Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 23:13
Unijny program „Klub Pancernika - klika w fotelikach”.
Audio

1/ Najbardziej zagrożonymi pasażerami w samochodzie są dzieci do 12 roku życia. „Klub Pancernika - klika w fotelikach” - to program realizowany przez Instytut Transportu Samochodowego i Komendę Główną Policji i dotyczy podniesienia bezpieczeństwa przewozu dzieci w samochodach. Unia Europejska finansuje program edukacyjny na ten temat, realizowany w szkołach. Mat. rep. Artura Wolskiego.

2/ W ciągu 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii urodziło się najwięcej dzieci (813,2 tys.) od 1972 r. Dzieci te zwane są pokoleniem recesji. W liczbach bezwzględnych ludność Wysp rośnie najszybciej w UE. Przyrost od połowy 2011 r. do połowy 2012 r. z uwzględnieniem zgonów i ruchów ludności wyniósł 419,9 tys. w porównaniu z 319,1 tys. we Francji i 166,2 tys. w Niemczech. Przyrost kalkulowany w proporcji do liczby ludności sytuuje Wielką Brytanię na piątym miejscu w UE, m.in. za mniejszymi krajami, jak Luksemburg, Cypr i Belgia. 25,9 proc. nowo narodzonych dzieci miało matkę nie będącą rodowitą Brytyjką. Jeszcze w 2002 r. było to ok. 16,2 proc. Polki są tu nieźle reprezentowane. Fel. Ewy Syty.

3/ Podczas spacerowania ulicami miast Europy, szansa na usłyszenie nieznanego języka jest spora. Na Starym Kontynencie bowiem, używa się ich na co dzień kilkaset. Niemal 120 z nich jest dziś na granicy wymarcia. Dlaczego powinniśmy wspierać i promować mało znane dialekty, będące częścią europejskiej kultury i tożsamości? Raz na kilka tygodni wymiera jeden z języków naszego świata - mówi ekspert UNESCO Christopher Moseley. Tłumaczy, że dany dialekt staje się zagrożony, gdy dzieci przestają się go uczyć, a osoby dobrze go znające - używać na co dzień. Ile ludzi wciąż potrafi powiedzieć coś po kaszubsku, lombardzku, polesku, pontyjsku, pikardyjsku czy saterlandzku? Z roku na rok niestety coraz mniej. Czy w Unii Europejskiej robi się coś, żeby to zmienić? Fel. Ewy Kwaśnik.

4/ Europejczycy chcą coraz więcej szerokopasmowych łączy komórkowych, ale obawiają się kosztów. Jak wykazała ostatnia ankieta obejmująca całą UE, Europejczycy coraz bardziej pragną nowych technologii. Choć są oni otwarci na możliwości oferowane przez nowe narzędzia i usługi, co ilustruje liczba nowych abonentów internetowych i osób wykorzystujących internet do połączeń głosowych, nadal myślą dwa razy zanim podniosą słuchawkę lub połączą się z siecią ze względu na koszty tych usług. Czy uda się te koszty zminimalizować? Fel. Michała Strzałkowskiego.

5/ Uzdrowisko Warszawa – to program realizowany przez Centrum Nauki Kopernik, finansowany ze środków UE, a dotyczący podjęcia działań na rzecz poprawy jakości życia w mieście. Mat. rep. Artura Wolskiego.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus