Polskie Radio

Europejski Magazyn Plus

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 23:13
Edward Snowden o działaniach PE.
Audio

1/ Edward Snowden chwali Parlament Europejski i dziękuje za śledztwo w sprawie programu PRISM. Były agent amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił informacje na temat masowego szpiegowania Europejczyków, zwrócił się do europosłów Komisji Swobód Obywatelskich w specjalnym oświadczeniu. Zdaniem Edwarda Snowdena, inwigilacja całych narodów jest obecnie największym wyzwaniem praw człowieka. "Kultura tajności odebrała społeczeństwom możliwość ustanowienia odpowiedniej równowagi między prawem do prywatności a interesami rządów" - napisał w oświadczeniu odczytanym przez amerykańską adwokat Jesselyn Radack. Według byłego agenta, obywatele powinni być informowani o praktykach władz, bo tylko dzięki temu będą oni częścią procesu decyzyjnego."W moim kraju jednak ceną za ujawnianie informacji jest prześladowanie i wygnanie" - zauważył Edward Snowden, który sam nie mogąc wrócić do Stanów Zjednoczonych ukrywa się w Rosji. Docenił on jednocześnie rolę instytucji takich jak Parlament Europejski, które nie boją się kwestionować działań amerykańskich służb. Zapewnił europosłów o swej wdzięczności i pełnym poparciu. Śledztwo komisji swobód obywatelskich na temat programu PRISM ma zakończyć się do końca tego roku. Przedstawiciele amerykańskich władz dotychczas odmówili udziału w przesłuchaniach. Fel. Ewy Syty.

2/ Premier David Cameron uznał, że jego polityka wobec UE jest skuteczna, a ci, którzy sądzili, że jej efektem będzie marginalizacja Wielkiej Brytanii w Europie, nie mieli racji. Cameron zapowiedział, że będzie dążył do odebrania Brukseli niektórych uprawnień i po wynegocjowaniu nowego statusu członkowskiego W. Brytanii rozpisze referendum. Oczekuje się, że odbędzie się ono w 2017 r., a więc po wyborach, które spodziewane są w maju 2015 r. Wielka Brytania i Unia Europejska - nieuchronny rozwód czy separacja, a może małżeństwo z rozsądku? Fel. Agaty Kasprolewicz.

3/ Niemieckie gospodarstwa domowe są najbiedniejsze w krajach strefy euro, biedniejsze od greckich, włoskich czy hiszpańskich - takie są wyniki badań przeprowadzonych w kwietniu przez Europejski Bank Centralny. Europejski kryzys pogłębia jeszcze dysparytet majątkowy między północą i południem Europy. Fel. Michała Strzałkowskiego. „Euranet Plus News Agency”.

4/ Starość nie musi być smutna i oznaczać tylko walkę z chorobami. Tak twierdzą naukowcy. Zalecają ruch, pogodę ducha i prowadzą - przy unijnym wsparciu - badania mające na celu ustalenie markerów starości. A po co? Podobno ich poznanie pozwoli starość opóźnić. Mat. rep. Artura Wolskiego.

5/ Jak wytwarzać materiały na potrzeby budownictwa: szybciej, taniej i ekologiczniej? Nad tym pracują naukowcy w Instytucie Ceramiki Materiałów Budowlanych. Mat. rep. Artura Wolskiego.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus