Jean-Claude Juncker rzucił wyzwanie krajom UE - The Guardian - Przyznał ich kandydatom tematy, z którymi dane państwa mają problem. Np. Komisarzem ds. stabilności finansowej i rynków kapitałowych został Brytyjczyk, a o finanse Londyn wiecznie spiera się z Brukselą.
Wbrew jawnej niechęci środowisk ekologicznych Jean-Claude Juncker mianował komisarzem ds. energii i klimatu hiszpańskiego kandydata Miguela Cañete - Le Monde - Jak można walczyć ze zmianami klimatycznymi i promować nowy model energetyczny, jeśli samemu ma się akcje w biznesie naftowym – argumentowali przeciwnicy kandydata.
Nowy skład KE Jean-Claude Junckera na celowniku - La Libre Belgique - Węgier, nowy komisarz do spraw edukacji i młodzieży, ma autokratyczne zapędy, Hiszpan, który zajmie się energią i klimatem jest na cenzurowanym za seksistowskie uwagi w przeszłości. Francuz, komisarz odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i walutowe, będzie tłumaczył brak dyscypliny finansowej we własnym kraju.
Jean-Claude Juncker zdecydował się oddać więcej władzy wiceprzewodniczącym. Nazwał siebie skromnym człowiekiem, a nie dyktatorem, który zadaniami podzieli się z zastępcami - EUobserver – Nowy podział kompetencji budzi wiele wątpliwości kto jest za co odpowiedzialny.
Podejście Polski do Rosji można nazwać „jastrzębim", bo naciska ona na stanowcze kroki wobec Moskwy i zaostrzenie sankcji - EurActiv - Polska działa również skutecznie za kulisami i pozostałe kraje UE powinny przywiązywać większą wagę do jej wrażliwości, oraz rozumienia Rosji.
Według sondażu Transatlantic Trends, 2/3 Amerykanów popiera zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie. To samo dotyczy Europejczyków, w tym aż 71% Hiszpanów – El Mundo - Podobnie 2/3 Amerykanów jest za wstąpieniem Ukrainy do NATO, a tyle samo Europejczyków popiera akcesję Kijowa do Unii. Większość Europejczyków uważa, że Unia nie działa skutecznie, by rozwiązać kryzys.