Polskie Radio
Section05

Przed 30. festiwalem literatury w Kołobrzegu

W tym roku już po raz trzydziesty w Kołobrzegu odbędzie się TransPort Literacki. O zbliżającym się festiwalu opowiada Artur Burszta - dyrektor i twórca Biura Literackiego oraz festiwalu. Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego o 461. urodzinach Szekspira, jednego z patronów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tomasz Domagała, krytyk teatralny, bloger przypomni postać Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, zmarłej 15 kwietnia tego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Po koncercie u Pleyela

25 kwietnia 1841 r. na koncercie Chopina w sali Pleyela obecni byli m. in. Berlioz, Liszt, Kalkbrenner, Mickiewicz, Heine, Delacroix. Pojawili się też znani krytycy, relacjonujący w prasie ważniejsze wydarzenia artystyczne. Liszt, zachwycony występem polskiego artysty, zwrócił się do Ernesta Legouvè, redaktora „Gazette Musicale” z prośbą, by na łamach tegoż pisma wolno mu było zamieścić recenzję z występu Chopina. Tekst Liszta pełen komplementów, zawierał jednak pewne myśli, które dotknęły polskiego kompozytora: „Jeśli z jego nazwiskiem wiąże się mniejszy rozgłos – napisał Liszt – jeśli jego głowę otacza aureola mniej błyszcząca, to […] tylko dlatego, że jego środki wypowiedzi są zbyt ograniczone, jego instrument zbyt niedoskonały; trudno mu przy pomocy jednego fortepianu odsłonić się w pełni”. Równocześnie w „La France Musicale” napisano: „Chopin jest pianistą z przekonania […] Słuchajcie go, jak marzy, jak płacze, jak śpiewa ze słodyczą, czułością i melancholią; jak doskonale wyraża wszystkie uczucia najdelikatniejsze i najwznioślejsze”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami i rzadkimi chorobami

Temat trudny ale bardzo ważny - jak brutalne jest zderzenie rodziców opiekujących się dziećmi z rzadkimi chorobami i niepełnosprawnościami z systemem ochrony zdrowia. Goście: Anita Demianowicz – podróżniczka i fotografka, dziś występująca w roli mamy dziecka zmarłego na rzadką chorobę oraz Paulina Kieszkowska, adwokatka od lat konsekwentnie stająca w imieniu rodziców dzieci z tak poważnymi schorzeniami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

"Ita", czyli nowe nagranie Hinode Tapes. Spotkanie z Piotrem Kalińskim

W "Nocnej strefie" – przedpremierowo o płycie, która powstała między Gdańskiem a Tokio. Gościem audycji był Piotr Kaliński – muzyk, producent, twórca projektu Hinode Tapes, który z wyczuciem łączy ambientową subtelność z jazzową improwizacją. Tym razem do współpracy zaprosił japońskiego kontrabasistę Hirokiego Chibę, a owocem ich spotkania jest płyta "Ita", która właśnie się ukazała.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Dziuba ambient muzyka współczesna Dwójka

Polskie Radio 24 "To nie były postacie jak z filmów". Polscy gangsterzy umieli zaskakiwać

"Szkatuła" świetnie grał w piłkę nożną, "Wańka" miał szerokie horyzonty i z powodzeniem odnalazłby się nawet na wysokim stanowisku w polityce, a "Słowik" całkiem nieźle opanował sztukę fryzjerską. Polscy gangsterzy lat 80. i 90. XX wieku to nie są postacie jak z filmów. Ich sylwetki w audycji "Więcej niż kryminał" w Polskim Radiu 24 przybliżają Grzegorz Kalinowski i jego gość Artur Górski, autor książek o polskiej mafii.
Zobacz więcej na temat:  Mafia przestępczość