Coroczne konkursy fonograficzne Polskiego Radia od lat stanowią najbardziej aktualny i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego w kategoriach muzyki folkowej i tradycyjnej.
Konkurs na Folkowy Fonogram Roku organizowany jest przez Polskie Radio od 1998 roku, a Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Udział w nim mogą wziąć zespoły działające w Polsce i wykonujące muzykę inspirowaną tradycjami Polski i świata. W konkursie oceniany będzie ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej muzyki oraz dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, jego poziom merytoryczny i edytorski. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę pieniężną i wystąpi podczas 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Wśród laureatów tej nagrody znajdują się czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Odpoczno, Tęgie Chłopy, Wernyhora, Golec uOrkiestra, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik oraz Karolina Cicha.
Z kolei w Konkursie na Fonogram Źródeł Roku 2023 nagradzane zostanie najlepsze wydawnictwo z muzyką tradycyjną z terenu Polski. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. Przedmiotem oceny będzie wartość dokumentalna, poznawcza, etnomuzykologiczna i artystyczna wydawnictwa oraz jakość techniczna nagrania. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną.
Warunkiem zgłoszeń jest przesłanie wypełnionych formularzy zgłoszeń oraz fonogramu - pliku z nagraniem, a w przypadku wydawnictw płyty kompaktowej lub gramofonowej w 2 egzemplarzach do 20 lutego br.
- Formularze zgłoszeniowe, regulaminy konkursów oraz wszelkie szczegóły dostępne tutaj.
- Zgłoszenia do konkursów można wysyłać do 20 lutego.
- Lista finalistów Folkowego Fonogramu Roku 2023 ogłoszona zostanie 15 marca, a Fonogramu Źródeł Roku 2023 - do 30 kwietnia na stronach Polskiego Radia.
info pras./zch
kor-wm