Polskie Radio

Do wojska marsz! Kto może zostać powołany i na jak długo?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 13:58
Ok. 200 tys. osób może dostać jeszcze w tym roku wezwanie do wojska. Czy chodzi tylko o uczestnictwo w szkoleniach wojskowych? A kobiety? Kto może zostać powołany, do którego roku życia i na jak długo? Co z tymi, którzy nie złożyli nigdy przysięgi wojskowej? Jakie obowiązki wynikają dla statystycznego Kowalskiego z Ustawy o obronie Ojczyzny? 
Ok. 200 tys. osób może dostać jeszcze w tym roku wezwanie do wojska. Czy chodzi tylko o uczestnictwo w szkoleniach wojskowych?
Ok. 200 tys. osób może dostać jeszcze w tym roku wezwanie do wojska. Czy chodzi tylko o uczestnictwo w szkoleniach wojskowych?Foto: Shutterstock

Gościem audycji będzie płk Tomasz Wadowski - Szef Oddziału Szkolenia Rezerw Osobowych z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. 

Ponadto w audycji: 

-  Grzyby, pomidory, ziemniaki, kapusta i inne owoce ziemi z terenów popowodziowych. Dlaczego nie wolno ich spożywać ani sprzedawać? Jak bardzo są niebezpieczne? A co z suszonymi grzybami z tych terenów? Co dzieje się gdy choć krótko jakas działka była zalana? Czy wody gruntowe mają wpływ na okoliczny teren i tym samym np. na grzyby? Gościnią "Czterech pór roku" będzie dr Marta Wrzosek, biolog, mykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

- Prawda i mity o wilkach. Kraje członkowskie UE za złagodzeniem ochrony wilków w Europie. Zamiast "ściśle chroniony" wilk ma być jedynie "chroniony" – co to oznacza w praktyce? Każdy kraj będzie mógł elastycznie zarządzać swoją populacją wilków. A jaka jest populacja wilków w Polsce? Czy to prawda, że jest już wystarczająca w Europie? Rolnicy coraz częściej zgłaszają szkody powodowane przez wilki - jakie są propozycje rozwiązania tych problemów organizacji zajmujących się ochroną zwierząt? Gość: Rafał Rzepkowski, specjalista ds. ochrony gatunków zwierząt z WWF Polska. 

Czytaj również: 

***

Na audycję "Cztery pory roku" w poniedziałek (7.10) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek. 

ans