Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 23:12
Konflikt UE z USA ws. SWIFT.
Audio

1/ Jeśli potwierdzą się doniesienia, że amerykański wywiad szpiegował dane w sieci SWIFT, to zawieszona może zostać umowa UE z USA o dostępie do tych danych - ostrzegła unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Doniesienia o tym, że sieć SWIFT, która pośredniczy w transakcjach między tysiącami banków, jest na celowniku amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), pojawiły się w prasie na początku września. Pisał o tym niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na dokumenty przekazane przez byłego współpracownika NSA Edwarda Snowdena. W związku z doniesieniami o prowadzonej przez NSA inwigilacji elektronicznej eurodeputowani domagali się już zawieszenia umowy z USA o wymianie danych pasażerskich (PNR), a także wstrzymania negocjacji umowy o wolnym handlu. Czy walka z terroryzmem to cel, który może uświęcać środki? Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.

2/ Ponad 60% dziewięciolatków w Unii Europejskiej uczy się w szkołach, w których brakuje  sprzętu informatycznego. Nauczyciele albo nie wiedzą jak korzystać z nowych technologii albo nie mają do tego możliwości. Komisja Europejska chce to zmienić. W Brukseli zainaugurowano inicjatywę „Opening Up Education” (Otwartej Edukacji), która ma uczynić naukę bardziej dostępną dla wszystkich.  Do 2020 r. każda sala lekcyjna w UE powinna być wyposażona w komputer i szybki Internet. Fel. Ewy Syty. „Euranet Plus News Agency”.

3/ Niezapowiedziane audyty i badania próbek - to nowe środki, po jakie sięga Komisja Europejska, aby zwiększyć bezpieczeństwo wyrobów medycznych, takich jak plastry czy rozruszniki serca. W ten sposób Komisja realizuje zobowiązanie dotyczące odbudowy zaufania pacjentów do sektora wyrobów medycznych, nadszarpniętego m.in. w wyniku skandalu z implantami piersi produkowanymi przez francuskie przedsiębiorstwo Poly Implant Prothès (PIP). Fel. Agaty Kasprolewicz. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Wiele groźnych schorzeń, takich jak astma, cukrzyca, choroba wrzodowa żołądka, a nawet rak płuc będzie można zdiagnozować już w bardzo wczesnej fazie za pomocą analizy wydychanego powietrza. Jest to możliwe dzięki laserom kaskadowym, opracowanym przez polskich naukowców z Instytutu Technologii Elektronowej. Mają one rekordową moc: trzykrotnie większą niż stosowane do tej pory urządzenia. Pracują w podczerwieni, średniej i dalekiej, czyli promieniowaniu trochę dłuższym od światła widzialnego. Ze względu na tę częstotliwość lasery te mogą być używane do analizy gazów i wykrywania w nich cząsteczek. O naukowym sukcesie i zastosowaniach laserów kaskadowych m.in. w urządzeniach do detekcji zanieczyszczeń gazowych (w WAT są prowadzone prace dotyczące wysokoczułych sensorów niebezpiecznych związków chemicznych) - w rozmowie Krzysztofa Michalskiego z prof. Maciejem Bugajskim, szefem Centrum Nanofotoniki.

5/ Około 15 tys. ton substancji chemicznych w bombach i pociskach z okresu II wojny światowej znajduje się w Bałtyku. Głównie to iperyt, czyli gaz musztardowy. Jest go 80%, reszta to  związki parzące oparte o arsen, a w kilku miejscach także gaz zabijający - tabun - ustalili  europejscy naukowcy w ramach programu CHEMSEA - współfinansowanego z funduszu współpracy międzyregionalnej Unii Europejskiej. Jakie to zagrożenie dla środowiska Bałtyku i dla ludzi, czy  można te chemikalia unieszkodliwić?  Dorota Truszczak rozmawia z: dr Jackiem Bełdowskim z Instytutu Oceanologii PAN i komandorem porucznikiem dr Bartłomiejem Pączkiem z Akademii Marynarki Wojennej.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus