Polskie Radio

Fiasko porozumienia z Turcją ? Szef PE za umową z Egiptem ws. imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 20:51
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz opowiedział się za porozumieniem ws. readmisji migrantów między Unią Europejską a Egiptem, podobnym do umowy obowiązującej już między UE a Turcją - podał w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Martin Schultz
Martin SchultzFoto: martin-schulz.info/

Jak podkreślił szef europarlamentu, porozumienie z Egiptem miałoby na celu przede wszystkim ochronę uchodźców i walkę z przemytnikami ludzi.  

Ustalić jasne zasady 

Posłanka niemieckiej partii Zieloni Franziska Brantner ostrzegła przed przekazywaniem miliardów euro wsparcia rządowi egipskiego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego, któremu zarzucane są naruszenia praw człowieka.  

Wojsko ma w Egipcie znaczące wpływy i to ono decyduje, do kogo trafiają pieniądze. Przed ewentualnym zawarciem porozumienia ws. migrantów należy ustalić jasne zasady, dzięki którym pomoc finansowa rzeczywiście trafiałaby do uchodźców - podkreśliła niemiecka deputowana, która w Bundestagu stoi na czele komisji ds. cywilnego zarządzania kryzysowego.  

Ważny punkt tranzytowy

Według unijnej agencji ochrony granic Frontex Egipt staje się coraz ważniejszym punktem tranzytowym na trasie migrantów do Europy. Szlak ten jest szczególnie niebezpieczny, a podejmowana z egipskiego wybrzeża przeprawa często zajmuje więcej niż 10 dni - pisze agencja dpa.

W środę u wybrzeży Egiptu zatonęła łódź rybacka z kilkuset migrantami na pokładzie. Według najnowszego oficjalnego bilansu zginęły co najmniej 162 osoby. Uratowano 163 osoby. Czterem z nich postawiono zarzuty przemytu ludzi i nieumyślnego spowodowania śmierci. Łódź zatonęła 12 km od wybrzeża.  

Trudne porozumienie

Uzgodnione 18 marca porozumienie UE-Turcja przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji. W zamian Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na migrantów w wysokości 6 mld euro, a także odmrożenie negocjacji akcesyjnych i liberalizację wizową. Realizacja porozumienia jednak się opóźnia a obie strony tracą cierpliwość. 

PAP/dcz

Czytaj także

Szef Parlamentu Europejskiego: unijny szczyt w Bratysławie powinien być przesłaniem jedności

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 10:39
- Z piątkowego nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Bratysławie powinno wyjść przesłanie, że państwa UE wspólnie będą stawiać czoło wyzwaniom XXI wieku - oświadczył Martin Schulz.
rozwiń zwiń