Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 16:45
Konsekwencje zamachów terrorystycznych w Brukseli sprzed tygodnia, Uchodźcy wracają na stare trasy dotarcia do UE, Istnieje ryzyko cyberataków na belgijska sieć nuklearną. Nie ustępujmy barbarzyństwu. Referendum unijne to wybór między pewnością a ryzykiem.
Audio
Przegląd Prasy Europejskiej

 W UE nastroje są coraz bardziej konfrontacyjne – La Libre Belgique - ataki terrorystyczne mogą utrudnić debatę w sprawie uchodźców. Swoje stanowisko mogą usztywnić niektóre kraje. Niechęć w przyjmowaniu uchodźców dotyczy także przyjmowania Syryjczyków z tureckich obozów

Migranci i uchodźcy zaczynają korzystać ze starych, od dawna nieuczęszczanych tras – EUobserver - Włoska straż przybrzeżna uratowała na morzu półtora tysiąca migrantów.  Analitycy przestrzegali, że zamknięty szlak bałkański zmusi migrantów do skorzystania z innych dróg dotarcia do UE.

Gianni Pittella:  Zaślepienie unijnych rządów, myślących, że poradzą sobie z terroryzmem same  to przyczyna wielu problemów – EurActiv - pomijając nieskuteczność belgijskich służb i zaniedbania władz w Brukseli, kraje UE mają wiele na sumieniu. Brak współpracy jest oczywisty i niezrozumiały.

Istnieje ryzyko cyberataków na belgijską sieć nuklearną – Expresso - Unijny koordynator działań antyterrorystycznych, Gilles de Kerchove: należy zainwestować we wzmocnienie ochrony systemów informatycznych kontrolujących te infrastruktury. Potrzebna jest ochrona przed cyberterroryzmem.

Nie ustępujmy barbarzyństwu - El País - Skuteczność narodowych polityk bezpieczeństwa zależy od wspólnej polityki europejskiej. Chcemy chronić społeczeństwo, infrastruktury, terytorium i granice zewnętrzne. Walczmy z radykalnym islamem, bez nienawiści  i  bez wytchnienia, aż go wykorzenimy.

Referendum unijne to wybór między pewnością i ryzykiem. W grę wchodzi przyszłość naszych dzieci i wnuków - The Telegraph - Zwolennicy wyjścia z Unii ukuli 6 mitów, wszystkie są nieprawdziwe. Pozostanie w Unii to pewność w kwestii dostępu do wspólnego rynku,  utrzymania miejsc pracy i cen.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus