Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
Do konkursu mogą być zgłaszane książki oraz publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2013 r. a 30 czerwca 2014 r. Uprawnionymi do zgłaszania książek do konkursu są wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni. Wydawca ma prawo zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor - jeden.
Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do konkursu jest dostarczenie do 31 lipca br. na adres Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa) dwóch egzemplarzy danej książki wraz z dołączonym formularzem zgłoszeniowym, stanowiącym załącznik do regulaminu konkursu. W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą decyduje data stempla pocztowego. Zgłoszenia składane po terminie nie będą uczestniczyły w konkursie.
Laureaci nagrody im. Oskara Haleckiego zostaną wyłonieni w trzech etapach. W pierwszym powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W drugim etapie jury wybierze do 10 książek z każdej kategorii, natomiast w trzecim swoich zwycięzców wskażą zarówno jurorzy, jak i czytelnicy. Od 1 do 31 października br. za pośrednictwem strony ksiazkahistorycznaroku.pl każdy będzie mógł wybrać najlepsze książki w dwóch kategoriach.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie br., laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne, których fundatorami są: Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej. W jury zasiadają: prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński, prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Andrzej Nowak i prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.
Coroczny konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego został ogłoszony na mocy trójstronnego porozumienia podpisanego przez Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Telewizję Polską w lipcu 2007 r.
Więcej informacji o konkursie, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania, można znaleźć na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl.
(pkur)