Polskie Radio

Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:00
Najmłodszy minister w gabinecie Donalda Tuska, Władysław Kosiniak-Kamysz, zostanie w nowym rządzie. Jako minister pracy i polityki społecznej musiał bronić trudnych reform, np. podniesienia wieku emerytalnego, ale wprowadzał też oczekiwane zmiany, np. roczne urlopy dla rodziców.
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszFoto: PAP/Archiwum/Paweł Supernak

Z wykształcenia jest lekarzem internistą, doktorem nauk medycznych. Ministrem jest od listopada 2011 r., a od stycznia 2012 r. również przewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. społeczno-gospodarczych.

Kosiniak-Kamysz urodził się w 1981 r. w Krakowie; w 2006 r. ukończył medycynę w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2011 r. był lekarzem w uniwersyteckiej Klinice Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi. Badania naukowe do pracy doktorskiej prowadził w Emory University School of Medicine w Atlancie w USA.

W latach 2010-11 r. był krakowskim radnym, zajmował się problematyką polityki społecznej oraz ochrony zdrowia. Od 2000 r. związany z PSL, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Forum Młodych Ludowców.

Od grudnia 2012 r. Kosiniak-Kamysz jest wiceprezesem PSL, wcześniej, w latach 2008-12, pełnił funkcję sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego.
Jedną z pierwszych ważnych reform, której musiał bronić, było podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn.

MPiPS pod jego kierownictwem powołało Departament Polityki Senioralnej oraz Radę ds. Polityki Senioralnej, przygotowało założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, Program Solidarność Pokoleń i Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Polska aktywnie włączyła się też w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, za co została doceniona na arenie międzynarodowej.

Kolejnym priorytetem ministra jest polityka rodzinna. To jego resort odpowiedzialny był za wydłużenie urlopów rodzicielskich do roku. Oprócz wydłużenia urlopów, MPiPS pod kierownictwem Kosiniaka-Kamysza wprowadziło m.in. urlopy wychowawcze dla samozatrudnionych, pracujących na umowach cywilno-prawnych, rolników i bezrobotnych. Minister był także wielkim orędownikiem wprowadzenia Karty Dużej Rodziny

Pod koniec zeszłego roku resort Kosiniaka-Kamysza musiał przeprowadzić kolejną kontrowersyjną reformę - zmiany w systemie emerytalnym, wprowadzające możliwość wyboru, czy część składki ma być nadal przekazywana do OFE, czy też jej całość ma trafiać do ZUS.

Obecnie MPiPS pracuje m.in. na zmianą sposobu waloryzowania rent i emerytur - wprowadzony ma zostać system procentowo-kwotowy, na czym skorzystają najbiedniejsi. Przygotowywane są również zmiany w zasadach zatrudniania na umowy terminowe; w Sejmie są przygotowane w resorcie pracy projekty zakładające oskładkowanie tzw. umów-zleceń oraz oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych. W planach na przyszły rok resort ma m.in. reformę systemu pomocy społecznej.

(PAP, pkur)

Czytaj także

Grzegorz Schetyna - minister spraw zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:30
Grzegorz Schetyna, niegdyś jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska i numer "2" w PO, stopniowo marginalizowany, pozbawiony funkcji szefa MSWiA, marszałka Sejmu, będzie ministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. To największa niespodzianka w tym gabinecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Piotrowska - minister spraw wewnętrznych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:40
Posłanka PO z Bydgoszczy Teresa Piotrowska zostanie szefową resortu spraw wewnętrznych w rządzie Ewy Kopacz. Będzie pierwszą kobietą, która stanie na czele MSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Grabarczyk - minister sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:53
Cezary Grabarczyk - wicemarszałek Sejmu obecnej kadencji, wcześniej minister infrastruktury w pierwszym gabinecie Donalda Tuska - zostanie ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:17
Bartosz Arłukowicz, który jest szefem resortu zdrowia od blisko trzech lat, pozostanie na stanowisku. Dotychczas wdrażał ustawę refundacyjną, wprowadził program refundacji in vitro, przygotował ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:37
Marek Sawicki - polityk PSL, minister rolnictwa - pozostanie szefem tego resortu w rządzie Ewy Kopacz. Zmierzy się m.in. z problemami związanymi z rosyjskim embargiem na żywność czy afrykańskim pomorem świń. O sobie mówi, że z zamiłowania i wykształcenia jest rolnikiem.
rozwiń zwiń