Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 23:12
Unijny Program Ventures.
Audio

1/ Jak zatrzymać młodych, zdolnych naukowców i dobrze zapowiadających się studentów w naszym kraju? – wystarczy stworzyć im na miejscu warunki do pracy i dać trochę pieniędzy. Program Ventures realizowany jest przez Fundację Na Rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców i studentów, a finansowany przez Unię Europejską. Mat. rep. Artura Wolskiego.

2/ Aktywne, inteligentne bariery drogowe i mostowe opracowywane są przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, dzięki unijnemu wsparciu finansowemu. Mat. rep. Artura Wolskiego.

3/ Ministrowie spraw wewnętrznych dziewięciu krajów, w tym Polski, argumentują w liście do Komisji Parlamentu Europejskiego, że potrzebna jest wymiana danych pasażerów w UE,  by śledzić Europejczyków walczących w Syrii. Ministrowie wystąpili do szefa Komisji Swobód Obywatelskich Parlamentu Europejskiego Juana Lopeza Aguilara z wnioskiem o przyspieszenie przyjęcia unijnego systemu wymiany danych pasażerów. Komisja Europejska zaproponowała system wymiany danych pasażerów w UE w 2011 r. W tym roku propozycja została odrzucona przez Komisję PE ds. Swobód Obywatelskich. Jednak w ubiegłym miesiącu, gdy europejskie rządy alarmowały o rosnącej liczbie obywateli UE przyłączających się do syryjskich rebeliantów, PE skierował propozycję do Komisji do ponownego rozpatrzenia. Fel. Agaty Kasprolewicz.

4/ Komisja Europejska wkrótce ma ocenić, czy wstrzymanie przez Francję rejestracji pewnych nowych modeli Mercedesa jest zgodne z prawem UE. Wstrzymanie rejestracji zastopowało ich sprzedaż. Francja uważa, że modele te szkodzą środowisku. Niemieckie media twierdzą, że działania Francuzów to retorsja za próby zmiany przez Berlin dyrektywy o CO2 w samochodach. Ekologia czy gospodarka - fel. Michała Strzałkowskiego.

5/ Służby celne krajów UE zatrzymały w ubiegłym roku 40 mln podrabianych produktów o wartości 1 mld euro. Aż 31 proc. wszystkich skonfiskowanych podróbek w 2012 r. stanowiły papierosy. W informacji prasowej Komisja Europejska zauważyła, że "Chociaż liczba ta jest niższa niż w 2011 r., wartość skonfiskowanych towarów wciąż jest wysoka i sięga niemal 1 mld euro". Najwięcej podrobionych towarów w dalszym ciągu pochodzi z Chin. Są też jednak inne kraje, z których pochodzą określone kategorie podróbek: z Maroka pochodzą podrabiane artykuły spożywcze, z Hongkongu płyty CD lub DVD oraz papierosy elektroniczne, a z Bułgarii - opakowania. Czy można skutecznie z przemytem walczyć - fel. Ewy Kwaśnik.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus