Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 23:13
Związki zawodowe nie chcą dalszej unijnej polityki zaciskania pasa. PE chce ukrócić proceder prania brudnych pieniędzy. KE popiera dążenie do dostępu do wody i kanalizacji dla obywateli UE. Środki z UE wesprą projekt ekologicznego i bezpiecznego transportu miejskiego. UE wspiera międzynarodową współpracę naukową.
Audio

1/ Europejskie związki zawodowe dążą - przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego – do zmian w unijnej polityce. Chodzi przede wszystkim o odejście od polityki oszczędności i budżetowych cięć, które przynoszą zahamowanie wzrostu gospodarczego i rosnące bezrobocie. Politykę zaciskania pasa w ostatnich latach proponowała, krytykowana już za to. Trojka. Fel. Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Parlament Europejski opowiedział się za utworzeniem w każdym kraju członkowskim centralnego rejestru z informacjami o tzw. ostatecznych beneficjentach firm, holdingów i funduszy powierniczych. Chodzi o zwalczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy. Zdaniem europosłów, identyfikacja rzeczywistego właściciela przedsiębiorstwa lub transakcji handlowej ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu tego typu przestępstw, wykorzystywanych także do finansowania terroryzmu. Nowe zasady zapewnią większą przejrzystość, wskażą beneficjenta przeprowadzanych transakcji, utrudnią tworzenie fałszywych firm oraz przelewanie środków z konta na konto. Przepisami objęty zostanie także sektor gier hazardowych. Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Komisja Europejska poparła pierwszą europejską inicjatywę obywatelską "Right2Water - Woda jest prawem człowieka", która ma na celu wdrożenie w Unii Europejskiej przepisów zapewniających wszystkim obywatelom dostęp do bieżącej wody i infrastruktury sanitarnej. Fel. Ewy Syty. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Radomscy studenci z Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego, wspólnie z kolegami z uczelni w Belgii, Bułgarii, Słowacji i  na Łotwie  przygotowują projekt ekologicznego i bezpiecznego transportu miejskiego dla swoich miast. W projekcie, współfinansowanym przez Unię Europejską, zwrócą uwagę na usprawnienie lokalnej komunikacji, zmniejszenie energochłonności oraz na ograniczenie oddziaływania na środowisko. Mat. Doroty Truszczak.

5/ Jednym z najważniejszych programów, realizowanych w Polsce dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej w ramach „Wzmocnienia potencjału kadrowego nauki” POIG, był program realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej WELCOME. Jego celem było zaangażowanie wybitnych uczonych z zagranicy w tworzenie zespołów naukowych w Polsce i ożywienie współpracy międzynarodowej polskich jednostek naukowych. Ostatnie projekty tego programu zostaną zakończone w przyszłym roku. Krzysztof Michalski rozmawia z prezesem Fundacji prof.  Maciejem Żyliczem.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus