Polskie Radio

Włodzimierz Karpiński - minister skarbu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:03
Włodzimierz Karpiński, były samorządowiec pozostanie szefem Ministerstwa Skarbu Państwa. Człowiek, którego można nazwać strażnikiem polskiego skarbu - powiedziała o nim Ewa Kopacz.
Włodzimierz Karpiński
Włodzimierz KarpińskiFoto: PAP/Archiwum/Paweł Supernak

Karpiński szefem MSP został w kwietniu 2013 r. Dał się poznać jako minister, który zwiększył nadzór nad polityką energetyczną spółek Skarbu Państwa. Za jego kadencji ruszyła też budowa elektrowni w Opolu i Jaworznie; Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję ws. pomocy publicznej dla LOT-u, co pozwoliło tej spółce uniknąć bankructwa i dało narodowemu przewoźnikowi nowe szanse.

Skutecznie prowadził konsolidację polskiego sektora obronnego, która ma się zakończyć jeszcze w 2014 r. Polska Grupa Zbrojeniowa ma konsolidować w ramach jednej narodowej grupy kapitałowej ponad 30 spółek z branży: zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii. Jej roczne obroty mają być na poziomie 4,5 mld zł, a zatrudnienie przekraczać 16 tys. pracowników. W efekcie powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata, który będzie miał szansę realizować kontrakty dla polskiej armii, a w przyszłości konkurować na zagranicznych rynkach.

Od sierpnia 2011 r. Karpiński był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji; w październiku otrzymał nominację na wiceministra w nowo powstałym resorcie administracji i cyfryzacji. Od kwietnia 2013 pełni funkcję ministra skarbu.

Karpiński urodził się 16 listopada 1961 r. w Puławach. W 1990 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Trzy lata później ukończył również studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2004 r. studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Karpiński związany jest z Platformą Obywatelską od 2001 r., jednak dopiero w 2005 r. uzyskał mandat poselski. W 2010 r. został szefem komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw i uchwał dotyczących usuwania skutków i zapobiegania powodzi. Był też zastępcą przewodniczącego komisji skarbu państwa i przewodniczącym komisji do spraw służb specjalnych.

W październiku 2013 r., już jako minister skarbu, został wybrany na szefa regionalnych struktur PO na Lubelszczyźnie. Jest też członkiem zarządu krajowego PO.

W latach 90. ub.w. Karpiński pracował na emigracji w Londynie. Po powrocie do kraju prowadził własną działalność gospodarczą, a w latach 1994-2002 r. pełnił funkcję wiceprezydenta Puław. Do 2005 r. był radnym tego miasta oraz członkiem zarządu Zakładów Azotowych "Puławy" S.A., które za jego kadencji w zarządzie zadebiutowały na warszawskiej giełdzie.

Politycznymi autorytetami Karpińskiego są - jak sam przyznaje - Ronald Reagan, Margaret Thatcher i Donald Tusk. Prywatnie Karpiński jest ojcem pięciu synów i podkreśla, że ceni sobie czas spędzony z rodziną. Jest fanem Marka Grechuty, The Doors i Joy Division, lubi także żeglować po mazurskich jeziorach.

(PAP,pkur)

Czytaj także

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w resortach gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 22:22
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Piotrowska - minister spraw wewnętrznych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:40
Posłanka PO z Bydgoszczy Teresa Piotrowska zostanie szefową resortu spraw wewnętrznych w rządzie Ewy Kopacz. Będzie pierwszą kobietą, która stanie na czele MSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Grabarczyk - minister sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:53
Cezary Grabarczyk - wicemarszałek Sejmu obecnej kadencji, wcześniej minister infrastruktury w pierwszym gabinecie Donalda Tuska - zostanie ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Arłukowicz - minister zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:17
Bartosz Arłukowicz, który jest szefem resortu zdrowia od blisko trzech lat, pozostanie na stanowisku. Dotychczas wdrażał ustawę refundacyjną, wprowadził program refundacji in vitro, przygotował ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 14:37
Marek Sawicki - polityk PSL, minister rolnictwa - pozostanie szefem tego resortu w rządzie Ewy Kopacz. Zmierzy się m.in. z problemami związanymi z rosyjskim embargiem na żywność czy afrykańskim pomorem świń. O sobie mówi, że z zamiłowania i wykształcenia jest rolnikiem.
rozwiń zwiń