Polskie Radio

Zdobywcy medycznego Nobla odsłonili kolejny kawałek "teorii umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 11:00
Być może w przyszłości dzięki m.in. ich odkryciom będzie można kontrolować i wpływać na to, co chcemy, a czego nie chcemy pamiętać - Nobla z medycyny ocenia dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: John O´Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser za odkrycie w mózgu neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia, że nobliści wykazali, że mamy w mózgu specyficzną mapę-siatkę, tworzoną przez neurony. Nasza pozycja w przestrzeni zapisana jest za pomocą pojedynczych neuronów. - Neuron uruchamia swój potencjał i wysyła impuls elektryczny wtedy, gdy jesteśmy w konkretnym miejscu z nim związanym - mówi.

Jeśli jakieś miejsce znamy bardzo dobrze, to ta siatka tworzona przez neurony jest gęstsza. Jeżeli jesteśmy w zupełnie nowym miejscu, to nie mamy na niej jeszcze wielu neuronów. Musimy dopiero się ich nauczyć, tworząc połączenia między neuronami. - Zmiana przez nas miejsca powoduje, że kolejne neurony przejmują kontrolę nad wspomnieniem, że w tym miejscu już byliśmy - dodaje dr Badowski.

System opisany przez tegorocznych noblistów nie tylko pomaga nam orientować się w przestrzeni, ale możemy go wykorzystać np. do zapamiętywania różnych rzeczy. Badania laureatów Nagrody Nobla mogą także pomóc w walce z chorobami degeneracyjnymi, np. chorobą Alzheimera.

- Dopiero powoli zaczynamy rozumieć, jak działa nasz umysł. Być może akumulacja takiej dużej ilości informacji o poszczególnych systemach mózgu pozwoli wygenerować wiedzę o tym, jak myśli mózg, będzie można to kontrolować, wpływać na to, co pamiętamy, a czego nie pamiętamy - wyjaśnia specjalista z CNK.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: nagroda Nobla NAUKA
Czytaj także

Medyczny Nobel za odkrycie "wewnętrznego GPS" człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:30
Tegoroczną nagrodą Nobla z medycyny podzielą się neurolodzy John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard Moser za odkrycie neuronów, które pomagają orientować się w przestrzeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo nagradzał Komitet Noblowski w ostatnich latach?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:00
Komórki, in vitro, klonowanie. Zobacz, jakie badania nagradzano Noblami w ostatnich latach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel dla Moserów to była kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 15:00
- Moserowie są znakomitymi naukowcami, świetnymi ludźmi i kolegami - mówi dr Rafał Czajkowski z Instytutu Biologii Doświadczalnej (IBD) PAN.
rozwiń zwiń