Polskie Radio

Szef Komisji Europejskiej z pierwszą wizytą zagraniczną pojedzie na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 16:00
Ukraina będzie celem mojej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu funkcji szefa Komisji Europejskiej - zapowiedział Jean-Claude Juncker. Jest to zgodne z obietnicą, jaką nowy przewodniczący Komisji złożył ukraińskiemu prezydentowi Petrowi Poroszence.
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiada, że z pierwszą wizytą zagraniczną  wybierze się na Ukrainę
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiada, że z pierwszą wizytą zagraniczną wybierze się na Ukrainę Foto: EPA/OLIVIER HOSLET/PAP/EPA.

- Zgadza się, że pojadę na Ukrainę. Kiedy? Tego jeszcze nie wiem - powiedział Juncker na konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu kierowanej przez niego Komisji Europejskiej.

- Kilka tygodni temu obiecałem prezydentowi Ukrainy, że z moją pierwszą dwustronną wizytą poza Unię Europejską udam się do Kijowa. Ukraiński rząd przekazał mi zaproszenie - dodał.
Pytany, czy w najbliższej przyszłości zamierza się spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby pomóc w poszukiwaniu rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie, odparł jedynie: "będę rozmawiał z każdym, kto zechce ze mną porozmawiać". Zastrzegł jednak, że nie zamierza na siłę wtrącać się w sprawy związane z poszukiwaniem rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>
Zdaniem Junckera, sankcje nałożone przez UE na Rosję w reakcji na jej działania, które  destabilizują Ukrainę zostaną utrzymane.  - Mam wrażenie, że sankcje, które mamy, pozostaną dokładnie takie jak teraz - powiedział Juncker, dodając, że zaostrzenie albo złagodzenie restrykcji będzie zależeć od rozwoju sytuacji w objętych konfliktem zbrojnym regionach na wschodzie Ukrainy.
UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze, obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, tzw. sprzętu podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) oraz embargo na broń. Wprowadziła również sankcje wizowe i finansowe wobec 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osób z otoczenia Kremla, oraz 23 firm i osób prawnych.

JU/IAR/PAP

''

Czytaj także

Ukraina straciła Krym bezpowrotnie? (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 06:30
4 listopada Rosja obchodziła Dzień Jedności Narodowej. Po raz pierwszy świętowano także na Krymie. To każe zadać pytanie, czy ten ukraiński półwysep został już zupełnie wchłonięty przez Federację Rosyjską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworosja – wielki sen Władimira Putina (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 06:00
- Pozostawanie w składzie Ukrainy ziem Noworosji, to tragiczna pomyłka bolszewickiego przywództwa ZSRR. (…) Nadszedł czas aby naprawić tę krzyczącą niesprawiedliwość - to słowa prezydenta Rosji z 15 kwietnia 2014 roku. Świat oburzał się wtedy na aneksję Krymu, ale Putin był już dużo dalej ze swoimi planami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Wałęsa: prezydent Rosji wypowiedział światu wojnę

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 22:28
Były prezydent Polski odniósł się do kryzysu ukraińskiego przy okazji gali promującej Polskę w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem obecna sytuacja na Wschodzie jest bardzo niebezpieczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Separatyści: Kijów łamie uzgodnienia z Mińska

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:58
Liderzy prorosyjskich grup w Donbasie oświadczyli, że unieważnienie specjalnego statusu Donbasu narusza porozumienie pokojowe. Wcześniej separatyści odrzucali specustawę Kijowa o Donbasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina odcina regiony kontrolowane przez separatystów od pieniędzy z budżetu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 12:59
Władze w Kijowie nie będą już dotować regionów kontrolowanych przez separatystów. Zapowiedział to premier ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk. Pieniądze nie popłyną na terytorium części obwodów ługańskiego i donieckiego. Kijów nie rezygnuje jednak z dostarczania tam prądu i gazu.
rozwiń zwiń