Polskie Radio
Section05

Tragedia mniejszości ujgurskiej w Śinciangu

Świat na chwilę wstrzymał oddech, kiedy do opinii publicznej na Zachodzie zaczęły przedostawać się informacje, że nawet 2 miliony osób - członków tej samej grupy etnicznej - może znajdować się w obozach reedukacyjnych, które de facto są więzieniami i obozami pracy przymusowej. Ludzie są tam trzymani tylko ze względu na przynależność etniczną. W 2017 roku świat dowiedział się o tragedii mniejszości ujgurskiej w Śinciangu, regionie położonym w północno-zachodnich Chinach. Chińskie władze utrzymują, że w ten sposób walczą tam z ugrupowaniami terrorystycznymi. Jak jest naprawdę? Tomek Sajewicz w Bangkoku spotkał się z jedną z najbardziej zaangażowanych w walkę o prawa Ujgurów aktywistek - Rushan Abbas, która za tę walkę płaci cenę wyższą od ceny własnego życia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Azja Chiny Tomasz Sajewicz

"Jedyne takie miejsce" z wizytą w Krośnie. Jak powstało Miasto Szkła?

Krosno, czyli Miasto Szkła, nie bez powodu jest tak nazywane. Jego szklana historia rozpoczęła się w 1923 roku i trwa do dzisiaj. To tutaj powstaje szkło zwane bezołowiowym kryształem o doskonałej przejrzystości, wyjątkowych barwach i świetnym wzornictwem. Nie dziwi zatem fakt, że szklane zestawy z krośnieńskiej huty trafiły na stoły m.in. królowej brytyjskiej Elżbiety II, cesarzowej Japonii czy króla Hiszpanii Juana Carlosa.
Zobacz więcej na temat:  Krosno

Szubienica - nieodłączny element każdego średniowiecznego miasta

Szubienice stawiano na wzgórzach nieopodal murów miejskich, by skazańcy byli widoczni z daleka jako przestroga dla wszystkich łamiących prawo. Przez pięć lat na Uniwersytecie Wrocławskim prowadzono projekt badawczy, którego celem była odnalezienie tego rodzaju miejsc kaźni zlokalizowanych niegdyś na Dolnym Śląsku. Właśnie ukazała się praca podsumowująca te badania. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze badania historie NAUKA Zobacz także gutenberg

Polskie Radio 24 Co po zakończeniu walk w Ukrainie? "Wrócimy do zimnej wojny"

W czasie ewentualnego rozejmu Rosja będzie miała czas na zwiększenie swojego militarnego potencjału. - Koniec gorącej części konfliktu na Ukrainie będzie oznaczał zarazem początek zegara, który będzie tykał. Poza tym czeka nas powrót do tego, co się działało w czasie zimnej wojny, czyli wzajemne szachowanie się wielkich mocarstw - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Maciej Klisz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie

Варшава празднует 215-летие со дня рождения Фридерика Шопена 

Кульминацией празднования 215-летия со дня рождения Фредерика Шопена станет фортепианный концерт американского пианиста Кевина Кеннера. Победитель конкурса имени Шопена 1990 года выступит в Национальной филармонии 1 марта.
Zobacz więcej na temat:  Шопен польская культура

50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. O kulisach powstania arcydzieła

Mija dokładnie pół wieku od premiery arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. "Ziemia obiecana", z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach wspólników usiłujących zbudować fabrykę na terenie przemysłowej Łodzi, była zrealizowana z ogromnym rozmachem. Jej budżet wyniósł ponad 30 mln zł. Zdjęcia na terenie całej Polski, w ciągu kilku miesięcy, kręciły dwie ekipy. Przygotowano łącznie 600 strojów. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Wajda Władysław Reymont Daniel Olbrychski Andrzej Seweryn Anna Nehrebecka aktorzy Łódź Zobacz także