Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 23:13
Zadania dla Komisji Europejskiej nowej kadencji.
Audio

1/ Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso wygłosił, ostatnie w tej kadencji, przemówienie do Parlamentu Europejskiego o stanie Unii Europejskiej. Liderzy grup politycznych przedstawili problemy, którymi, ich zdaniem, Komisja powinna zająć się w nadchodzących miesiącach. Zwrócili uwagę na konieczność odbudowy zaufania do Unii podkreślając, że w przyszłych wyborach obywatele będą mieli realną szansę na wprowadzenie zmian. Otwierając debatę, Przewodniczący PE Martin Schulz podkreślił, że: "Ludzie stracili zaufanie do UE i pierwszym krokiem, aby je odzyskać jest otworzenie szeroko drzwi i przejrzyste działania". Przewodniczący powiedział również, że Unia musi skoncentrować się na poprawie warunków życia milionów obywateli dotkniętych kryzysem. "Jeśli młodzi ludzie nie mają widoków na przyszłość, jak możemy od nich oczekiwać zaufania do UE? ". Czy Unia udzieli odpowiedzi na te i inne pytania w najbliższym czasie? Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.

2/ „Działaj. Reaguj. Decyduj.” - pod takim hasłem wystartowała  kampania informacyjna przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma ona wytłumaczyć obywatelom, że większość przepisów prawnych powstaje obecnie w Brukseli i Strasburgu. Oznacza to, że Parlament Europejski ma władzę co najmniej równą władzy parlamentów narodowych. Kampania będzie kontynuowana również po wyborach, dopóki nowo wybrany Parlament nie wybierze kolejnego Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Fel. Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Socjaliści, Zieloni i liberałowie w Parlamencie Europejskim ostrzegli, że wolność mediów w UE jest zagrożona, czego dowodem było niedawne zatrzymanie w Wielkiej Brytanii partnera dziennikarza piszącego o programach inwigilacji elektronicznej obywateli. Przyczynkiem do debaty PE była sprawa Brazylijczyka Davida Mirandy, który w sierpniu został zatrzymany na lotnisku Heathrow. Jest on partnerem współpracującego z gazetą "Guardian" dziennikarza Glenna Greenwalda, który  opublikował relacje o zakrojonej na szeroką skalę elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze. Greenwald kontaktował się ze sprawcą przecieku o programach inwigilacji Edwardem Snowdenem po jego ucieczce z USA. Komisarz UE ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes powiedziała, że Komisja Europejska czuje się zobowiązana, by zapewnić przestrzeganie wolności mediów w krajach UE. Jak daleko sięga inwigilacja spec-służb? Czy ogranicza się tylko do monitorowania sieci internetowej? Fel. Krzysztofa Horwata. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Projekt ETTBio - szansą na skuteczną komercjalizację wyników badań biotechnologii, jako kluczowej branży w Europie XXI wieku. Białko, które ma lepsze od dotychczasowych własności bakteriobójcze znaleźli  naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej. Białko można dodać do żywności, aby jeszcze dłużej zachowała świeżość.  To jeden z projektów warszawskiego zespołu badaczy, które mogą uczynić nasze życie łatwiejszym i zdrowszym. Od pomysłu do przemysłu daleka  droga - to prawda znana  w wielu krajach Unii Europejskiej, także w Polsce. Na zlecenie Komisji Europejskiej przeprowadzono  analizę, z której wynika, że instytuty naukowe, nawet takie jak niemiecki Max Planck, są doskonałe w generowaniu  wyników badań, ale mają  problemy z wykorzystaniem efektów swoich prac  w praktyce,  np. w medycynie w postaci  nowych  metod diagnostyki czy leczenia. Program ETTBio ma pomóc w zwiększeniu innowacyjności i realizacji  unijnej idei gospodarki opartej na wiedzy. Wyniki, które nie zostały  skomercjalizowane, a powinny,  uznano w analizie  wręcz za  bezwartościowe i nazwano  europejskim paradoksem. Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej został właśnie zaproszony do udziału w projekcie ETTBio. Fel. Doroty Truszczak.

5/ Domowy Asystent Osób Starszych i Chorych - projekt zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Główny moduł elektronicznego domowego asystenta to centralna stacja zbierająca dane z wielu źródeł. Wielofunkcyjny system skontroluje – za pomocą sieci sensorowej – potencjalnie niebezpieczne zdarzenia w otoczeniu i zaraportuje stany alarmowe, na przykład wyświetlając komunikat „wykryto wodę w kuchni”. Z kolei dzięki mobilnemu monitorowi pracy serca, aktywności oddechowej i ruchowej od razu będzie można wykryć stany zagrażające życiu, nawet te nietypowe, a potem szybko na nie zareagować. Dane będą na bieżąco analizowane i przekazywane bezpośrednim opiekunom, a w razie konieczności także lekarzom i służbom ratowniczym. Ważnym aspektem projektu jest też przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych czy chorych z najnowszych osiągnięć technologii informacyjnych. Rozmowa Krzysztofa Michalskiego z twórcami Asystenta.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus