Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00 – 09.00 - "Familijna Jedynka" - zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko
W audycji porozmawiamy mi.in. o nowej edycji Konkursu „Aktywna Parafia 2022”, o filmie „Orlęta. Grodno ‘39” , z prof. Bogdanem Chazanem o prawie kobiet do macierzyństwa i o sytuacji religijnej w Kazachstanie przed wizytą w tym kraju papieża Franciszka.
10.00 – 12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski
W „Czasie Pogody”, między latem a jesienią, muzyczna podróż po Europie do której zaprosi dr Marcin Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca piosenek śródziemnomorskich. Bohaterami opowieści będzie dwoje artystów, wykonujących przeboje tak bardzo kojarzące się ze słońcem i pięknem: ambasadorka greckiego śpiewu na całym świecie - Nana Mouskouri oraz Joe Dassin, Amerykanin, odnajdujący we Francji drugą ojczyznę.
Z archiwum radiowego wyławiamy kolejną perełkę: fragmenty „Podwieczorku przy mikrofonie” z 1971 roku, pokazujące, że na podwieczorkowej estradzie występowali najwięksi… U nas skecz w wykonaniu Emilii Krakowskiej, Lidii Korsakówny, Stefana Witasa i Cezarego Julskiego i będzie to bajeczka o pewnej kapryśnej księżniczce i z morałem! A o Dzidzi, córce leśniczego, zaśpiewa jedyny w swoim rodzaju słodki szelma - Bohdan Łazuka.
17.10 – Przystanek Historia - „Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne” - zaprasza Paweł Lekki
Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne - pierwsza z trzech audycji, przypominających opór Polaków w czasie II wojny światowej na terenie Polski okupowanej przez Niemcy. Gdy we wrześniu 1939 roku wojsko polskie toczyło zacięte walki z Niemcami i Sowietami, a sytuacja na frontach wskazywała na nieuchronną porażkę Wojska Polskiego, już zapadały pierwsze decyzje o organizacji oporu przeciw najeźdźcom i okupantom. Żołnierze przed kapitulacją zakopywali broń myśląc o kontynuacji walki. Oficerowie tworzyli zręby podziemnych struktur. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojne ramię Armia Krajowa (w tym roku 80 rocznica utworzenia AK). Trzy audycje poświęcimy budowie, działaniu i bilansowi polskiego oporu podczas II wojny światowej.
Gościem Przystanku Historia będzie dr Tomasz Sudoł z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji wykorzystane zostaną nagrania świadków historii znajdujące się w Archiwum Polskiego Radia.
Audycja przygotowana we współpracy z IPN. Emisje od września 2022 do końca listopada 2022 w drugą niedzielę każdego miesiąca w godz. 17.00 – 18.00.
00.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Magdalena Tejchma
01.00 – 07.00 – Fantazja polska – opracowanie Małgorzaty Gąsiorowskiej
Justyna Kowalska-Lasoń Te frazy...Te pieśni...Te arie… na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Anna Duczmal-Mróz; Maciej Zieliński Concerto inquieto na klarnet i orkiestrę, wyk. Artur Pachlewski - klarent, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Artur Żuchowski 2 Sonata „aforystyczna” na fortepian, wyk. Julia Samojło; Władysław Słowiński Łódeczka Charona – 5 pieśni na baryton i orkiestrę kameralną do słów Tadeusza Różewicza, wyk. Jarosław Bręk – baryton, Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”, dyr. Krzysztof Słowiński; Wojciech Kilar 3 Symfonia „September Symphony”, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Łukasz Borowicz; Marcin Bortnowski ku dźwiękom nocy na kwartet smyczkowy i akordeon, wyk. Marek Andrysek – akordeon, „Kwartet Śląski”; Michał Spisak Sonata na skrzypce i orkiestrę, wyk. Krzysztof Bąkowski – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Zbigniew Graca; Zygmunt Krauze Pięć pieśni na baryton i fortepian do słów Tadeusza Różewicza, wyk. Stanisław Kierner- baryton, Julia Samojło - fortepian; Jerzy Gablenz Koncert na fortepian i orkiestrę Des-dur op.25, wyk. Józef Stompel – fortepian, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Szymon Kawalla; Roman Palester Monogramy – koncert na głos i fortepian do fragmentów wierszy Kazimierza Sowińskiego, wyk. Henryka Januszewska - sopran, Eugeniusz Knapik - fortepian; Paweł Łukaszewski Arrampicata na orkiestrę, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Tomasz Tokarczyk; Aleksander Kościów Liber sub cortice scriptus na klarnet i kwartet smyczkowy, wyk. Artur Pachlewski – klarnet, Kwartet Smyczkowy w składzie: Elżbieta Paliwoda – I skrzypce, Artur Gadzała – II skrzypce, Małgorzata Szczepańska – altówka, Katarzyna Drzewiecka – wiolonczela; Mikołaj Górecki Zan tontemiquico na orkiestrę, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. José Maria Florêncio; Dariusz Przybylski Koncert kameralny na 15 wykonawców, wyk. Hashtag Ensemble, dyr. Ignacy Zalewski; Wawrzyniec Żuławski Kwintet fortepianowy, wyk. Bartłomiej Kominek – fortepian, Kwartet DAFÔ; Alina Błońska La musica callada, wyk. Orkiestra Kameraln Polskiego Radia „Amadeus”, dyr. Anna Duczmal-Mróz
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Tomasz Szachowski
08.00 – 09.00 – Nabożeństwo Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego
10.00 – 11.00 – Cafe „Muza”: Jerzy Artysz, prowadzi Andrzej Sułek
11.00 – 12.30 – Muzyka w kadrze – prowadzi Mariusz Gradowski
12.30 – 13.00 – Droga przez mąkę – prowadzi Łukasz Modelski
Gotował dla Ogińskich i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pisał książki kulinarne i poradniki. Po Powstaniu Listopadowym całkowicie zmienił swoją perspektywę, stawiając na kuchnię oszczędną, lokalną i wegetariańską. Jego publikacje były wielokrotnie wznawiane i… plagiatowane. O Janie Szyttlerze w najbliższej „Drodze przez mąkę” opowie Bogdan Gałązka – szef kuchni, autor doktoratu poświęconego twórcy pierwszych systematycznych książek kucharskich na ziemiach polskich.
13.00 – 15.00 – Niedzielnik muzyczny – prowadzi Piotr Matwiejczuk
Jerzy Fryderyk Haendel Zadok the Priest HWV 258, The King shall rejoice HWV 260, wyk. Le Concert Spirituel, dyr. Hervé Niquet; Jan Sebastian Bach I Suita na wiolonczelę solo D-dur BWV 1007, wyk. Giuliano Carmignola – skrzypce; Antonín Dvořák Bagatele op. 47, wyk. Frank Braley – fisharmonia, Ensemble Explorations, dyr. Roel Dieltiens; Franciszek Schubert (opr. Konrad Ragossnig) Piękna młynarka D 795 (fragmenty), wyk. Martin Mitterrutzner – tenor, Martin Wesely – gitara; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy C-dur KV 415, wyk. Olivier Cavé – fortepian, Divertissement, dyr. Rinaldo Alessandrini
14.45 – 15.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek (powt.)
Znane starożytne, rzymskie przysłowie, zachowane w kilku językach europejskich, powiada, że Wenus marznie bez jadła i wina. Hendrik Goltzius (1558-1617) mistrz niderlandzki, znakomity miedziorytnik, rytownik i malarz, współzałożyciel tzw. "Akademii haarlemskiej", przedstawił to porzekadło na płótnie. Goltzius był przedstawicielem niderlandzkiego manieryzmu i w jego wykonaniu scena nabrała dodatkowych znaczeń, czytelnych dla widzów żyjących na przełomie XVI i XVII wieku.
15.00 – 16.00 – Muzyczny labirynt Pawła Szamburskiego
16.00 – 17.00 – Lato polskiego romantyzmu – prowadzi Róża Światczyńska
17.00 – 19.00 – Kalambury z partytury – prowadzi Krzysztof Herdzin
19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Andrzej Sułek, w studiu Karol Furtak
Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
Transmisja koncertu ze Studia Koncertowego im. W Lutosławskiego (od 19:00)
Wojciech Kilar III Symfonia „September Symphony”; Antonin Dworzak IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata,
Wyk. Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza
Przerwa: rozmowa z Michałem Klauzą, autor: Beata Stylińska
21.15 – 22.00 – Słuchowisko na lato: Kazimierz Braun „Jedenasty września. Nowy Jork”, prod. 2007, czas 45’, adaptacja Krzysztof Sielicki, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Renata Baszun
Obsada: Dorota Landowska, Mirosław Zbrojewicz
22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta
Sonny Rollins – "Without a Song: The 9/11 Concert" – 2005 Milestone
Steve Reich, Kronos Quartet – "WTC 9/11" – 2011 Nonesuch
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
Serwisy sportowe o godz.: 7.05, 8.05,9.00 oraz 15.05 i 17.05.
00.00 – 02.00 Gdzie Grabek Mówi Dobranoc – Michał Grabkowski
W audycji ewentualne relacje Krzysztofa Łoniewskiego oraz gości (ze studia), dotyczące finału US Open i przebiegu gry Igi Świątek.
02.00 - 04.00 N3 – Małgorzata Jakubowska
04.00 - 06.00 Ranny Wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann
06.00 - 08.00 Muzyczne Rozmowy – Agnieszka Trzeciakiewicz
Muzyczne opowieści Michała Lorenca i znaczenie pochodzenia kresowego w kreowaniu ról filmowych w nowym filmie o Orlętach polskich z Grodna, który właśnie wchodzi na ekrany kin.
08.00 - 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan, Raf Uzar
09.00 - 10.00 Zagadkowa Niedziela - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci. O tajemnicach miast świata – gość: Michał Strzałkowski.
10.00 – 11.00 Czy Już Państwo Słyszeli? – Justyna Grabarz
11.00 - 12.00 Leniwe Przedpołudnie - Anna Popek
12.00 - 14.00 Ona, On i Pewien Bardzo Wyjątkowy Gość - Łukasz Sobolewski i Katarzyna Ciepielewska
Gość: Miłka Raulin. Tematy:
- o projekcie "Korona Ziemi",
- o relacjach z tatą i o pierwszym wyjściu na Śnieżkę,
- o pierwszych wyprawach górskich, o samotnych podróżach
- jak się przygotować do wejścia na gigantyczną górę?
- o technikum i studiach,
- o przygodzie związanej z muzyką
- jak się przyzwyczaić do niskich temperatur?,
- opowieść o wyprawie na Grenlandię,
- muzyka, która pomagała zdobyć Grenlandię,
- niebezpieczeństwo podczas wypraw wysokogórskich,
- plany na przyszłość
14.00 – 15.00 Trójka literacka – Tomasz Zapert
Na jego literaturze wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci. Kolejne książki - mimo wysokich nakładów i tak sprzedawane spod księgarskiej lady - otwierały peerelowskim czytelnikom okno na świat. A skoro już mowa o geografii, to Chicago, Włocławek, Warszawa oraz Katowice stanowiły najistotniejsze punkty na życiowym szlaku Alfreda Szklarskiego, bohatera dzisiejszego wydania Trójki Literackiej. Wita radiosłuchaczy Tomasz Zapert, a gościem audycji jest p. Jarosław Molenda, autor biografii pisarza zatytułowanej „Sprzedawca marzeń”, która właśnie wędruje z drukarni na półki księgarskie.
15.00 – 17.00 Po Drodze z Trójką – Witold Lazar
17.00 – 19.00 Trzy Strony Dźwięku – Tomasz Miara
19.00 – 20.00 Koncert w Trójce – Zofia Sylwin
W najbliższą niedzielę zapraszamy do wysłuchania koncertu Julii Marcell, który artystka zagrała w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2016 roku. Julia Marcell to polska piosenkarka, pianistka, skrzypaczka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. Sama komponuje i pisze teksty. Jej muzyka jest świeża i pełna pięknych, niebanalnych melodii, a teksty - inteligentne i z pazurem. W Trójce wystąpiła po wydaniu czwartego albumu zatytułowanego "Proxy". Płyta zawiera osiem piosenek zaśpiewanych po polsku. "To moja reakcja na tu i teraz, na naszą popową, rozkrzyczaną, odblaskową rzeczywistość, której zasady działania stają się coraz bardziej i bardziej absurdalne i niezrozumiałe" – tak Julia Marcell opowiadała o wspomnianym krążku.
20.00 – 21.00 Scena Teatralna Trójki – Barbara Marcinik
"Wielka improwizacja" Wojciecha Tomczyka
W Roku Romantyzmu Polskiego przypominamy sztukę, w której Wojciech Tomczyk godzi to, co wydawałoby się, jest nie do pogodzenia: teatr i sport, wielką romantyczną literaturę i mecz piłki nożnej.
W rzeczywistości jeden z protagonistów tej sztuki – Gustaw Holoubek – był kibicem sportowym, co nie przeszkadzało mu tworzyć wielkich ról w teatrze i filmie, a jedna z nich Gustawa – Konrada w "Dziadach" Mickiewicza, w reżyserii Kazimierza Dejmka, wywołała trudną do przecenienia sekwencję wydarzeń (zdjęcie z afisza Teatru Narodowego "Dziadów", Marzec 68 ).
Słuchowisko Janusza Zaorskiego (także wiernego kibica sportowego), zrealizowane na podstawie sztuki Wojciecha Tomczyka, powtarzamy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Uznaliśmy za atrakcyjne spotkanie tego, co uważa się za kulturę "wysoką" z tym, co stanowi element pop-kultury.
Słuchowisko "Wielka Improwizacja" miało swoją premierę w 2018 roku, w Pr II PR. Na XIX Festiwalu Dwa Teatry zostało uhonorowane Grand Prix.
Naszej prezentacji będzie towarzyszyła rozmowa z Wojciechem Tomczykiem.
21.00 - Trzecia Strona Medalu – Krzysztof Łoniewski i łączenia z Kubą Nizińskim z meczu finałowego MŚ siatkarzy aż do rozstrzygnięcia.
23:00 - 00.00 - Dym na Wodzie – Leszek Adamczyk
08.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska
"ORLĘTA. GRODNO ’39" jest pierwszą produkcja fabularna przedstawiająca historię heroicznej walki mieszkańców Grodna. To dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca. Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza trafił do kin 9 września. Gościem w Polskim Radiu 24 będzie Feliks Matecki, odtwórca głównej roli Leosia Rotmana oraz aktorzy Łukasz Matecki i Anna Matecka.
22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
"Wrzesień Ambasadora" to historyczno-literacka opowieść o tragicznych dniach polskiego Września 1939 roku widzianych oczami ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie - Anthony Drexel-Biddle'a. Jej autor Piotr Kościński będzie gościć w Polskim Radiu 24.
09.00-11.00 – „Tędy po trendy” – Aleksandra Jasińska
Cykl Suntrack. Muzyka z filmu zatytułowanego w języku włoskim, kręconego w Grecji, z muzyką pochodzącą ze Szwecji. Ta językowo-kulturowa mieszanka to oczywiście "Mamma mia!". Dobrą zabawę zapewnią nam hity ABBy w wykonaniu aktorów, którzy w większości bardzo pozytywnie zaskoczyli wielbicieli musicali. Kto najlepiej poradził sobie z muzycznymi wyzwaniami na tym planie zdjęciowym? Czy w filmie pojawili się członkowie ABBy?
12.00-13.00 – „Strefa gamingu” – Łukasz Chmiel
Batman. Jego celem jest walka ze złem i osadzenie najgroźniejszych przestępców w celach. By to zrobić nie cofnie się przed niczym. W innym uniwersum można podziwiać podniebne ewolucje Spider-Mana. On również zrozumiał, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność... Gier o super bohaterach jest naprawdę sporo, ale ile z nich zasługuje na uwagę? Batman ma fenomenalną serię "Arkham", a Spider-Man od Insomiac Games zdefiniował pajęczą wolność na nowo. Oczywiście to tylko dwa z wielu przykładów…
13.00-14.00 – „Świat 3.0 ” – Marta Zinkiewicz
Jaka przyszłość czeka naszą pamięć? Już jakiś czas temu udowodniono, że ciągłe korzystanie z Google, kalkulatora, notatek czy map w telefonie prowadzi do tzw. amnezji cyfrowej. Świadomość, że praktycznie żadnej informacji nie musimy pamiętać, bo w łatwy sposób możemy ją wyszukać w internecie, powoduje, że nasza pamięć słabnie. Czy będzie tylko gorzej?
14.00-15.00 – „Hrapkowidz” – Błażej Hrapkowicz
Rusza Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Porozmawiamy z dyrektorem artystycznym wydarzenia Tomaszem Kolankiewiczem.
10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" – Wizyta w Muzeum Domków Lalek Gier i Zabawek.
13:00-14:00 „Radiowe figliki Kulfona i Moniki” - Kto, gdzie i dlaczego robi wykopy? Duże wykopy i małe wykopki - co można wykopać?
15:00-16:00 „Gwiazdozbiór” - W Gwiazdozbiorze będziemy kontynuować wątek eurowizyjny, a to za sprawą rozpoczęcia polskich eliminacji do wyboru reprezentanta na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2022. Ponadto naszą gwiazdą tygodnia będzie Oliwier Bojnarowicz - Zwycięzca Tour de Pologne Junior. Nie zabraknie także newsów ze świata młodych artystów - muzycznego, filmowego itp.
17:00-18:00 „Kulturoteka” – Rozmowa z Marią Holką, kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką, o muzyce i tworzeniu słuchowisk. W oparciu o najnowszy audioserial dla dzieci „Bomba banda”.
21:00-22:00 „Kulturalna strefa” – O projekcie „Uniwersytet Dziecięcy” Mazowieckiego Instytut Kultury. Goście: Milena Szabelewska, koordynatorka projektu i prowadząca zajęcia Magda Glapińska.
.
18:00 Pierwszy po Chopinie Dr Danuty Gwizdalanki [PREMIERA]
O przyjaźni Karola Szymanowskiego z wybitnym dyrygentem i kompozytorem Grzegorzem Fitelbergiem.
21:00 Romantyczne Weberiana, albo antenowe powroty Jana Webera z komentarzem Marty Jankowskiej
Przypomnimy ostatnią audycję z cyklu W kręgu Paderewskiego. Jan Weber zestawi ze sobą kompozycje podopiecznego w ujęciu jego pedagoga i odwrotnie – usłyszymy dzieła Ignacego Jana Paderewskiego w interpretacji Stojowskiego. Co łączyło ich w podejściu do rodzimego folkloru? Czy znajdziemy cechy wspólne w warsztacie kompozytorskim i warstwie wykonawczej?
22:00 Z Archiwum PR Dariusza Marciniszyna [PREMIERA]
Dusznicki recital Garricka Ohlssona z 2001 roku, na którym artysta wykonał (!) Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha i Preludia op. 28 Fryderyka Chopina.
Zapraszamy!