Polskie Radio

Magazyn Europejski Plus

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 21:12
„Biała księga” zmian w Unii Europejskiej. PE w sprawie emisji spalin. Nauka i badania w UE.
Audio
Magazyn Europejski Plus

1/ Podczas rocznicowego szczytu Unii Europejskiej w marcu w Rzymie otworzy się nowy rozdział w historii. Będzie to moment narodzin Unii 27 państw członkowskich. „Brexit nie zatrzyma Unii Europejskiej” – tak mówił na forum Europarlamentu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Przedstawił także „białą księgę”, czyli scenariusze przyszłej integracji europejskiej. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Po trwającym rok dochodzeniu komisja śledcza ds. pomiarów emisji spalin w sektorze motoryzacyjnym (EMIS) przyjęła sprawozdanie końcowe i zalecenia, w których wzywa do wprowadzenia ściślejszej kontroli i wspólnych zasad na poziomie Unii Europejskiej. W rezultacie śledztwa posłowie wzywają do szybkiego przyjęcia nowej procedury homologacji oraz testów emisji w realnych warunkach jazdy, by zminimalizować różnice w wynikach laboratoryjnych oraz na drogach. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.

3/ W ramach unijnego programu Horyzont 2020 jest realizowany projekt RENOIR („Inżynieria odwrotna przetwarzania informacji społecznej”), którego celem jest stworzenie algorytmów do odnajdywania pierwotnych źródeł informacji w sieciach społecznościowych. Uczestniczą w nim polscy naukowcy. Gość: prof. Janusz Hołyst z Politechniki Warszawskiej. Autor: Dorota Truszczak.

4/ Badania naukowe dostarczają niezbitych dowodów na to, że zbyt wysoki poziom białka w pożywieniu niemowląt i małych dzieci prowadzi do otyłości w wieku dojrzewania oraz w życiu dorosłym. Projekt EarlyNutrition analizuje najbardziej prawdopodobne hipotezy oraz mechanizmy wyjaśniające jak i dlaczego żywienie może wpływać na „programowanie” otyłości i schorzeń współistniejących. Projekt ma charakter wieloośrodkowy i skupia naukowców z 12 krajów z Europy, USA i Australii. Gość: Paulina Głowacka z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Autor: Artur Wolski.

5/ Instytut Oceanologii PAN jest koordynatorem europejskiego projektu, w którym proponuje się kompleksowe rozwiązanie problemu zanieczyszczeń wybrzeży Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego. Na tamtejszych plażach zalegają setki tysięcy ton wodorostów. Jak zagospodarować tę organiczną biomasę i dlaczego jest ona niebezpieczna dla środowiska? – zbada projekt opracowany przez zespół prof. Jacka Bełdowskiego z Instytutu Oceanologii PAN, który stara się o wsparcie z funduszy UE. Autor: Katarzyna Kobyłecka.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus