Konferencja monachijska zadecydowała o rozbiorze Czechosłowacji i zawarciu przez Londyn i Paryż porozumień z Hitlerem,co w mniemaniu liderów tych państw miało oddalić groźbę wybuchu wojny w Europie. Faktycznie ustalenia zawarte w Monachium zachęciły dyktatora Niemiec do planów dalszych agresji.
Mimo iż debata dotyczyła integralności terytorium Czechosłowacji, przedstawiciele tego kraju nie zostali zaproszeni do uczestnictwa w obradach. W konsekwencji cztery mocarstwa zdecydowały arbitralnie o statusie Sudetów, które postanowiono oderwać od Czechosłowacji. Formalna aneksja terytorium odbyła się w październiku. Na mocy układu do III Rzeszy przyłączono blisko 29 tys. km2 ziem sudeckich zamieszkiwanych przez blisko 3-milionową mniejszość niemiecką.
Czytaj również:
***
Jaka była II Rzeczpospolita, jakie były jej blaski i cienie? O tym w audycji "Odrodzona-nieznana" Grzegorz Kalinowski rozmawia ze swoimi gośćmi: historykami, publicystami i badaczami kultury.
Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy malowanymi przez historiografię PRL.
***
Na audycję "Odrodzona-nieznana" w sobotę (8.03) o godz. 17.10 zaprosił Grzegorz Kalinowski.
ans