To jedyna taka polska alternatywa dla komercyjnych serwisów streamingowych, darmowa i w całości wspierająca rodzimych twórców i twórczynie ze sceny niezależnej.
- Zajmujemy się dźwiękiem przestrzennym i dźwiękiem wielokanałowym - mówił Agnieszce Obszańskiej kompozytor, artysta dźwiękowy Daniel Brożek. - Przygoda zaczyna się wtedy, kiedy chcemy wprawić dźwięk w ruch, wprawić przestrzeń, w której słuchamy tego dźwięku - wyjaśniał gość audycji.
Twórcy zwykle pracują na kwadrofonii lub oktofonii. Mają w planach przejście na bardziej gęste systemy.
- To, co nas ciekawi najbardziej, to przecięcie muzyki współczesnej i sztuki dźwięku. Dla nas sztuka dźwięku to praca z przestrzenią - tłumaczył Daniel Brożek.
Canti Spazializzati. Wniknięcie w istotę dźwięku
Na platformie można posłuchać dźwiękowych produkcji, które powstały w ramach projektu Canti Spazializzati. Znajdują się tam również w spacery dźwiękowe. Wielokanałowy system odsłuchu pozwala na znalezienie się wewnątrz utworu, nawet na wniknięcie w samą istotę dźwięku.
Canti Spazializzati od siedmiu lat organizują we Wrocławiu cykl warsztatów i koncertów z udziałem polskich artystów i artystek muzyki i sound artu, które prezentują w kwadro- oraz oktofonii. Artyści wielokrotnie prezentowali swe dokonania w przestrzeniach BWA Wrocław: w Dizajnie i w BWA Wrocław Główny.
- Ważnym motorem napędowym projektu jest współpraca z młodymi twórcami i twórczyniami - wyjaśnia koordynatorka Marta Konieczna. Ważnym elementem projektu jest ekologia dźwięku. - Badamy pejzaże dźwiękowe i audiosferę, czyli to, jak brzmi nasze otoczenie - dodaje rozmówczyni Agnieszki Obszańskiej.
Ekologia dźwiękowa. Przecięcie sztuki i muzyki niezależnej
Na platformie streamingowej można znaleźć archiwum wrocławskich i polskich działań na przecięciu sztuki dźwięku i muzyki niezależnej, ze szczególnym uwzględnieniem tematów takich jak ekologia dźwiękowa; kuratorowane i zamawiane przez kolektyw utwory (m.in. u Antoniny Nowackiej, Beniamina Głuszka, Aleksandry Słyż, Zaumne); trasy spacerów dźwiękowych na terenie Wrocławia, do indywidualnej eksploracji.
Według autorów projektu, Platforma jest szansą na uniezależnienie się od streamingowych gigantów i odkorporacyjnienie choć części polskiej niezależnej twórczości.
- Realizacja projektu: Michał Szota (programowanie); Karolina Pietrzyk i Mateusz Zieleniewski (projekt graficzny); Daniel Brożek (kurator, koncepcja serwisu); Marta Konieczna (PR, koordynacja)
- Organizatorem projektu jest Fundacja na Rzecz Studiów
- Europejskich
Partnerem projektu jest BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
Audycji Terra Kultura możesz posłuchać na stronie polskieradio.pl