - o tym będziemy rozmawiać m.in z Waldemarem Mierzwą, antykwariuszem i dokumentalistą Mazur, ekswarszawiaku, który osiadł w Dąbrównie na bliskich Mazurach i pisze książki o swoim regionie, także kulinarne.

Odwiedzimy także leśniczówkę Pranie w gminie Ruciane Nida - od 40 lat w Praniu "Tu gdzie się gwiazdy zbiegły w taką kapelę dużą" jest Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W letnie miesiące, w soboty i niedziele są tu koncerty i spotkania z poezją. W tym roku, w związku z pandemią - kameralne.

W rozmowach ze słuchaczami: wakacje z babcią i dziadkiem - czyli najfajniejsze wakacje! - wspomnienia. Czego nas nauczyli? Wspólne wyprawy do lasu, rozpoznawanie głosów ptaków, biwaki, nauka gotowania? Luz, który nie zawsze gwarantują wakacje z rodzicami... I w drugą stronę - czego wnuki nauczyły dziadków? Może pisania SMS-ów, surfowania po necie, młodzieżowego języka?

Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" poza stałymi pozycjami i doskonale znanymi przebojami lata także niecodzienne wydarzenie - w drugiej godzinie audycji odbędzie się przedpremierowa prezentacja nowego utworu LANBERRY oraz rozmowa z artystką. Wcześniej m.in. przypomnimy sobie wcześniejsze przeboje wokalistki, takie jak "Nieznajomy", "Podpalimy świat", "Piątek", "Nie ma mnie", czy "Gotowi na wszystko" nagrane we współpracy z grupą FEEL. Poleca i zaprasza Zbyszek Zegler​.

20.30-23.00 - Sport w radiowej Jedynce - Transmisja meczu siatkarzy Polska-Niemcy​

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki sięgniemy do książki Ziutek. Chłopiec od "Parasola". Bohater Powstania Warszawskiego, poeta, autor hymnu batalionu "Parasol" Józef Szczepański "Ziutek" nie doczekał końca walk, zginął 10 września 1944 roku w wieku zaledwie 22 lat.

Zdążył jednak opowiedzieć o bohaterskiej, 100-godzinnej obronie barykady w okolicy ul. Wolskiej, powstańczej codzienności i warszawiakach. Jego twórczość to kronika walk "Parasola", a  biografia wciąż budzi zainteresowanie, o czym porozmawiamy o godz. 9.30. z Małgorzatą Czerwińską - Buczek - autorką tej książki. 

W audycji zaprosimy też na Festiwal Bachowski w Świdnicy. To - jak określają je organizatorzy - wydarzenie promieniujące na cały region i zauważalne na scenie międzynarodowej. Festiwal osadzony w nowocześnie pojmowanej tradycji, pokazujący znakomitą muzykę w jej naturalnych kontekstach. Festiwal, który - przewartościowując potoczne rozumienie słowa prowincja - rewitalizuje bezcenny krajobraz kulturowy.​

Przed nami sześć tygodni koncertów, w których dominować będzie muzyka Johanna Sebastiana Bacha wykonywana we wnętrzu Kościoła Pokoju. Miejsce to - słynące z wyjątkowej akustyki - przyciąga wielbicieli muzyki Bacha z całego świata. O tegorocznej odsłonie festiwalu porozmawiamy z jego dyrektorem artystycznym Janem Tomaszem Adamusem. Spotkanie o godz. 8.30.

Ponadto w Poranku Dwójki:

- 1800 obrazów dla 1800 pracowników szpitala,

- "Sanatorium" w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu,

- Grafika niemiecka XV i XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

Przez cały tydzień popatrzymy oczami poetów na różne krajobrazy. Swoje wiersze przeczytają Jan Sochoń, Tadeusz Dąbrowski, Adam Zagajewski, Tomasz Różycki, Anna Piwkowska.  

12.05-12.45 - Płyta na lato: Weinberg, Muzyka kameralna (3 Utwory na skrzypce i fortepian, Trio op. 24, VI Sonata na skrzypce i fortepian), Gidon Kremer, Julianna Awdiejewa, Giedré Dirvanauskaité, DG 02894837522 6 - prowadzi Marcin Majchrowski

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Lech Majewski, powtórzenie

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Filip Berkowicz prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Artur Liebhart, który zapowiada tegoroczny program festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Spotykamy się także z nowymi szefami Opery Wrocławskiej, zdradzamy nazwiska twórców filmu "Portrecista" i opowiadamy o wakacyjnych działaniach Teatru Nowego w Łodzi w przestrzeni wirtualnej. W cyklu "Literackie witaminy" - Wojciech Dutka.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Tatarzy. Rozmowa z Bartoszem Pankiem o jego książce "U nas każdy jest prorokiem" - prowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Barbara Falender - aud. Aleksandry Łapkiewicz

Macierzyństwo i śmierć, zmysłowość i klasyczny porządek - Barbara Falender utrwala w kamieniu i metalu, w porcelanie i epoksydzie nasze, ludzkie doświadczenia. Te najważniejsze, graniczne. Jej wystawę można oglądać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

W audycji rzeźbiarka spotyka się ze swoimi rzeźbami i spacerując po wystawie opowiada o pracy i artystycznej drodze. Tak jak na wystawie, w radiowej opowieści przenikają się czasy. Wybrane z archiwum wypowiedzi przywołują emocje związane z tworzeniem i żywym odbiorem rzeźb Barbary Falender.  ​

logo

TRÓJKA

00.00-01.00 - Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - Teraz Polskie - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

6.20 W Jaworkach koło Szczawnicy bacówka Pana Stanisława, który na hali spędził całe swoje życie. Jest co robić, kiedy trzeba oporządzić 600 baranów w stadzie. Magdalena Zbylut - Wiśniewska Radio Kraków

6.40 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech

6.50 Urywki z kalendarza- Filip Jaślar

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek taśma

7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha

7.40 Szkoły wyższe zdalnie czy stacjonalnie , studenci zastanawiają się czy wynajmować mieszkania czy zostać u rodziców - Izabela Woźniak

7.50 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech

8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński

8.45 Muzyczny rozkład jazdy

09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński. Goście: Pola Rice, Jakub Kornhauser

09.30 Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga

10.15 Kuchnia z jajem - Gaja Kuroń

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

14.55 Medal dla każdego - Henryk Sytner

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Aleksandra Budka

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45 Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

18.12 Reportaż w Trójce - "Fort Włochy" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Fort jest miejscem wypoczynku i spacerów mieszkańców dzielnicy Włochy i Ursusa. Zbudowany w czasach zaboru rosyjskiego, przeznaczony był do osłony linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Do dnia dzisiejszego fort zachował się w dobrym stanie. Istnieją koszary, poterna koszarowa na osi oraz ruiny kaponier.

Fort został objęty planem rewitalizacji Urzędu Dzielnicy Włochy. W obrysie wałów zbudowano boisko piłkarskie. Odtworzono fragmenty historyczne fortów. Planowane są też miejsca rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy. Ale wielu mieszkańców nie chce ingerencji w to miejsce i nie chce przywracania substancji historycznej. Chcą, żeby cały ten teren zielony został w takim stanie, w jakim jest obecnie.

Coraz częściej mieszkańcy miast w Polsce stają w obronie natury. Chcą, żeby w ich miastach zostawić takie miejsca, gdzie przyroda decyduje o tym, jak te miejsca wyglądają.

18.35 Podsumowanie dnia (ekonomia)

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Wojciech Ossowski

21.00-22.00 - Klub Trójki - Monika Małkowska

OPOWIEDZIANE DŹWIĘKIEM

Kiedyś uważano, że muzyka to tylko utwory skomponowane wedle pewnych reguł i wykonane przez człowieka. Od czasu pierwszych awangard (pocz. XX wieku) do arsenału dzieł muzycznych dodano także inne dźwięki.

Futurysta Luigi Russolo rejestrował i emitował m.in. uliczne hałasy i inne przykre odgłosy za pośrednictwem "bruitora"czyli organów hałasu. W latach 20. Fernand Leger wyreżyserował film eksperymentalny "Balet mechaniczny" z odgłosami "industrialnymi". Oczywiście, z dźwiękami eksperymentowały radio i film, tworząc foniczne zaplecze słów czy obrazów.

W latach 50. napłynęła fala eksperymentów muzyczno-wizualnych:John Cage (USA) i jego słynny utwór "4’33" z 1952, Pierre Schaeffer (Francja), zespół The Art of Noise (Anglia).

W Polsce powstało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (1957), kilka lat temu uznane za dzieło sztuki i włączone do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

W latach 60. konceptualizm doprowadził do zacieśnienia związków pomiędzy stroną audio a wizją. Tu warto przypomnieć „Panoramiczny koncert morski” Tadeusza Kantor,  podczas którego Edward Krasiński "dyrygował" morskimi falami.

Pod koniec tamtej dekady w galeriach zdarzały się dzieła dźwiękowe - swoiste audycje, zastępujące obrazy. Same odgłosy poruszały wyobraźnię odbiorców, który miał sobie sam "wyświetlić" wizję w wyobraźni. Również twórcy muzyki tak lekkiej jak poważnej dodawali do utworów elementy skopiowane z rzeczywistości, z bardziej lub mniej przetworzonych prawdziwych dźwięków.

Grupa Pink Floyd zaprezentowała odgłosy szykowania śniadania ze smażeniem jajecznicy włącznie; Vangelis użył odgłosów strzelaniny i klaksonów, Neil Diamond użył nowojorskiego ulicznego harmideru  jako tła muzycznego.

Goście: prof. Karol Radziwonowicz, pianista, pedagog, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego

22.00-23.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron

23.00-00.00 - Audycja publicystyczno-muzyczna - Piotr Majewski

logo

CZWÓRKA

7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - Ekskluzywny namiot w środku lasu? Tak wygląda glamping, czyli luksusowy camping. Glampingi to również elegancko wyposażone domki na drzewach lub wodzie, czy stare vany, które w środku są przekształcane na wygodny mini-hotel. W audycji wyjaśnimy, czym są coraz popularniejsze namioty sferyczne.

12.00-13.00 - Stacja Nauka - Czy można uzależnić się od wody? Czym jest przewodnienie hipotoniczne?

17.00-19.00 - TOP - Kina plenerowe i samochodowe to konieczność w czasach pandemii. W Paryżu otwarto kino na … wodzie. W jakich innych wyjątkowych miejscach będą odbywały się pokazy filmowe?

20.00-21.30 - Strefa prywatna - Wyjeżdżając do dużych miast coraz rzadziej utrzymujemy kontakt ze swoją rodziną. Partner jest albo go nie ma. Zostają więc przyjaciele. Czy przyjaźń stała się dziś  najważniejszą relacją? Jak o nią dbać? Czy żyjąc w ciągłym pędzie, zaabsorbowani naszą pracą, mamy szansę na nowe przyjaźnie? Gościem audycji będzie Stefan Sawicki - ekspert psychoedukacji.

22.00-00.00 - Noc rezydentów - Włodi zabierze nas w podróż po rapowych inspiracjach z obydwu brzegów Stanów Zjednoczonych, nie zabraknie też klasycznego nowojorskiego brzmienia i gorących syntetycznych brzmień z południa.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

8.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. Cykl "Smaki wakacji". Była znana już w starożytności i powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. Powoduje przyjemne uczucie chłodu a jako dodatek do napojów także orzeźwienia. Doskonale komponuje się z deserami, zwłaszcza na bazie czekolady. Dziś w Poranku poznacie ciekawostki związane z miętą.

10.00-11.00 - Muzyczne Podróże. Jak brzmią wakacje, czyli jakie dźwięki słyszmy nad morzem, jakie na mazurach, jakie w górach, jakie na wsi, a jakie w mieście przy jeździe rowerem, albo podczas spaceru po starym mieście?

11.00-12.00 - Co w smoku piszczy? "Słodki ból zębów". O tym jak pewien projekt plastyczny doprowadził smoka Adasia do gabinetu stomatologa, czyli "słodki ból zębów".

15.00-17.00 - Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom. Najwyższe budowle świata. Dziś odbędziemy fascynującą podróż po świecie w poszukiwaniu najwyższych budynków świata. Wśród tych najwyższych nie ma ani jednej konstrukcji europejskiej, większość z nich znajduje się w Azji. Pakujcie więc walizki, bo ruszamy na daleką wyprawę.

18.00-19.00 - Podwieczorek z Filipem i Leopoldem. Rzymskie fontanny. Historia fontann sięga kilku tysięcy lat. W Grecji istniały już w VI w p.n.e. W Rzymie znane są od 2 tysięcy lat. Dziś w Podwieczorku wybierzemy się na spacer po Rzymie śladami fontann. Naszym przewodnikiem będzie Anna Piecińska,  historyk sztuki.

12.00-23.00 - Strefa Rodzica

Jak wychowywać w duchu minimalizmu, aby mieć spokojne i szczęśliwe dzieci? Rozmowa z Magdaleną Boćko- Mysiorską, psychologiem i blogerką. Rozmowa inspirowaną książką "Wychowanie w duchu prostoty" Kim’a John‘a Payne’a, Lisy M. Ross.

W drugiej godzinie audycji o tym, jak być konsekwentnym w wychowaniu. Z Aleksandrą Beltą - Iwacz, autorką bloga Mamologia rozmowa o jej działalności w internecie i konsekwencji w wychowaniu.

23.00-1.00 - Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego. Koncertowe podróże po największych salach świata i polski- część pierwsza.


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU