Polskie Radio

CNN poleca Tatry

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 17:17
Tatrzański Park Narodowy znalazł się w zestawieniu 30 polecanych parków narodowych świata; galerię zdjęć opublikował portal telewizji CNN.
Tatry, widok na Morskie Oko. Fot. Tamerlandomena publicznaWikipedia
Tatry, widok na Morskie Oko. Fot. Tamerlan/domena publiczna/WikipediaFoto: Tamerlan/domena publiczna/Wikipedia

Amerykański nadawca docenił walory krajobrazowe Tatr, warunki pogodowe, możliwości uprawiania sportów oraz kulturalną stronę regionu.

Zdjęcia z Polski znalazły się obok takich parków jak m.in. park Krugera w Afryce, Uluru-Kata Tjuta w Australii, Iguazu w Australii, Cairngorms - w Szkocji, Tikal - w Gwatemali, Galapagos - w Ekwadorze, Goreme - w Turcji.

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że doceniono walory Tatr, a także działania pracowników parku na rzecz ochrony przyrody – mówi dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Tymczasem Tatrom zagraża nadmiar popularności. Po Tatrzańskim Parku Narodowym każdego roku spaceruje 2,5-3 mln turystów, a ilość śmieci, zalegających na szlakach, wciąż rośnie.

Zdaniem ekologów turyści na tatrzańskich szlakach stanowią problem. Miejsca newralgiczne, w których zarówno ludzi, jak i pozostałości po nich, czyli śmieci, jest najwięcej, to m.in. dojście do Morskiego Oka, Doliny Chochołowska i Kościeliska, a także wjazd na Kasprowy Wierch. Eksperci biją na alarm.

Tatrzański Park Narodowy utworzono w 1954 roku. Powierzchnia TPN wynosi ponad 21 tys. hektarów. Około 70 proc. powierzchni TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest ok. 11,5 tys. hektarów powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego.

(ew/PAP/polskieradio.pl)

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia POLSKA