1/ Włoch Antonio Tajani został nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Kandydat chadeków zastąpi na tym stanowisku socjalistę Martina Schulza i pokieruje Europarlamentem przez 2,5 roku. Wiceprzewodniczącymi PE zostali m.in. dwaj Polacy - Ryszard Czarnecki i Bogusław Liberadzki. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
2/ Premier Theresa May przedstawiła strategię wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak zapowiedziała szefowa brytyjskiego rządu, będzie to tzw. „twardy” Brexit. Theresa May podkreśliła, że nie zamierza dążyć do jakiejkolwiek formy „częściowego” członkostwa, ponieważ Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej i „zwróceniem się w stronę świata”. Brytyjska premier zapowiedziała, że Wlk. Brytania opuści wspólny rynek UE i unię celną. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
3/ W perspektywie unijnego programu Horyzont 2020 aż 4 mld euro jest przeznaczonych na program „Clean Sky” (czyste niebo) na rzecz lotnictwa. Z udziałem polskich naukowców z Politechniki Warszawskiej jest realizowany projekt AFloNEXT. Jego celem jest opracowanie nowej generacji metod zwiększających bezpieczeństwo lotów. Autor: Dorota Truszczak.
4/ Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej otrzymał dotację unijną na 3-letni projekt szkoleń dla studentów tej placówki w zakresie pracy z dziećmi autystycznymi. Metodologia terapii powstaje we współpracy z Fundacją „Scolar”. Z badań wynika, że u 1 na 68 dzieci występują zaburzenia ze spektrum autyzmu. Stąd potrzeba coraz większej liczby specjalistów, którzy mogliby prowadzić terapię takich dzieci. Autor: Katarzyna Kobyłecka.
5/ Od lat unijni naukowcy starają się tworzyć specjalne programy, skierowane do nauczycieli i młodzieży, aby zmienić negatywne nastawienie młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych. Na Wydziale Matematyki Politechniki Warszawskiej powstaje specjalny projekt, którego realizację wspiera finansowo UE i który ma ugruntować przekonanie, że matematykę da się polubić. Pomysł naukowego przedsięwzięcia o charakterze dydaktyczno-edukacyjnym opiera się na przygotowaniu ciekawych materiałów zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak też dla rodziców. Pomysłodawcą projektu jest prof. Przemysław Biecek, od lat angażujący się w przybliżanie dzieciom "królowej nauk". Autor: Artur Wolski.