Polskie Radio
Section05

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Pawiak Rzym Warszawa II wojna światowa Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne III Rzesza nazizm Niemcy

Liszt przeciw Thalbergowi

8 stycznia 1837 r. w „Gazette Musicale” pojawił się artykuł Franciszka Liszta, uderzający w Thalberga i krytykujący zbyt łatwy repertuar tego znakomitego pianisty. Gdy po kilku paryskich koncertach został on okrzyknięty najlepszym pianistą Europy, Liszt zapragnął się z nim zmierzyć i pokonać go. Wykorzystywał każdą nadarzającą się okazję, by dyskredytować sławę swego poważnego rywala. Jak podają źródła, podczas występu Thalberga, hałasując spóźniony wszedł na salę i „scenicznym szeptem” naśmiewał się z gry pianisty. Chopin był poruszony złośliwościami Liszta, który zamierzał napisać kolejny artykuł uderzający w pianistykę Thalberga. Stosunek Chopina do Liszta był w tym czasie coraz chłodniejszy. Polski kompozytor nie chciał współzawodniczyć z ludźmi pokroju „wielkiego Liszta”, skrywającego swą dumę pod ironią i żartem. Gdy hr. Maria d'Agoult [towarzyszka życia Liszta] i George Sand zabiegały o ty, by Chopin przyjechał do Nohant, ten wprawdzie prowadził z Lisztem korespondencję odnośnie swojej wizyty, jednak zaproszenia nie przyjął. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Jonathan Littell "Kłopotliwe miejsce". Między Babim Jarem a Buczą

"Kłopotliwe miejsce" to połączenie prozy Jonathana Littella i fotografii Antoine'a d'Agata – książka powstawała najpierw z potrzeby zgłębiania tematu masakry Żydów w podkijowskim Babim Jarze w 1941 roku. Tematu, który jest obecny w prozie Littella od wczesnych lat dwutysięcznych: czasów jego najsłynniejszej, nagrodzonej nagrodą Goncourtów powieści "Łaskawe".
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Dwójka literatura Jacek Giszczak pogrom Żydzi KULTURA dokument Zobacz także KSIĄŻKA