Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 21:11
Wizyta amerykańskiego wiceprezydenta w Unii Europejskiej. Relacje UE - USA. PE ws. walki z terroryzmem. Nauka i badania w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence przebywał z wizytą w Brukseli. Przedstawiciel amerykańskiego rządu starał się uspokoić nastroje wśród unijnych sojuszników po zwycięstwie Donalda Trumpa. Na wszystkich spotkaniach Mike Pence zapewniał, że USA i Europę nadal będą łączyć bliskie więzi. Wiceprezydent zapewniał też, że Waszyngton będzie wciąż wspierał państwa bałtyckie i Ukrainę w walce z rosyjską agresją. Obietnica ta nie ma jednak oznaczać, że USA nie będą starały się doprowadzić do poprawy relacji z Rosją. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę w sprawie zwalczania terroryzmu na terenie Wspólnoty. Przepisy mają na celu przeciwdziałanie terroryzmowi i wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Dyrektywa ma także na celu walkę ze zjawiskiem radykalizacji, "samotnych wilków" oraz powrotów zagranicznych bojowników. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ W maju 2017 roku zostanie otwarte na Bliskim Wschodzie pierwsze w historii centrum naukowe SESAME, wykorzystujące promieniowanie synchrotronowe m.in. do badań naukowych.

SESAME powołano do życia w Jordanii pod auspicjami UNESCO, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Morze Bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W interesie leżących nad nim państw Unii Europejskiej jest poprawa czystości Bałtyku, a głównie jego nadmiernego przeżyźnienia spowodowanego nierozsądną polityką rolną. Celem projektu Soils2Sea, realizowanego przez 8 partnerów z UE i Federacji Rosyjskiej, jest ochrona wód Bałtyku przed nadmiernym zasilaniem w wody zlewiskowe, co prowadzi do przeżyźniania morza i jego stopniowego zamierania. Ekspert: dr inż. Przemysław Wachniew z AGH. Autor: Artur Wolski.

5/ Prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego - zdobywca grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEAM finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój - oraz dr Joanna Kowalska z Zakładu Biofizyki Wydziału Fizyki UW są autorami wynalazku, który jest jednym z najgłośniejszych polskich naukowych osiągnięć ostatnich miesięcy. Dzięki naukowcom powstaną nowe możliwości opracowania skutecznych terapii genowych dla zwalczania nowotworów złośliwych, a także regeneracji tkanek i leczenia wielu innych chorób. Autor: Krzysztof Michalski.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus