Polskie Radio

Relacje z Konkursu Wieniawskiego i Festiwal Sztuki Cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 19:00
Relacje z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego,  "Romantyczny konkurs" w Trójce, samotestująca się maszyna do szyfrowania, czyli pomysł polskich fizyków kwantowych na walkę z cyberprzestępcami w audycji "Eureka" oraz XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej. Zapraszamy na poniedziałek z Polskim Radiem.
Propozycje Polskiego Radia na poniedziałek
Propozycje Polskiego Radia na poniedziałekFoto: Unsplash/Jacek Dylag
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska

M.in. rozmowy polityczne. O godz. 7.15 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, a o godz. 8.15 Anna Maria Żukowska, Lewica.

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

Zioła, które nie tylko leczą. Polacy znajdują się na drugim miejscu w Europie (po Niemcach) w spożyciu leków pochodzenia roślinnego. Niestety większość z nich aplikujemy sobie sami, wychodząc z błędnego założenia, że naturalny produkt nie może być szkodliwy. Pierwszym i podstawowym błędem jest mieszanie ziół z lekami. To wyjątkowo niebezpieczne, bowiem zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. Zioła od wieków uważane są za rośliny lecznicze, pomagające w walce z wieloma chorobami. Należy jednak pamiętać, że również te z pozoru bezpieczne preparaty, użyte w nadmiarze mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Czy zioła można przedawkować? Kiedy zioła szkodzą? Sonda o stosowaniu ziół Maciej Walecki.

Nagroda Nobla - ciekawostki i historia - materiał Patryka Bedlińskiego.

Wartości odżywcze i właściwości lecznicze dyni. Dynia przede wszystkim jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, jej miąższ ma wartość energetyczną około 30 kcal/100g, dlatego może być cennym składnikiem diet odchudzających. Soki i przeciery z dyni działają moczopędnie dzięki czemu warzywo to znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia.

Ponadto konkursy i słuchowisko.

19.30-20.00 - "Eureka" / Wieczór odkrywców - zaprasza Krzysztof Michalski

Samotestująca się maszyna do szyfrowania - pomysł polskich fizyków kwantowych na walkę z cyberprzestępcami. Bezpieczeństwo w sieci, bezpieczne przesyłanie danych, robienie przelewów, prowadzenie rozmów, czyli cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Jedną z przyczyn tych globalnych problemów jest brak zaufania do producentów urządzeń używanych do szyfrowania, którzy mogą wprowadzić w nich tzw. konie trojańskie, właściwe niemożliwe do wykrycia. Fizyk z Uniwersytetu Gdańskiego - profesor Marcin Pawłowski - laureat Programu FIRST TEAM FNP, wykorzystując kryptografię kwantową zbudował samotestującą się maszynę do szyfrowania, która zapewnia poziom bezpieczeństwa danych porównywalny z zabezpieczeniami dostępnymi wyłącznie dla agencji wywiadowczych.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Dlaczego w drugiej połowie XV wieku władca moskiewski Iwan III Srogi namawiał kniaziów ruskich do zamordowania króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza Jagiellończyka , uważanego za najwybitniejszego przedstawiciela dynastii jagiellońskiej? W obrębie ówczesnego państwa litewskiego znajdowały się ziemie ruskie, a panowanie króla Kazimierza przyniosło istotne wzmocnienie Polski na arenie międzynarodowej. Jaka była polityka wschodnia polskiego władcy?

Kazimierz Jagiellończyk , Nowogród Wielki i Moskwa w latach 1447 – 1492. O tym w szóstej odsłonie Historii Żywej, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję.

Lata 1447 – 1492 to lata długiego panowania Kazimierza , młodszego syna Władysława Jagiełły. Jako trzynastolatek był już powołany na tron litewski. Królem Polski został w wieku 20 lat. Przejął schedę po śmierci starszego brata 22-letniego króla Władysława III poległego w starciu z Turkami pod Warną. Kazimierz Jagiellończyk uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela dynastii jagiellońskiej. Jego panowanie przyniosło istotne wzmocnienie Polski na arenie międzynarodowej. Odzyskał Prusy Królewskie z wolnym dostępem do morza i zhołdował zakon krzyżacki. Wprowadził syna Władysława na trony Czech i Węgier. Córki wydawał za mąż za przedstawicieli europejskich dworów. A jaką politykę wschodnią prowadził król Polski i zarazem wielki książę litewski? Czy również odnosił w niej spektakularne sukcesy? W obrębie ówczesnego państwa litewskiego znajdowały się ziemie ruskie. Od wschodu Litwa graniczyła z chanatem krymskich Tatarów, okupujących księstwo moskiewskie. To nie przeszkodziło Moskwie w ekspansji na tereny ziem ruskich należących do Litwy i wywoływaniu konfliktów granicznych. Kazimierz doprowadził do pokoju z Moskwą w 1449 roku. Ale kilkanaście lat później moskiewskim władcą został Iwan III Srogi. Podbijał sąsiednie księstewka, a w 1480 roku uwolnił się od zwierzchnictwa tatarskiego. Planował zagarnąć niepodległe dotychczas bogate republiki kupieckie: Psków i Nowogród Wielki. Dlaczego Kazimierz nie ruszył z pomocą zagrożonym mieszkańcom Nowogrodu, przez co Iwan zajął miasto? Granice państwa moskiewskiego władcy sięgały wówczas do Oceanu Lodowatego. Iwan zachęcał także kniaziów ruskich do zamordowania króla Polski. Spisek został stłumiony. Czy Kazimierz przyczynił się do wzrostu potęgi moskiewskiej i zagrożenia jakie to niosło dla Polski i Litwy?

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - W Roku Marii Konopnickiej, przypomnimy fragmenty opowiadanie "Mój zegarek" w interpretacji mistrza słowa, wybitnego reżysera Janusza Warneckiego.

Opowiadanie o Stanisławie, chłopcu, któremu ojciec przywozi z zagranicznej podróży cenny, przepiękny zegarek. Chłopiec jest zachwycony podarunkiem, ale niestety, ze względu na młody wiek nie dostaje go na własność, może cieszyć się widokiem prezentu jedynie w niedzielę. Pewnego razu ojciec znika z domu, a zegarek matka oddaje w zastaw. Ogromna tęsknota za podarunkiem odwraca uwagę chłopca od dramatu, który rozgrywa się w jego rodzinie.


logo

 

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński

Gościem jest Gosia Płysa - dyrektorka Unsound Festival. W tym roku wydarzenie organizowane jest po raz 20.!. Z okazji jubileuszu w programie nie mogło zabraknąć osób związanych z festiwalem. Ponadto zaproszono artystów, którzy swoje koncerty grają na własnoręcznie wykonanych instrumentach czy prezentują  utwory napisane na wydrukowane technologią 3D instrumenty dęte o podwójnym stroiku oraz inspirowane tradycją muzyczną Karpat. Na Festiwalu - poza częścią muzyczną  - publiczność weźmie także udział w programie dyskusyjnym, niezwykle ważnej części Unsound. W jego ramach znalazło się niemal czterdzieści spotkań, dyskusji, prezentacji, warsztatów. Wszystko pod hasłem  "Bubbles", co będzie pretekstem do analizy m.in baniek geopolitycznych, społecznych  i twórczych. 

W audycji także:​

- Relacja z przesłuchań w Konkursie Wieniawskiego

- Wystawa w CSW w Warszawie – seria 36 płócien pod wspólnym tytułem "Wojna i nie-pokój" powstała w reakcji artysty – Jana Wyżykowskiego – na zbrojną napaść Rosji na Ukrainę​.

10.00 – 11.00Relacja z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – prowadzi Andrzej Sułek

11.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Polacy na Konkursach Wieniawskiego, opr. Małgorzata Szymankiewicz.

13.00 – 15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Joanna Grotkowska

16.00 – 17.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

17.00 – 18.00Relacja z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – prowadzi Marcin Majchrowski

18.00 – 19.00 – "Teraz jazz" – prowadzi Tomasz Szachowski

19.00 – 22.00 – "Filharmonia Dwójki" – prowadzi Ewa Szczecińska

Retransmisja fragmentów koncertów inaugurujących 14. i 15. Międzynarodowy  Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (8.10.2011 i 8.10 2016)

Claude Debussy Prélude à l'après-midi d'un faune, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Pablo Gonzalez (8.10.2011); Krzysztof Penderecki Adagio na smyczki z III Symfonii, Antonin Dworzak VII Symfonia d-moll, op. 70, wyk. Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego (8.10.2016)

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rzeczypospolite – aud. Antoniego Dudka, wyd. Michał Nowak.

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór: Fortepianiści" – prowadzi Andrzej Sułek

23.00 – 01.00 - "Nocna strefa" – prowadzi Rafał Księżyk

 

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00 – 02.00 – "Dym Na Wodzie" – Leszek Adamczyk

02.00 – 03.00 – "Apteka Nocna" – Jędrzej Kodymowski

03.00 – 04.00 – "Studio El Muzyki" – Jerzy Kordowicz

04.00 – 06.00 – "Trójka Budzi' – Michał Kirmuć 

06.00 – 8.45 –"Pora na Trójkę" –  Karol Gnat

 Internetowe trendy znane z popularnych platform społecznościowych często wzbudzają kontrowersje. Tak jest też z najnowszym "hitem", który polega na jedzeniu...muchomorów. Rozpoczęła go jedna z influencerek, która pochwaliła się, że suszy muchomory, by przyrządzić sobie z nich specyfik na bezsenność. Na treść zareagowały m.in. Lasy Państwowe, które w sieci opublikowały ostrzeżenie przed jedzeniem trującego grzyba. Lekarze przestrzegają: jedzenie muchomorów może doprowadzić do ciężkiej niewydolności organizmu lub nawet do śmierci.  

Popularni muzycy sprawdzają swoje siły w zupełnie innych niż dotychczas branżach. Wokalista zespołu Korn - Jonathan Davis - postanowił otworzyć wyjątkowy sklep dla zwierząt, w którym znajdą się m.in. oryginalne ubranka dla czworonogów. Z kolei Książę Ciemności -  Ozzy Osbourne - zaczął działalność w branży kosmetycznej. Muzyk sprzedaje sygnowane swoim imieniem i nazwiskiem szminki i cienie do powiek. 

 "Romantyczny konkurs" w Trójce - dziś (10.10) zaczynamy zabawę. Wyjaśnienie zasad konkursu oraz podanie pierwszego pytania na które muszą odpowiedzieć uczestnicy. Pytanie w pierwszej odsłonie konkursu brzmi: "Mogą spotkać się Państwo z dowolnym polskim poetą/pisarzem epoki romantyzmu. Kogo Państwo wybiorą i dlaczego"? 

"Poland" - to tytuł nowego utworu, który bije rekordy popularności w sieci i  raperskim środowisku. Autorem hitu jest  artysta o pseudonimie Lil Yachty, a jego "dzieło" udostępniają na swoich mediach społecznościowych czołowi przedstawiciele świata hip-hopu. Choć na okładce singla "Poland" widnieje mapa naszego kraju, to nie wiadomo czy tekst utworu opowiada o Polsce. Lil Yachty jest bowiem przedstawicielem nurtu "mumble rap” (dosłownie tłumacząc jest to "bełkotliwy rap’'), w którym pojawiają się wpadające w ucho słowa i zwroty bez większego sensu. 

8.45 – 9.00  "Salon Polityczny Trójki" – Beata Michniewicz

Gość: Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP

 

9.00 – 12.00 – "Trójka Przed Południem" – Piotr Firan 

 W "Trójce po Królewsku” Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek i przewodników po zamkach i pałacach zabierają nas do najpiękniejszych zamków w Polsce.  

Trójkowy Punkt Techniczny – Tym razem w Trójkowym Punkcie Technicznym polecimy w kosmos. I to dosłownie. Przyjrzymy się prototypom rakiet oraz łazików marsjańskich tworzonych na polskich uczelniach przez najzdolniejszych studentów. Dowiemy się jak wyglądają prace nad polskimi rakietami, z czego się one składają i jaka może być przyszłość polskich projektów.

Astronomowie znaleźli ślady potencjalnie pierwszych gwiazd we Wszechświecie. Wykorzystując nowatorską analizę odległego kwazara czyli obiektu gwiazdopodobnego emitującego fale radiowe, naukowcy znaleźli proporcję pierwiastków, które jak twierdzą, mogły pochodzić jedynie ze szczątków powstałych w wyniku pochłaniającej wszystko eksplozji gwiazdy pierwszej generacji. Szacuje się, że pierwsze gwiazdy powstały, gdy Wszechświat miał "zaledwie" 100 milionów lat, czyli mniej więcej jeden procent obecnego wieku. O szczegółach tych badań opowie Rafał Grabiański z portalu "Urania - postępy astronomii".

 Utworzono kolejny (dwusetny już) międzynarodowy obszar ochrony ciemnego nieba certyfikowany przez IDA (International Dark - Sky Association). Tym razem położony jest w amerykańskim stanie Nebraska. Zajmuje powierzchnię niecałych 3 kilometrów kwadratowych wybrzeża sztucznego zbiornika wodnego Merriitt, leżącego na terenie stanowego obszaru rekreacji. Sama idea powstania ochrony ciemnego nieba, skupia się na strzeżeniu zachowania "czystości" nieba bez zbędnych oświetleń czy neonów. W Polsce do takich miejsc zalicza się m.in.: Izerski Park Ciemnego Nieba czy Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady".  O szczegółach idei IDA  i jej historii opowie Michał Fedusio

 

12.00 – 15.00 – "Trójka Do Trzeciej" – Tomasz Miara 

40 lat minęło … od pierwszego wydania "Nowej Fantastyki”. W historii  czasopismo zapisuje się przede wszystkim jako to, które w 1986 r. opublikowało "Wiedźmina". Cztery dekady istnienia miesięcznika to jednak coś więcej. Jak "Nowa Fantastyka” zmieniała się na przestrzeni lat i jaka jest dzisiaj – to pytanie na które odpowiedzi będziemy szukać z naszym gościem, red. naczelnym Jerzym Rzymowskim. 

Motywy fantastyczne w polskiej literaturze pojawiły się już w XIX wieku, miedzy innymi u Jerzego Żuławskiego w powieści "Na srebrnym globie”. Pisarze później coraz chętniej sięgają po fantastyczne motywy – o specyfice literatury fantastycznej na przestrzeni ponad 100 lat w rozmowie z gościem: Michałem Cednarowskim. 

Zjawisko Cosplay to artystyczne hobby, w ramach którego fani tworzą przebrania i wcielają się w ulubione postaci fikcyjne. Naszym gościem będzie fanka fantastyki, cosplayerka Agnieszka Anikiej.

Fantasy w filmie – zjawisko trudne do określenia przez filmoznawców ale jednocześnie motywy fantastyczne stały się wdzięcznym tematem dla wielu filmowców.  Choćby takie produkcje jak „Władca pierścieni”, Gwiezdne wojny” czy  "Na srebrnym globie” – oparty na wcześniej wspominanej powieści Żuławskiego – to kultowe obrazy, chętnie oglądane przez kolejne pokolenia. O fenomenie fantastyki w filmie w rozmowie z gościem: Ryszardem Jaźwinskim.

Zakończyła się  wystawa poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ten jeden z najwybitniejszych polskich twórców, który był i filozofem i pisarzem i krytykiem cywilizacji często też sięgał do motywów ze świata nierealnego, ze świata fantasy. O fenomenie Witkacego i jego fantastyczny dziełach w rozmowie z kuratorem wystawy. 

15.00 – 19.00 – "Zapraszamy do Trójki" – Piotr Łodej

Rosja zaatakowała Zaporoże. W weekend zniszczony został Most Krymski. Putin zwołuje spotkanie Rady Bezpieczeństwa. Ofensywa na wschodzie Ukrainy wchodzi w decydującą fazę - przyg. M. Jastrzębski

Dziś Prezydent powoła nowego szefa BBN. Wg nieoficjalnych informacji Pawła Solocha ma zastąpić minister Jacek Siewiera - przyg. A. Drążkiewicz

W polskich sklepach nasila się zjawisko downsizingu. Zamiast podnosić ceny towarów producenci, aby konsumenci tego nie zauważyli, zmniejszają gramaturę produktów - przyg. K. Witkowski

Polacy poznali rywali w eliminacjach do Euro 2024. Ostatnia prosta przed mundialem w Katarze - przyg. D. Urbanowicz

Jest już pewne, że weekendowa awaria sieci kolejowej w Niemczech była sabotażem. Rusza śledztwo - przyg. M. Strzałkowski

Co dalej z dostawami węgla oraz współpracą rząd-samorząd. Dziś wg mamy poznać kolejne założenia programu pomocy dla samorządów - przyg. A. Ziemiańczyk

W większości polskich miast deweloperzy obniżyli ceny mieszkań (pierwszy raz od ponad roku). Tak jest m.in. w Krakowie, Łodzi czy w Warszawie. To efekt zbyt dużej liczby pustostanów - przyg. M. Jagiełowicz

Premier Szkocji ogłosiła, że referendum niepodległościowe odbędzie się za rok, w październiku 2023 roku. Londyn nadal uważa, że przeprowadzenie referendum jest zależne od decyzji Sądu Najwyższego. Zdaniem Szkotów to celowe ograniczanie praw - przyg. K. Semaan

We Francji trwa kryzys paliwowy. Na stacjach ustawiają się gigantyczne kolejki - to efekt strajku pracowników branży + dziś rozpoczyna się proces dotyczący katastrofy lotniczej lotu Air France 447 na trasie Rio de Janeiro-Pary. Airbus i Air France są oskarżone o nieumyślne spowodowanie śmierci 228 osób - łączenie z S. Foltzerem

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Dariusz Wieczorkowski

Gość: Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej

 

19.00 – 21.00 – "W Tonacji Trójki" – Michał Grabkowski 

21.00 – 22.00 – "Klub Trójki" – Magdalena Drohomirecka

Zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego porozmawiamy  o zdrowiu psychicznym Polaków, a dokładniej zajmiemy się zagadnieniem stygmatyzacji. Czym jest stygmatyzacja? Najprościej tłumacząc, jest to negatywna postawa wobec innych ludzi. Opiera się m.in. na krzywdzących stereotypach, negatywnym podejściu, niewiedzy, lęku. Co warto o niej wiedzieć?

Goście: Sebastian Karpiel-Bułecka, artysta muzyk, wokalista, ambasador akcji "Nie Osądzaj"; Julka Wróblewska, aktorka, celebrytka, zdiagnozowano u niej zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie typu granicznego, ambasadorka akcji "Nie Osądzaj"; Katarzyna Parzuchowska, psychoterapeutka; Katarzyna Chotkowska, psycholog, psychoterapeutka.

22.00 – 23.00 – "Wieczór w Trójce" – Łukasz Szwed

Reportaż: "Strażnicy pamięci" Macieja Jastrzębskego

Międzynarodowy Memoriał z Pokojową Nagrodą Nobla. Jest to organizacja badawczo – edukacyjna, która dokumentowała stalinowskie zbrodnie. Pod koniec grudnia minionego roku Sąd Najwyższy Rosji wydał postanowienie o likwidacji Międzynarodowego Memoriału. Wniosek o likwidację stowarzyszenia złożyła Prokuratura Generalna. Prokuratorzy zarzucili Memoriałowi łamanie ustawy o zagranicznych agentach. Chodziło o brak odpowiedniej adnotacji przy niektórych publikacjach. W trakcie mów końcowych, oskarżyciele stwierdzili, że Memoriał -„tworzy kłamliwy wizerunek Związku Radzieckiego jako państwa terrorystycznego. Proces obserwował nasz moskiewski korespondent, który jeszcze przed ogłoszeniem orzeczenia rozmawiał z pracownikami Memoriału oraz adwokatem stowarzyszenia.

 Proza czytana – Reytan. Upadek Polski

 

23.00 – 00.00 – "Trzy Kwadranse Jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski


logo

22.06 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski i Paweł Nowacki

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci​". Ich gościem będzie Magdalena Merta, która przypomni postać zmarłej niedawno Maryny Miklaszewskiej. Merta i Miklaszewska współtworzyły audycję "Polki" na antenie Polskiego Radia 24. 


.


Płyta tygodnia –  Eurodanek  „Moja era”

MOJA ERA, debiutancki album Eurodanka,  jest podsumowaniem kilkuletniego procesu, w którym artysta wychodząc od inspiracji muzyką eurodance, a następnie swobodnie pożyczając z takich gatunków jak reggaeton, rave, jungle czy rap stworzył niepowtarzalny, indywidualny styl wciąż poruszając się w ramach popowego przeboju. Płyta do zdobycia codzienne w audycji "Muzyczny Lunch” między godz. 13.00 a 14.00.

12.00-13.00 – "Stacja Nauka” – Ada Janiszewska

Dobre, bo polskie - maszyna do zbierania kamieni podbija świat! Chociaż nazwa tego wynalazku brzmi całkiem osobliwie - to wynalezione przez Polaków urządzenie naprawdę ma sens -  "Husarya" wyręcza rolników, którzy chcą oczyścić swoje pole. W audycji zaprosimy też na Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK.

15.00-17.00 – "Czat Czwórki” – Piotr Firan

XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej to największe cyrkowe wydarzenie w Polsce. Widzowie mogą oglądać pokazy ekwilibrystyczne, gimnastyczne, iluzjonistyczne i numery akrobatyczne grup cyrkowych z całego świata. Jaki jest cyrk XXI wieku? I czy rzeczywiście nie spotkamy tam już zwierząt? Czy kampanie organizowane przez organizacje działające na rzecz zwierząt przyniosły efekty? Jak jest w Polsce i na świecie?

17.00-19.00 – "TOP” – Mateusz Kulik

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli interaktywną grę promująca język polski „Tropem nadbałtyckich tajemnic”. Gracze mogą przemierzać ulice Gdańska, rozwiązywać quizy, zbierać trofea i uczyć się języka polskiego. Misją jest odnalezienie ukrytego przez Merkurego trójzębu Neptuna. O grze opowiedzą jej twórcy.

19.00-20.00 – "Wieczór Rezydentów” – Kuba Sojka

Jaki dźwięk wydał z siebie pierwszym muzyczny komputer? Jaki jest stosunek człowieka do maszyny? Kiedy komputery narzucają kompozytorom wasny styl? W najbliższej audycji zapraszam Was w świat muzyki komputerowej. Nie zabraknie oczywiście wyselekcjonowanej dla Was muzyki elektronicznej.

20.00-21.30 – "Strefa prywatna” – Weronika Puszkar

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – porozmawiamy o tym, dlaczego depresja tak często dotyka młodych. Jak ją rozpoznać i nie zbagatelizować objawów?

logo

07:00-10:00 – "Poranek w PRD” – Świętujemy Światowy Dzień Drzewa. Wyruszymy do krainy drzew. Opowiemy o tym jaka pełnią funkcję w ekosystemie, czym są dla człowieka, jakie mają niezwykle moce. Czy drzewa potrafią się ze sobą porozumiewać ? Czy potrafią się ostrzegać? Czy potrafią się sobą opiekować?

15:00-17:00 – "Popołudnik w PRD” – O fińskiej literaturze dla dzieci.

18:00-19:00 – "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" – Wszystko o dyniach: skąd pochodzą, jak znalazły się w Polsce, jak rosną, jakie mają składniki odżywcze, potrawy z dyni.

21:00-23:00 – "Strefa rodzica" – Jak zachęcać dziewczynki do zastania programistkami? Goście: Wioletta i Adrianna Klimczak z Fundacji IT Girls.

23:00-1:00 – "Co nam w duszy gra?” - 21 września 2018 roku ukazał się debiutancki album Antka Sojki "Po niebie". A 30 wrzesnia 2022 r. ukazał się jego drugi autorski album. "Moimi oczami" to w pełni autorski zawierający 10 perełek album, płyta na jesień lecz jej ważność i przydatność muzyczna, opiewa na cały rok. O tej płycie z artystą porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji. A w Plenerowym Studiu Polskiego Radia Dzieciom z Babim Latem w tle pojawi się Maciej Łyszkiewicz, współtwórca sukcesu No Limits, Leszczy czy Łyczaczy, który podsumowuje swoje dotychczasowe dokonania. Z tej okazji na rynku muzycznym ukazała się jego przekrojowa pozycja "Zawód Autor", która przynosi prawie 80 minut muzyki, z czego blisko połowa to nagrania nigdy wcześniej nie opublikowane.

..

17:00 – "Linie i pięciolinie" – Jakuba Beczka [PREMIERA]

Jakub Beczek – wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na odcinek audycji zatytułowany „Chopin u Mochnackiego”.

21:00 – "Chop-in-pop"  Mariusza Gradowskiego

Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu Mission Imposible w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak udowodni związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością Fryderyka Chopina.

22:00 – Audycja specjalna Jakuba Puchalskiego [PREMIERA]

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – audycja specjalna Jakuba Puchalskiego. Kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu – w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o 22:00.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU