"Rosyjski prezydent popchnął UE do podjęcia poważnych kroków w polityce zagranicznej – To dla Unii rodzaj premiery na tym polu działania. Putin sprawił, że Bruksela wreszcie zareagowała, otwierając możliwość uczynienia z UE globalnego gracza, a do takiej roli zawsze przecież pretendowała" - czytamy w El Pais. Przyczynkiem stała się Ukraina. Po miesiącach bezowocnych starań przekonania Kremla, by przestał wspierać wojnę w tym kraju, UE w końcu sięgnęła po ostre sankcje ekonomiczne, ogłoszone 29 lipca.
Są pierwsze efekty sankcji sankcji UE wobec Rosji - donosi Telegraph. Rosyjskie linie lotnicze Aeroflot odwołały wszystkie loty Dobroletu – należącego do ich grupy regionalnego taniego przewoźnika Dobrolet znalazł się na ogłoszonej w ostatni czwartek czarnej liście UE dotyczącej tym razem 95 osób i 23 firm. Restrykcje obejmują zakaz wjazdu i zamrożenie aktywów wskazanych firm. Z tego powodu tanie linie lotnicze, które rozpoczęły działalność zaledwie dwa miesiące temu, zostały zmuszone do „czasowego zawieszenia wszystkich połączeń" – jak ogłosiły na swojej stronie internetowej.
Unia Europejska zamierza po raz kolejny podjąć mediacje na temat dostaw gazu z Rosji do Ukrainy. Komisarz ds. energii Guenther Oettinger przedstawił na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” plan rozwiązania kryzysu gazowego między tymi państwami. Zdaniem Oettingera, Rosja i Ukraina powinny ustalić tymczasowe ceny za gaz do czasu rozwiązania sporu, a Gazprom powinien jak najszybciej wznowić dostawy surowca na Ukrainę.
Na łamach La Libre Belgique artykuł, w którym Jean Claude Juncker przypomina, że: trzeba utrzymać rygor budżetowy w UE. Na spotkaniu z premierem Antonisem Samarasem były szef eurogrupy przypomniał, że w tamtym czasie „walczył jak lew o utrzymanie Grecji w strefie euro" Przykład portugalski wskazuje– jak ważne jest utrzymanie kursu reform i oszczędności - tak w Grecji, jak i innych krajach członkowskich. Jednocześnie jednak trzeba działać na rzecz wzrostu gospodarczego – zaznaczył J-C. Juncker.