Polskie Radio

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wiąże się ściśle z tragedią Katynia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:30
Ten pomnik jest pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. 
Audio
  • 06.04.18 Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Viktora Orbana
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w Budapeszcie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w BudapeszcieFoto: PAP/EPA/Zoltan Mathe

Kaczyński podkreślił, że przyjaźń polsko-węgierska ma bardzo głębokie korzenie, ale - jak dodał - jeśli przyjaźń między narodami ma dotyczyć nie tylko przeszłości, ale i teraźniejszości musi być umacniana i odnawiana, być przedmiotem działań, przedsięwzięć i "gestów".

"Ten pomnik jest niczym innym, jak właśnie takim pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia" - mówił prezes PiS.

"Ta świadomość, ta wspólna pamięć jest niezwykle ważna, a ten pomnik - jeszcze raz to powtórzę - jest właśnie wyrazem tej wspólnej pamięci, a bez pamięci, bez wspólnej pamięci nie ma jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, współpracy, nie ma czegoś trwałego" - dodał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS przypomniał, że w Katyniu i Smoleńsku zginęły polskie elity. - To łączy te dwie tragedie; wśród tych elit był prezydent Lech Kaczyński, bez którego nie mogłoby powstać nic, co dzisiaj budujemy w Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński.

Dodał, że oprócz prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego było wśród nich "wielu wybitnych działaczy społecznych, byli najwyżsi dowódcy sił zbrojnych, byli wybitni duchowni".

"Politycy, działacze społeczni, którzy lecieli do Smoleńska, reprezentowali różne opcje, ale wielu z nich było związanych z tym kierunkiem, który dzisiaj w Polsce nazywamy dobrą zmianą" - mówił prezes PiS.

Podkreślił, że Lech Kaczyński był "bardzo ważną postacią dla dobrej zmiany". "Chcę zapewnić, że nic, co dzisiaj buduje zmiany w naszej ojczyźnie, nie mogłoby powstać bez niego" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS powiedział też, że za dwa dni w wyborach parlamentarnych Węgrzy "będą decydować o drodze wolności nie tylko w skali Węgier, ale także w skali Europy i świata". "Wolność, suwerenność, godność narodu łączy się dzisiaj na Węgrzech, łączy się także dla nas, Polaków, z nazwiskiem Viktora Orbana" - mówił Kaczyński.

"Chciałbym prosić, jeśli mi wolno, ale prosić prawem przyjaciół - o to, by ta decyzja, która zapadnie tak niedługo, była decyzją ku wolności, ku wielkości, ale także wielkości Polski, także wielkości Europy" - dodał prezes PiS.

PAP/IAR/PR24

Czytaj także

Rosjanie ograniczają dostęp do miejsca katastrofy smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 17:00
Nie ma jasnych warunków dostępu do miejsca katastrofy smoleńskiej. Ograniczenia pojawiły się po tym, jak zakład lotniczy w Smoleńsku sprzedał działki przylegające do tego terenu lokalnemu przedsiębiorcy. W sierpniu, interwencję podjęło w tej sprawie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które oczekuje od strony rosyjskiej precyzyjnego określenia zasad dostępu. Sprawę dostępności miejsca katastrofy smoleńskiej przybliżał korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Putin powinien mieć odwagę, by przyjąć odpowiedzialność za to, co się stało"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 22:00
- Warto by pan Putin, który przecież w tamtym czasie jako premier był przewodniczącym komisji badającej tragedię smoleńską spojrzał wreszcie prawdzie w oczy - powiedział w Polskim Radiu 24 szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Minister odniósł się do wypowiedzi prezydenta Rosji, który oświadczył w czwartek w Moskwie, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorący Temat: Raport ws. katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:33
– Dobrze, że ten raport powstanie. To oczywiste, że tak powinno się stać – mówił w Gorącym Temacie Jacek Karnowski z "Sieci". Przewodniczący podkomisji smoleńskiej, Antoni Macierewicz, zdementował informację portalu "wPolityce", jakoby miało nie dojść do publikacji raportu 10 kwietnia. Gościem Polskiego Radia 24 był również Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Kaczyński: miesięcznice nadal będą się odbywały

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 21:18
To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznia. Te miesięcznice, uroczystości kościelne, msze, tutaj w kościele seminaryjnym z rana, a wieczorem w Katedrze św. Jana, w katedrze warszawskiej będą odbywały się nadal - powiedział podczas obchodów 95. miesięcznicy smoleńskiej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politolodzy o odsłonięciu pomnika smoleńskiego w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:03
W Budapeszcie odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orban – a także prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. W Polskiego Radiu 24 komentarze politologów dra Andrzeja Anusza i Dominika Hejja.
rozwiń zwiń