Polskie Radio

Sakrament małżeństwa. Dodatek czy fundament miłości mężczyzny i kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 09:00
7 lipca przypada liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów, na które znamiennie wybrano rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa. Kilka dni później - 12 lipca wspominamy też innych małżonków Zelię i Ludwika Martn - rodziców św. Teresy z Lisieux. Te dwa przykłady błogosławionych małżeństw, znamiennie wskazują na znaczenie sakramentu małżeństwa dla budowania szczęśliwej wspólnoty rodzinnej. Dla kogo jest sakrament małżeństwa, a dla kogo nie? Jest gwarancją, czy "gilotyną" szczęścia małżeńskiego? Kiedy i na jakich warunkach "działa"?
W Familijnej Jedynce porozmawiamy o sakramencie małżeństwa
W "Familijnej Jedynce" porozmawiamy o sakramencie małżeństwaFoto: guys_who_shoot/shutterstock

Dla Ulmów zawarcie sakramentalnego małżeństwa było fundamentem rodziny, która zdała najtrudniejszy życiowy egzamin - z miłości silniejszej niż strach. Świadectwo rodziców Małej Teresy wskazuje na miłość małżeńską owocującą nie tylko świętością własną, ale i swoich dzieci. Spojrzenie na święte małżeństwa - poza pytaniem czy i czego mogą uczyć współczesnych małżonków - jest okazją do postawienia pytania - po co sakrament małżeństwa? 

Swoim doświadczeniem podzielili się:

- Arkadiusz Szarek, autor książki "Tylko lepiej. O sensie przysięgi małżeńskiej", od 7 lat małżonek. Od dnia ślubu przekonuje się, że przysięga małżeńska to nie jest koniec, ale początek.

- Państwo Marta i Adam Matras. Od 25 lat razem. 23 lata jako para w wolnym związku, od dwóch lat małżeństwo sakramentalne. Skąd i po co taka zmiana? Po co im sakrament skoro dobrzy im się żyło bez?

- Kilka prostych sakramentalnych uwag o sakramencie małżeństwa przygotował ks. Jarosław Szymon Szymczak. Od 30 lat kapłan Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach koło Warszawy, doktor teologii małżeństwa i rodziny, wykładowca na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW, doradca małżeński i rodzinny, współzałożyciel Fundacji Pomoc Rodzinie i współautor prowadzonych przez Fundację Programów na Miłość i Życie - warsztatowej formy rozwijania relacji małżeńskiej.

Poza tym w audycji:

- Podwójna natura królowej. Rozmowa z krytyczką i pisarką Martą Kwaśnicką i do rozdania książka "Widoki" (650-lecie urodzin św. Jadwigi Królowej, 17.07 rocznica śmierci).

- Dom św. s. Faustyny w Ostrówku. W lipcu stulecie przybycia do tego miejsca Heleny Kowalska.

- Właśnie ruszyła kampania "Wakacje jednego dnia", w ramach której każdy może ufundować seniorowi wymarzony dzień pełen radości.

- Ulmowie: krew i miłość. Męczennicy czy szczęśliwa rodzina? Czy da się połączyć te dwa spojrzenia na nich. Spojrzenia na nich w perspektywie tragedii zasłania piękno ich życia. Przywraca je dzień wybrany na ich liturgiczne wspomnienie - 7 lipca - dzień ślubu Wiktorii i Józefa.

- Papież na wakacjach. Co robi?

- Chrześcijanie Ziemi Świętej podnieśli alarm w sprawie wypaczonego stosowania terminu "wojna sprawiedliwa" do konfliktu toczącego się w Strefie Gazy.

- Pamięć pokoleń, 30. zjazd i pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę.

- Częstochowa. Wystawa dwudziestu obrazów Zwiastowania przygotowanych w ramach projektu "Namalować katolicyzm od nowa".

- Międzynarodowa Parafiada.

***

Na "Familijną Jedynkę" w niedzielę (7.07) w godz. 9.00-12.00 zaprosiła Małgorzata Bartas-Witan.

DS