Polskie Radio

Surowa ocena dla Bośni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 11:00
Najniższe oceny w unijnym Raporcie dla państw członkowskich uzyskała Bośnia i Hercegowina. Refleksji nad postępami tego kraju na drodze zbliżenia do Unii Europejskiej podjęła się Marta Szpala, ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich
Audio
  • Długa droga Bośni i Hercegowiny do Unii Europejskiej (Świat w Jedynce/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Unia Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu ponad połowy wsparcia finansowego na rzecz Bośni i Hercegowiny, przeznaczanej na przygotowanie kraju do ewentualnego członkostwa w UE. Powodem wstrzymania części pomocy jest brak porozumienia przywódców BiH w sprawie zmian w konstytucji. "Brak porozumienia w kwestii rozwiązania sprawy Sejdić-Finci blokuje drogę Bośni i Hercegowiny do akcesji oraz sprawia, że trudno jest uzasadnić dalsze przyznawanie unijnych funduszy przedakcesyjnych" - czytamy w oświadczeniu KE.

Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległosć w1992r, od tamtej pory trwała wojna bratobójcza, w której w różnych momentach walczyli ze sobą Bośniacy, Horwaci i Serbowie

Polityka Bośniacka skupiona jest przede wszystkim na rozgrywkach paryjnych, które mają na celu rozniecanie nacjonalistycznych nastrojów w społeczeństwie - przyznała ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich, Marta Szpala.

Czytaj także

Kilkuset bośniackich radykałów w szeregach dżihadystów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 16:00
Bośnia i Hercegowina jest na czwartym miejscu wśród państw zamieszkałych przez największą liczbę dżihadystów - podaje amerykańska CIA. Do tej pory do Syrii i Iraku wyjechało ponad 300 bośniackich obywateli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thun: Bieńkowska zebrała pozytywne opinie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 18:33
Zakończyło się przesłuchanie Elżbiety Bieńkowskiej w Parlamencie Europejskim. W radiowej Trójce ocenili je europosłowie Róża Thun z PO i Bogusław Liberadzki z SLD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja na drodze do UE

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 11:00
Czy wejście Turcji do Unii Europejskiej znów się opóźni? Jak działania tureckich władz wpłyną na perspektywę integracji z UE? Komisja Europejska opublikowała wnioski z dotychczasowych starań, które nie są pochlebne dla rządu w Ankarze.
rozwiń zwiń