Zdaniem ekspertów, działaniami, które poprawiłyby sytuację kobiet na rynku pracy są m.in.: częstsze zatrudnianie kobiet na niepełny etat, umożliwienie im zdalnej pracy oraz wprowadzenie kwot płci w przedsiębiorstwach.
Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (L) i Izabela Przybysz (P), foto: PR24/PJ
Jak podkreśliła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek "niezbędne jest zrozumienie nie tylko na poziomie rządzących, ale także przedsiębiorców". - Problem polega na tym, że mamy takie grupy zawodów, gdzie różnice są minimalne, nie ma ich wcale lub gdzie nawet kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni. Są też jednak branże, jak np. finanse, gdzie różnice są kolosalne i w polskich warunkach dochodzą nawet do 40 proc. – zauważyła.
Anna Wolańska zaznaczyła z kolei, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn waha się w Polsce między 16 a 24 proc. - Mówimy o luce płacowej w zarobkach, ale nie mówimy o nierównościach płac widocznych w elastycznych składnikach wynagrodzeń – zauważyła. Jak dodała, stanowią one dosyć widoczny dodatek do wynagrodzeń, a różnica w tych elementach wynosi aż 30 proc.
- Moim zdaniem zapis o równości wynagrodzeń powinien znaleźć się w legislacji Polski. Może to mogłoby w jakiś sposób rozwiązać problem nierówności płac choć to oczywiście pobożne życzenie – podkreśliła.
Izabela Przybysz zwróciła z kolei uwagę, że wynagrodzenia są w Polsce tematem tabu. - Jestem pewna, że gdyby była jawność wynagrodzeń różnice płacowe zmniejszałyby się szybciej, bo kobiety zorientowałyby się jak to rzeczywiście wygląda – zaznaczyła Przybysz. Jej zdaniem, brakuje debaty na ten temat. - Nie mówi się o tym szeroko w mediach, nie pokazuje się liczb, nie przedstawia się konkretnych przykładów. Nadal nie jest to temat, który się przebija – podsumowała.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Marta Szymczyk-Chuchro.
Polskie Radio 24/pr
Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
Data emisji: 9.03.17
Godzina emisji: 9:18