Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 23:16
Ustalenia szczytu Partnerstwa Wschodniego.
Audio

1/ Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zakończył się porażką z powodu niepodpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. „Drzwi do Europy wciąż są dla Ukrainy otwarte” - deklarowali unijni przywódcy. Mat. rep. Michała Strzałkowskiego z Wilna. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Ponad 2 miliony syryjskich uchodźców przebywa w bardzo trudnych warunkach bytowych w tymczasowych obozach w krajach sąsiednich - Jordanii, Libanie czy Turcji. Jednak niewielka ich grupa decyduje się na dalszą emigrację do krajów Unii Europejskiej, zdecydowana większość chce wracać do Syrii. W ciągu ostatniego roku do Europy trafiło już ponad 100 tysięcy uchodźców, większość wybiera takie kraje jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia. Unia Europejska jest największym dostarczycielem środków pomocowych w tym zapalnym regionie Świata. Fel. Ewy Kwaśnik. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Komisja Europejska przedstawiła propozycje wzmacniające prawa obywateli całej UE do sprawiedliwego procesu. Każdego roku w całej Unii prowadzonych jest ponad 9 milionów postępowań karnych. KE chce przestrzegania zasady domniemania niewinności i specjalnych gwarancji dla dzieci w postępowaniach karnych. Dzieci będą miały obowiązek kontaktowania się z adwokatem na wszystkich etapach postępowania i nie będą mogły się zrzec prawa do adwokata, ponieważ istnieje duże ryzyko, że wówczas nie będą rozumiały konsekwencji swoich działań. Dzieci będą też niezwłocznie informowanie o przysługujących im prawach, będą im towarzyszyć rodzice lub inne właściwe osoby i będą uprawnione do badań lekarskich. Dzieci nie będą przesłuchiwane publicznie, a w przypadku pozbawienia wolności - nie będą osadzane razem z dorosłymi więźniami. Fel. Ewy Syty. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Problem lekooporności bakterii różnych typów, ale głównie z grupy coli, to problem zdrowotny w UE, stał się też wyzwaniem dla biologów i chemików. To co nie da się leczyć antybiotykami, może uda się zwalczyć preparatami przeciwbakteryjnymi. Mat. rep. Artura Wolskiego.

5/ Badania ultracienkich struktur półprzewodnikowych i praktyczne wykorzystanie tej wiedzy to wyzwania XXI wieku. Ten typ badań ma w tej chwili zielone światło w UE. Mat. rep. Artura Wolskiego.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus