Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce znalazły się poniżej progu wyborczego: Wolność w Samorządzie i Partia Razem uzyskały po 1,5 proc. poparcia, Ruch Narodowy - 1,3 proc., a partia Zieloni - 1,1 proc. głosów. Na inne komitety - podał Ipsos - głosowało 3 proc. badanych.
Badanie late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania na podstawie cząstkowych wyników wyborów z wybranych losowo komisji.
W porównaniu do sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu opublikowanego w niedzielę wieczorem poparcie PiS-u zwiększyło się o niespełna 1 proc., a Koalicji Obywatelskiej o 2 proc. Z kolei poparcie dla PSL spadło o 3 punkty procentowe.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała też dane o końcowej frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych. Do urn poszło 54,24 procent uprawnionych do głosowania.
Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 55,84 procent. Najmniejszą odnotowano w województwie opolskim - 47,41 procent.
21.30 Na dziś kończymy transmisję. Po więcej informacji zapraszamy jutro.
21.20
KBW: w sejmiku województwa opolskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów, PiS - 10, Mniejszość Niemiecka - 5, a PSL - 2.
21.18
W Wejherowie (Pomorze) Krzysztof Hildebrandt został ponownie wybrany prezydentem tego miasta. Uzyskał ponad 55 proc. głosów. Wyniki wyborów nie są jeszcze oficjalne.
21.10
Protokoły głosowania z 10 na 199 obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku wymagają korekty - poinformował PAP w poniedziałek wieczorem przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Horodniczy.
Wyjaśnił, że bez uzupełnienia danych z 10 komisji nie jest możliwe podanie nawet cząstkowych wyników wyborów prezydenckich i do Rady Miasta Gdańska.
21.02
Urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski oraz europoseł Bogdan Wenta spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kielcach – poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Kielcach Piotr Zięba.
Jak przekazał, w niedzielnych wyborach najwięcej głosów (37,62 proc.) zdobył Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty) i w drugiej turze zmierzy się z Lubawskim (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski), który uzyskał 29,20 proc. poparcia.
20.50
Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z dużą przewagą - wynika z informacji PAP zbliżonych do lokalnych sztabów tego środowiska. Marszałek z PO Piotr Całbecki miał uzyskać najwyższy wynik w historii w okręgu toruńsko-chełmińskim.
Wynik wyborczy marszałka Całbeckiego ma pozwolić na uzyskanie trzech kolejnych mandatów przez osoby z listy Koalicji Obywatelskiej w tym okręgu. Do sejmiku mają wejść Leszek Pluciński, Anna Lubańska oraz Jacek Gajewski. PiS w tym okręgu może liczyć na jeden mandat - najprawdopodobniej dotychczasowego radnego Przemysława Przybylskiego.
20.35
Ponad połowa mieszkańców Działoszyna (Łódzkie) zagłosowała przeciw wybraniu Marioli Paśnik (KW PiS) na urząd burmistrza tego miasta - wynika z nieoficjalnych wyników. Paśnik była jedyną kandydatką na liście wyborczej, po tym jak komisarz wykreślił z niej obecnego burmistrza.
20.20
W większości z 24 miast woj. śląskiego, gdzie na czele samorządu stoją prezydenci, nie będzie drugiej tury wyborów - zwyciężyli tam dotychczasowi włodarze, zdobywając ponad połowę oddanych głosów. Rekordzistą jest prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, którego poparło 83,64 proc. głosujących.
20.04
Protokoły z 7 powiatowych komisji wyborczych na 21 komisji przyjęto w poniedziałek w wojewódzkiej komisji wyborczej w Olsztynie. Nie ma nieprawidłowości, a wątpliwości wyjaśniane są na miejscu - podał PAP Bogdan Meina z wojewódzkiej komisji wyborczej.
19.59
Żadnego protokołu z powiatowych komisji wyborczych nie przyjęła do poniedziałkowego wieczora Wojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie. Wyniki głosowania do sejmiku mogą być znane najwcześniej we wtorek późnym wieczorem.
19.55
Świętokrzystkie. - Do tej pory dotarły do nas dwa protokoły z powiatu włoszczowskiego i starachowickiego; dzisiaj mamy deklarację, że będzie też powiat skarżyski oraz miasto Kielce – przekazał PAP w poniedziałek przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach Grzegorz Fura.
19.50
W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były włodarz miasta Czesław Małkowski; uzyskali oni największą liczbę głosów spośród 8 kandydatów - podała oficjalne wyniki miejska komisja wyborcza w Olsztynie.
19.42
Ełk. 11 mandatów w ełckiej radzie miejskiej zdobył komitet Dobro Wspólne - podała w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie). Do rady weszli również przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i PiS.
19.38
19.33
Komenda Główna Policji podsumowała weekend objęty ciszą wyborczą. Funkcjonariusze zanotowali w całym kraju 796 incydentów, z czego 90 to przestępstwa z kodeksu karnego i z kodeksu wyborczego. Zatrzymano 19 osób, głównie nietrzeźwych.
19.30
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ubiegający się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, zdobył 127 125 głosów, czyli 55,9 proc. poparcia – podała w poniedziałek miejska komisja wyborcza w Poznaniu po przeliczeniu wszystkich protokołów.
19.25
Toruń. Koalicja Obywatelska wygrała wybory do rady miasta Torunia - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP, według, których KO zdobyła 10 mandatów w 25-osobowej radzie.
Z informacji przekazanej PAP przez przedstawicieli KWW Michała Zaleskiego (urzędujący prezydent miasta) wynika, że PO zdobyła 10 miejsc w radzie. Kandydaci związani z prezydentem, który - według nieoficjalnych informacji - po raz piąty został wybrany na ten urząd - mieli uzyskać 8 mandatów. 6 radnych pochodziło będzie z Prawa i Sprawiedliwości, a 1 z KW My Toruń.
Miejska komisja wyborcza nadal nie skończyła pracy.
19.20
W 25 osobowej radzie miasta Olsztyna - Koalicja Obywatelska zdobyła 9 mandatów, a PiS - 7 mandatów - oficjalne wyniki do rady miasta podała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Katarzyna Gołębiewska.
Podział mandatów ustalono po podliczeniu wyników wyborów w 101 obwodowych komisjach.
19.15
Czas głosowania podczas niedzielnych wyborów samorządowych w Warszawie nie został przedłużony; do głosowania dopuszczeni zostali tylko ci wyborcy, którzy przybyli do lokali przed godz. 21 - powiedziała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.
19.10
Rządzący Bydgoszczą od 2010 r. Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej został wybrany na kolejną kadencję już w pierwszej turze, zdobywając 54,64 proc. głosów - ogłosiła w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza.
Bruski (KKW Koalicja Obywatelska) pokonał posła Tomasza Latosa (KW PiS) - 29,59 proc. głosów, a także prezesa partii Wolność w regionie kujawsko-pomorskim Marcina Sypniewskiego (KKW Czas Bydgoszcz CB2018.PL) - 6,17 proc. głosów, wiceprezydent Bydgoszczy Annę Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem) - 6,08 proc. głosów i posła Pawła Skuteckiego (KWW Kukiz'15) - 3,51 proc. głosów.
W wyborach do 31-osobowej Rady Miasta Bydgoszczy zwyciężyła Koalicja Obywatelska, która zdobyła 16 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 11 mandatów, a SLD Lewica Razem - cztery.
19.05
Poznań - 21 mandatów w 34-osobowej Radzie Miasta Poznania zdobyła Koalicja Obywatelska - podała w poniedziałek miejska komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich protokołów. 9 radnych będzie miało Prawo i Sprawiedliwość.
Głosowanie odbywało się w 252 obwodach. Uprawnionych do głosowania było 392 290 osób.
W tegorocznych wyborach KWW Lewica wprowadziła do rady 2 osoby. Także 2 mandaty zdobył KWW Społeczna Koalicja Prawo do Miasta.
19.00
Radom - Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miejskiej w Radomiu - podała Miejska Komisja Wyborcza. Zwycięzcy uzyskali 16 mandatów w 28-osobowej radzie.
11 mandatów otrzymał Komitet Wyborczy Wyborców Radosława Witkowskiego "Koalicja na Rzecz Zmian", w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, SLD i innych radomskich środowisk.
Jeden mandat otrzymał przedstawiciel KW Bezpartyjni Radomianie.
18.50
PKW: jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono wyniki wyborów do 2360 rad gmin, 175 rad powiatów oraz do rad 3 dzielnic Warszawy; nie ma wyników do żadnego z 16 sejmików.
18:40
18.28
Dotychczasowy prezydent Katowic Marcin Krupa zwyciężył w I turze, zdobywając 55,4 proc. głosów – podała Miejska Komisja Wyborcza po zsumowaniu wszystkich protokołów. Pokonał sześciu kandydatów, na drugim miejscu był Jarosław Makowski (Koalicja Obywatelska) – 24,11 proc.
18.15
PiS prawdopodobnie zdobyło wystarczającą liczbę mandatów, by samodzielnie rządzić w trzech sejmikach: w woj. podkarpackim, małopolskim i lubelskim - wynika z informacji PAP zbliżonych do lokalnych sztabów tej partii.
Według informatorów PAP "z dotychczasowych szacunków jest więcej niż prawdopodobne", że w woj. lubelskim PiS uda się zdobyć 18 mandatów (na 33 mandaty w sejmiku).
Na Podkarpaciu, według szacunków lokalnego sztabu, PiS udało się zdobyć 22 mandaty (na 33). "Wszystko wskazuje, że samodzielną większość udało się osiągnąć również w Małopolsce" - twierdzi źródło PAP.
18.10
Incydent wyborczy w Słupsku na Pomorzu. Porzucono worki z głosami w Miejskiej Komisji Wyborczej w ratuszu.
Niektórzy członkowie obwodowych komisji w Słupsku na Pomorzu zrezygnowali ze swojej pracy. Wszystko przez przeciągające się godzinami odbieranie głosów w Miejskiej Komisji Wyborczej.
18.02
Oświęcim. Janusz Chwierut (KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska) już w I turze zagwarantował sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta Oświęcimia – wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej. Wybrało go 68,99 proc. głosujących.
Chwierut pokonał starostę oświęcimskiego Zbigniewa Starca (PiS) – 24,01 proc., Ewę Momot (KWW KOS 2018) – 4,19 proc., a także Agatę Wiśniowską (KWW Miasto Oświęcim Praca i Rozwój) – 2,81 proc.
17.56
Urzędujący prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, startujący z lokalnego komitetu, wygrał wybory na prezydenta tego miasta w I turze - poinformowała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza w Ełku. Uzyskał 73,83 proc. wszystkich ważnych głosów.
17.55
Warszawa - Wbrew nieoficjalnym informacjom, w żadnym lokalu wyborczym w Warszawie nie było stuprocentowej frekwencji – dowiedziała się PAP w Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie. Komisje pomyliły liczbę osób uprawnionych do głosowania z liczbą głosów oddanych.
17.50
Dopiero po godz. 16 wpłynął do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej pierwszy protokół głosowania z wyborów do sejmiku województwa dolnośląskiego. Jak dowiedziała się PAP w poniedziałek nie uda się ustalić nawet częściowych wyników wyborów.
17.35
Państwowa Komisja Wyborcza podała kolejne miasta wojewódzkie, w których zliczono wszystkie głosy oddane wczoraj w wyborach samorządowych. Są to Białystok, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra i Szczecin.
17.28
Lublin. Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 62,32 proc. głosów. Będzie to trzecia kadencja Żuka na stanowisku prezydenta Lublina.
Wyniki głosowania podała w poniedziałek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie.
17.18
17.14
Elbląg. Komitety PiS i Koalicji Obywatelskiej zdobyły po dziewięć mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Elbląga, sześć mandatów uzyskał komitet urzędującego prezydenta Witolda Wróblewskiego, a jeden SLD - poinformowała miejska komisja wyborcza w Elblągu.
17.10
Urzędujący prezydent Białej Podlaskiej (Lubelskie) Dariusz Stefaniuk (PiS) zmierzy się ze swoim byłym zastępcą Michałem Litwiniukiem (Koalicja Obywatelska), w drugiej turze wyborów.
Wyniki głosowania ze wszystkich komisji obwodowych w Białej Podlaskiej podał wiceprzewodniczący miejskiej komisji wyborczej Jan Polkowski.
17.08
Radom. Obecny prezydent Radomia Radosław Witkowski i kandydat PiS na ten urząd Wojciech Skurkiewicz weszli do II tury wyborów samorządowych. Na Witkowskiego zagłosowało 39 445 osób (45,47 proc.), a na Skurkiewicza - 35 043 (40,39 proc.) - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza w Radomiu.
W 28-osobowej Radzie Miejskiej w Radomiu 16 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 11- Komitet na Rzecz Zmian, jeden mandat przypadł bezpartyjnym.
17.02
Nowy Sącz. Iwona Mularczyk kandydatka PiS oraz bezpartyjny Ludomir Handzel kandydat Koalicji Nowosądeckiej zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta Nowego Sącza – wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej po zliczeniu protokołów z 95 proc. komisji obwodowych.
Iwona Mularczyk otrzymała 10 tys. 373 głosy. Na Ludomira Handzela zagłosowało 9 tys. 435 wyborców.
16.54
Wrocław. Brak kilku protokołów z obwodowych komisji wyborczych oraz poprawki, które komisje obwodowe muszą zrobić w kilkunastu innych, to główne przyczyny tego, że w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza nie poda wyników wyborów prezydenta Wrocławia.
16.52
Państwowa Komisja Wyborcza aktualizuje dane o frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych w oparciu o dotychczas sporządzone protokoły przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Według tych danych, z obwodów obejmujących ponad 25,099 mln wyborców (na ogólną liczbę 30,145 mln wyborców), do urn poszło 54,24 procent uprawnionych do głosowania.
16.50
Cztery protokoły z powiatowych komisji przyjęła w poniedziałek do godz. 16. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu. Komisja wciąż czeka na 31 kolejnych protokołów. Już wiadomo, że w poniedziałek nie będą znane wyniki głosowania do wielkopolskiego sejmiku.
Jak poinformowano w poniedziałek w wojewódzkiej komisji wyborczej, dotąd przyjęte zostały protokoły z powiatu wrzesińskiego, grodziskiego, gostyńskiego oraz z Konina
16.40
Gorzów Wielkopolski - 31,83 proc. głosów i 10 mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Gorzowa Wlkp. zdobył w wyborach komitet prezydenta Jacka Wójcickiego. Drugi wynik – 26,30 proc. i 7 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska, a trzeci – 23,74 dający 5 miejsc PiS. KWW Kocham Gorzów miał 14,37 proc., co daje 3 mandaty, a KWW Fani Gorzowa z 3,75 proc. nie wszedł do rady.
Wyniki głosowania i wyborów do Rady Miasta Gorzowa Wlkp. podała PKW. Frekwencja wyniosła 50,79 proc.
16.33
W Pułtusku (Mazowieckie) odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza miasta – podała oficjalnie PKW. Zmierzą się w niej Michał Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości oraz Wojciech Gregorczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Michał Kisiel zdobył 39,12 proc. głosów, a Wojciech Gregorczyk 29,85 proc.
16.30
Urzędujący prezydent Wałbrzych Roman Szełemej wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 84,49 proc. poparcia. Komitet Szełemeja zdobył też 20 mandatów w 25-osobowej Radzie Miejskiej Wałbrzycha – wynika z oficjalnych informacji podanych przez PKW.
Według wyników wyborów w Wałbrzychu, podanych na stronie PKW, Szełemej uzyskał 84,49 proc. poparcia. W tegorocznej kampanii Szełemej występował pod szyldem własnego komitetu, ale popierała go Koalicja Obywatelska.
16.29
Kołobrzeg. Anna Mieczkowska i Jacek Woźniak, startujący w wyborach prezydenckich w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) z własnych komitetów wyborczych, zmierzą się drugiej turze – podała oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza.
51-letnia Anna Mieczkowska zdobyła 40,76 proc. głosów, a 45-letniego Jacka Woźniaka poparło 31,16 proc. wyborców.
16.27
W Gorzowie Wielkopolskim wybory prezydenckie wygrał bezpartyjny Jacek Wójcicki. Startujący z własnego komitetu obecny prezydent tego miasta uzyskał 65,21 proc. głosów - wynika z informacji podanych przez PKW. Będzie to jego druga kadencja.
16.25
Miejska komisja wyborcza w Warszawie otrzymała i zatwierdziła 1359 protokołów z komisji obwodowych, stanowi to 57,93 proc. wszystkich protokołów, które muszą zostać sprawdzone. Komisje obwodowe wprowadziły do systemu informatycznego ponad 91 proc. protokołów.
Miejska komisja musi zweryfikować łącznie 2346 protokołów z komisji obwodowych.
16.22
Nie będzie II tury wyborów prezydenckich w Starogardzie Gd. (Pomorskie). Na podstawie zebranych do tej pory głosów w I turze z poparciem ok. 70 proc. zwyciężył Janusz Stankowiak - poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Starogardzie Gd., Hanna Rosochowicz.
16.14
Kraków. Najwcześniej jutro rano Miejska Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki wyborów samorządowych na prezydenta miasta i do Rady Miasta – poinformował sędzia Rafał Lisak.
16.05
Krosno. Urzędujący od 2002 roku prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 61-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 62,95 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
Pokonał 53-letniego Adama Skibę z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 26,96 proc. wyborców
16.00
Mielec. Kandydat KW PiS Fryderyk Kapinos, pełniący obowiązki prezydenta Mielca i Jacek Wiśniewski startujący z KW Razem dla Ziemi Mieleckiej powalczą o fotel prezydenta Mielca w II turze – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
Kapinos, który od marca pełni obowiązki prezydenta Mielca po śmierci włodarza miasta – Daniela Kozdęby – zdobył w wyborach na prezydenta Mielca 37,54 proc. głosów. Na jego kontrkandydata Wiśniewskiego zagłosowało 28,47 proc. wyborców.
15.53
15.51
Inowrocław. Rządzący Inowrocławiem od 2002 roku Ryszard Brejza (startujący z własnego komitetu) został po raz piąty prezydentem miasta - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W I turze otrzymał 58,5 proc. głosów.
Na Brejzę startującego w wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Ryszarda Brejzy głos oddało 17 016 wyborców. Drugi wynik uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski - 24,93 proc głosów.
15.49
Pomorskie. Z danych z zebranych z 80 proc. komisji obwodowych wynika, że wybory do sejmiku pomorskiego wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając 18 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 13, a Polskie Stronnictwo Ludowe - 2 mandaty.
Informacje te przekazał PAP przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w sejmiku pomorskim, Jacek Bendykowski.
15.46
Zakopane. Dotychczasowy burmistrz Zakopanego Leszek Dorula został ponownie wybrany na ten urząd uzyskując 56 proc. poparcia - wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej. Dorula zapowiada kontynuację inwestycji, walkę o czyste powietrze i rozwój narciarstwa w mieście pod Giewontem.
Choć Dorula nie należy do żadnej partii politycznej do wyborów startował z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.
Miejska Komisja Wyborcza w Zakopanem zatwierdziła już wszystkie protokoły z wyjątkiem jednego – pochodzącego z komisji nr 19, gdzie podczas wyborów doszło do nieprawidłowości. W tej komisji 12-tu wyborców otrzymało złe karty do głosowania w wyborach rady miasta. Mimo to wygrana burmistrza Doruli w pierwszej turze jest pewna, ponieważ jego główny oponent Marek Donatowicz uzyskał poparcie na poziomie 28,8 proc
15.43
Stalowa Wola. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady miasta Stalowej Woli (Podkarpackie) uzyskując 15 mandatów w 23-osobowej radzie miasta - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
PiS w wyborach do rady zdobyło 63,17 proc.
15.36
15.35
33-letni Lucjusz Nadbereżny z Prawa i Sprawiedliwości ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie). Uzyskał 72,93 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
Na jego kontrkandydata 50-letniego Andrzeja Szymonika z KWW Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego głosowało 27,07 proc.
Nadbereżny, który jest prezydentem Stalowej Woli od 2014 roku, ukończył politologię na UMCS w Lublinie oraz prawo w filii KUL w Stalowej Woli. Członkiem PiS jest od 2006 roku.
15.31
Elbląg. Urzędujący prezydent Elbląga Witold Wróblewski (własny komitet wyborczy) i poseł Jerzy Wilk (Prawo i Sprawiedliwość) zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta tego miasta - wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
W niedzielnych wyborach na prezydenta Elbląga najlepszy wynik uzyskał Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) - 48,78 proc. Wyprzedził Jerzego Wilka (KW PiS) - 28,69 ważnych głosów. Ci dwaj kandydaci przeszli do II tury wyborów - podała na swojej stronie PKW.
Kolejne wyniki uzyskali: Michał Missan (Koalicja Obywatelska) - 19,32 proc., Stefan Rembelski (KWW Kukiz'15) - 3,21 proc. ważnych głosów.
15.29
Kalisz - Krystian Kinastowski i Dariusz Grodziński będą ubiegać się w drugiej turze o urząd prezydenta Kalisza. Tak wynika z danych 29. na 55 obwodowych komisji wyborczych.
Z danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Kaliszu wynika, że kandydat komitetu Wszystko i Samorządny zgodnie dla Kalisza Krystian Kinastowski zdobył ok. 22 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli Dariusz Grodziński z Koalicji Obywatelskiej - 20 proc. i Piotr Kaleta z PiS - 19 proc.
"Przełamaliśmy kaliski "niedasizm". Da się zmieniać miasto na lepsze i bez partyjnych struktur, tylko głosami tysięcy kaliszan budować szerokie poparcie społeczne, ponad podziałami. Wyborczy werdykt przyjmuję z wielką radością, ale i pokorą, bo wiem, że dużo pracy przed nami" – napisał w oświadczeniu Krystian Kinastowski.
15.27
Wielkopolskie. Dotychczasowy prezydent Leszna (Wielkopolskie) Łukasz Borowiak zdobył w pierwszej turze 53,47 proc. głosów i będzie nadal rządził miastem - podała PKW. W Lesznie o urząd prezydenta miasta ubiegało się pięć osób.
Na urzędującego prezydenta, który startował z KWW PL 18 Łukasza Borowiaka zagłosowało 14 355 osób.
Drugi wynik i 33,14 proc. poparcia uzyskał Grzegorz Rusiecki (PO) startujący z poparciem Koalicji Obywatelskiej. Zagłosowało na niego 8897 osób.
15.25
Tarnobrzeg - Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek zwyciężył w I turze wyborów na prezydenta miasta Tarnobrzeg. Pokonał w rywalizacji m.in. kandydata KW PiS Kamila Kalinkę, dotychczasowego komisarza Tarnobrzega – wskazują nieoficjalne dane Miejskiej Komisji Wyborczej.
Z nieoficjalnych danych uzyskanych ze wszystkich 34 obwodowych komisji wyborczych wynika, że Bożek otrzymał 10 tys. i 3 głosy, osiągając wynik przekraczający 50 proc.
15.23
Wadowice - II tura wyłoni burmistrza Wadowic. Zmierzą się w niej kandydat PiS, starosta wadowicki Bartosz Kaliński oraz dotychczasowy burmistrz miasta Mateusz Klinowski z komitetu "Mateusz Klinowski i Wolne Wadowice" – wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej.
W pierwszej turze najlepszy wynik osiągnął Kaliński, na którego zagłosowało 47,05 proc. uczestniczących w wyborach (7798 głosów). Klinowskiego poparło 35,3 proc. (5851 głosów).
Kandydaci w pokonanym polu pozostawili posła Kukiz`15 Józefa Brynkusa - 1218 głosów, Michała Skoreckiego (KWW Powiat Wadowicki) – 776 głosów, Adę Karcz-Zielińską – 669 głosów, i Leona Jamrożka (KWW Akcja Społeczna Wadowice) – 260 głosów.
W wyborach do 21-osobowej wadowickiej rady miejskiej zwyciężyło PiS. Będzie miało 11 mandatów. Komitet "Mateusz Klinowski i Wolne Wadowice" będzie dysponował sześcioma głosami, a "Obywatelska Gmina Wadowice" – czterema.
15.19
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski (własny komitet) uzyskał w niedzielnym głosowaniu czwarty wynik - z sześciorga kandydatów - i nie znalazł się w II turze wyborów. O mandat burmistrza powalczą radny miejski Marcin Marzec (KKW Przyjazny Samorząd) i b. włodarz miasta, Jerzy Borowski (własny komitet).
Jak wynika z danych PKW opublikowanych w poniedziałek na stronach internetowych, w niedzielnym głosowaniu Bronkowski zdobył 1 898 głosów(17,95 proc).
Pierwszą turę głosowania wygrał Marzec (działacz PO, popierany przez PSL i Koalicję Obywatelską) uzyskując 2 560 głosów (24,21 proc.), przed Borowskim – 2 346 głosów (22,19 proc.). Trzeci wynik miał Krzysztof Szatan (PiS), zdobywając 2 036 głosów (19,26 proc.), piąty – Wojciech Czerwiec (KWW Sandomierskie Porozumienie) – 1 008 głosów (9,53 proc.), a szósty – Zbigniew Rusak (KWW Głos Sandomierza) - 724 głosy (6,85 proc.)
15.14
Po południu zebrało się prezydium komitetu politycznego PiS - dowiedziała się PAP od polityków tego ugrupowania. Według informatorów PAP głównym tematem rozmów mają być wybory samorządowe.
Jak zaznaczył polityk z władz partii, tematem będą też inne sprawy bieżące. Według informatorów PAP spotkanie władz zarządził w niedzielę wieczorem po zakończeniu wieczoru wyborczego prezes PiS Jarosław Kaczyński.
15.09
Głogów. Urzędujący prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wygrał wybory na prezydenta tego miasta. Należący do SLD samorządowiec uzyskał 61 proc. poparcia.
Według informacji z Miejskiej Komisji Wyborczej w Głogowie, urzędującego prezydenta poparło 61 proc. wyborców. Drugi wynik z poparciem 37 proc. uzyskał Przemysław Bożek (KW PiS).
15.06
Śląskie. Przebywający w areszcie kandydat na wójta Przyrowa w powiecie częstochowskim Hubert C. zdobył w niedzielnych wyborach blisko 27 proc. głosów. Przegrał z urzędującym wójtem Robertem Nowakiem, który będzie rządził już piątą kadencję.
O urząd wójta Przyrowa ubiegało się dwóch kandydatów: Nowak z PSL, rządzący gminą od 1998 r. i C., startujący z listy komitetu Bożeny Miedzińskiej. Mimo aresztowania, nie wycofał swojej kandydatury. Jak podała w poniedziałek PKW, na Nowaka zagłosowało 1189 wyborców (73,3 proc.), a Huberta C. poparło 433 mieszkańców gminy (26,7 proc.).
15.02
Szczecin. 13 mandatów w szczecińskiej radzie miasta zdobyła Koalicja Obywatelska, 10 PiS i 8 Bezpartyjni urzędującego prezydenta Piotra Krzystka - wynika z informacji opublikowanych przez Państwową Komisją Wyborczą. To jedyne formacje, które wejdą do przyszłej rady.
Koalicja Obywatelska, utworzona przez PO i Nowoczesną osiągnęła poparcie na poziomie 34,33 proc. i 13 mandatów - wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek przez PKW. Zaraz za Koalicją jest PiS z poparciem na poziomie 26,06 proc. PiS weźmie 10 mandatów w radzie.
Kolejne ugrupowanie, które weszło do rady, to Bezpartyjni urzędującego prezydenta Piotra Krzystka, który powalczy o fotel prezydenta Szczecina w drugiej turze wyborów. Bezpartyjni wprowadzą do rady 8 przedstawicieli. Do rady miasta nie weszło SLD Lewica Razem z poparciem 7,32 proc., Szczeciński Ruch Miejski 2,99 proc., Koalicja Antysystemowa 2,57 proc. i Stowarzyszenie "Serce" 0,20 proc.
14.56
Białystok. Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską został prezydentem miasta po raz czwarty. Wyniki wyborów podała w poniedziałek oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.
Komisja poinformowała, że na Tadeusza Truskolaskiego, który będzie prezydentem czwartą kadencję, zagłosowało 56,21 proc. Drugi wynik - 30,2 proc. miał kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł Jacek Żalek.
14:50
Zielona Góra. Komitet prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego wygrał wybory do rady miasta uzyskując 11 z 25 mandatów. Koalicja Obywatelska wprowadziła do rady 7 osób, PiS - 5. Po jednym mandacie zdobyły KKW SLD Lewica Razem i KW Ruch Miejski Zielona Góra.
Wyniki wyborów i głosowania do Rady Miasta Zielona Góra podała PKW. Frekwencja wyborcza w Zielonej Górze wyniosła 56,11 proc.
14.48
Tarnów. Ubiegający się o reelekcję Roman Ciepiela (Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 42,68 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem Kazimierzem Koprowskim, który zdobył 33,53 proc. głosów.
Są to oficjalne dane podane w poniedziałek przez Miejską Komisję Wyborczą. Pozostali kandydaci uzyskali: Tomasz Olszówka (KWW Tomasza Olszówki Nasze Miasto Tarnów) - 17 proc., Seweryn Partyński (KKW Kukiz'15) - 4,52 proc., Sławomir Błaszczak (KKW SLD Lewica Razem) - 2,29 proc. Frekwencja wyniosła blisko 48,2 proc.
14.45
Przemyśl - Pięć ugrupowań będzie miało swoich przedstawicieli w radzie miasta w Przemyślu (Podkarpackie). Najwięcej mandatów - 6 zdobyła Koalicja Obywatelska oraz Kukiz’15 - pięć mandatów – wynika z oficjalnych danych PKW.
W niedzielnych wyborach do Rady Miasta Przemyśla KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska otrzymała 25,81 proc. poparcia; przełożyło się to na 6 mandatów.
KWW Kukiz’15 na którego listy zagłosowało 25,86 proc. wyborców, czyli więcej niż na Koalicję Obywatelską, będzie w radzie miasta miało jednak mniej radnych, bo pięciu.
Pozostałe trzy komitety zdobyły po cztery mandaty w przemyskiej radzie miasta. KW Stowarzyszenie dla Przemyśla "REGIA CIVITAS" otrzymało 19,22 proc. poparcia. KW PiS uzyskało 15,06 proc. Natomiast na listy KKW SLD Lewica Razem zagłosowało 14,05 proc. wyborców.
14.42
Opole. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska - utrzymali swoje stanowiska na drugą kadencję - wynika z informacji przekazanych przez miejskie komisje wyborcze w obu miastach.
Po przeliczeniu głosów z 80 na 81 obwodów wynika, że urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski - który startował w wyborach z własnego komitetu - otrzymał ponad 70 proc. głosów i będzie pełnił swoją funkcję przez najbliższe pięć lat.
Według cząstkowych danych z 72 komisji, jego klub KWW Arkadiusza Wiśniewskiego uzyska 13 mandatów i większość w radzie miasta. Opozycyjny klub KO otrzyma 7 mandatów, PiS - 4, a KWW Marcina Gabmca wspierany przez Mniejszość Niemiecką i Partię Razem - jedno miejsce w radzie.
Wygraną tegorocznych wyborów jest Sabina Nowosielska - szefowa drugiego prezydenckiego miasta województwa. Według oficjalnych już danych, startująca z własnego komitetu przy poparciu Koalicji Obywatelski Nowosielska uzyskała ponad 53 proc. poparcie.
14.40
Poznań. Dotychczasowy prezydent Gniezna (Wielkopolskie) Tomasz Budasz (PO) wywalczył reelekcję w pierwszej turze zdobywając 79,30 proc. głosów. W niedzielnych wyborach pokonał trójkę kontrkandydatów.
Tomasz Budasz rządzi miastem od 2014 roku.
14.38
Wrocław. Urzędujący prezydent Tadeusz Krzakowski zmierzy się w drugiej turze z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Jarosławem Rabczenką. Na Krzakowskiego zagłosowało 42,5 proc. wyborców, zaś na Rabczenkę 26,5 proc.
14.36
14.35
Urzędujący prezydent Suwałk (Podlaskie) Czesław Renkiewicz wygrał po raz trzeci z rzędu wybory na prezydenta miasta. Renkiewicz w pierwszej turze pokonał kontrkandydatów uzyskując 63,1 proc. głosów.
Na stronie PKW są już oficjalne wyniki. Renkiewicz startował z komitetu "Łączą nas Suwałki – Czesław Renkiewicz".
W wyborach wzięło udział jeszcze 4 kandydatów. Drugi wynik wyborczy uzyskał Grzegorz Mackiewicz z PiS – 21 proc.; 8,5 proc. głosów otrzymał Sławomir Sieczkowski z komitetu "Mieszkańcy Suwałk". Czwarty wynik uzyskał Grzegorz Gorlo z komitetu Suwalskie Porozumienie Prawicy - 5,3 proc. Tylko 1,9 proc. poparcia uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej Mariusz Szmidt.
14.24
Olsztyn. Ubiegająca się o reelekcję burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec nie weszła do drugiej tury wyborów i po 16 latach przestanie pełnić urząd. W drugiej turze zmierzą się kandydaci startujący z własnych komitetów wyborczych.
Do drugiej tury wyborów na burmistrza Mrągowa przeszli Stanisław Bułajewski i Waldemar Cybul.
Bułajewski uzyskał 33,58 proc głosów, zaś Cybul 21,22 proc. Obecna burmistrz Otolia Siemieniec uzyskała trzeci wynik - 21,01 proc głosów. Z protokołów opublikowanych przez miejską komisję w Mrągowie wynika, że Siemieniec uzyskała 20 głosów mniej niż Cybul.
14.16
Białystok. Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Radzie Miasta Białystok. W niedzielnych wyborach zdobyło w 28-osobowej radzie dwanaście mandatów; pozostałe przypadły kandydatom z listy Koalicji Obywatelskiej - poinformowała oficjalnie w poniedziałek po południu Miejska Komisja Wyborcza.
Pozostałe cztery komitety wyborcze (Inicjatywa dla Białegostoku, Białystok na TAK, SLD Lewica Razem oraz KWW Spoza Sitwy) nie zdobyły żadnych mandatów w nowej radzie.
Cztery lata temu PiS zdobyło w Radzie Miasta Białystok piętnaście mandatów i przez całą kadencję miało samodzielną większość, po zmianach w radzie jeszcze liczbę radnych powiększając.
14.04
W Łomży (Podlaskie) odbędzie się druga tura wyborów prezydenta miasta - podała oficjalnie PKW. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Mariusz Chrzanowski, wyrzucony z PiS i startujący z własnego komitetu oraz jego była zastępczyni - Agnieszka Muzyk, która startowała z poparciem PiS.
Mariusz Chrzanowski zdobył 44,15 proc. głosów, Agnieszka Muzyk 23,03 proc. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Macieja Borysewicza zagłosowało 21,30 proc.
13.56
Dalików. Jeden głos zdecydował to tym, że rządzący od 20 lat w gminie Dalików (Łódzkie) Paweł Szymczak (PSL) przegrał wyścig o ten urząd. W pierwszej turze zwyciężył jego jedyny kontrkandydat Radosław Arkusz startujący z własnego komitetu.
Wyścig do fotela niespełna 4-tysięcznej gminy Dalików okazał się jednym z najbardziej pasjonujących w kraju. O triumfie jednego z dwóch kandydatów zdecydował bowiem jeden głos, który przesądził o tym, że położona w powiecie poddębickim gmina będzie miała nowego wójta.
Został nim członek partii Porozumienie Gowina 36-letni Radosław Arkusz, który otrzymał 987 głosów, co stanowiło 50,03 proc. Na Szymczaka, rządzącego od 20 lat w gminie i starszego o ponad 20 lat od swojego kontrkandydata zagłosowało zaś 986 osób (49,97 proc.).
13.55
Skarżysko-Kamienna. Urzędujący prezydent Konrad Kroenig (własny komitet, popierany przez Koalicję Obywatelską) i radny miejski Mariusz Bodo (PiS) mogą zmierzyć się w II turze wyborów prezydenta miasta – wynika z danych z 28 na 31 komisji obwodowych.
13.53
Według wyliczeń opartych na danych pozyskanych z 60 procent komisji wyborczych, w sejmiku województwa pomorskiego znalazłoby się 18 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej i 11 z Prawa i Sprawiedliwości. Są to bardzo nieprecyzyjne szacunki – zastrzegają samorządowcy.
13.50
Zielona Góra. Niedzielne wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu.
Świnoujście. Urzędujący prezydent Świnoujścia (Zachodniopomorskie) Janusz Żmurkiewicz został wybrany w pierwszej turze wyborów na prezydenta tego miasta - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej. Dla Żmurkiewicza będzie to piąta kadencja w III RP.
13.46
13.45
Warszawa. Miejska komisja wyborcza w Warszawie otrzymała i zatwierdziła 858 protokołów z komisji obwodowych, stanowi to 36,57 proc. wszystkich protokołów, które muszą zostać sprawdzone. Komisje obwodowe wprowadziły do systemu informatycznego prawie 80 proc. protokołów. Miejska komisja musi zweryfikować łącznie 2346 protokołów z komisji obwodowych.
Na godzinę 13 do systemu informatycznego komisje obwodowe wprowadziły 1857 protokołów (tj. 79,16 proc.), a miejska komisja wyborcza otrzymała i zatwierdziła 858 protokołów (36,57 proc.).
Z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, opublikowanego w niedzielę wieczorem wynika, że w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy, z wynikiem 54,1 proc. wygrał Rafał Trzaskowski. Patryk Jaki uzyskał drugi wynik - 30,9 proc.
13.40
Kolejny skok frekwencyjny. Obecnie wynsoi ona 54.06
13.37
13.36
Mielec - Fryderyk Kapinos, pełniący obowiązki prezydenta Mielca, kandydat PiS, oraz Jacek Wiśniewski startujący z komitetu Razem dla Ziemi Mieleckiej będą walczyć o urząd prezydenta Mielca w II turze wyborów – wynika z nieoficjalnych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. Według danych, które spłynęły ze wszystkich 32 obwodowych komisji wyborczych Kapinos, który od marca pełni obowiązki prezydenta Mielca po śmierci włodarza miasta – Daniela Kozdęby - zdobył 37,54 proc. głosów, a jego kontrkandydat Wiśniewski – 28,47 proc.
13.20
PKW: frekwencja w całej Polsce 53.98%
13.18
Rabka Zdrój. Dotychczasowa burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, która starała się o reelekcję, nie będzie po raz kolejny rządziła uzdrowiskiem. W drugiej turze wyborów zmierzą się w tym mieście Rafał Hajdyła i Leszek Świder – wynika z oficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w Rabce-Zdroju.
W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” ujawniła, że Przybyło została prawomocnie skazana na karę grzywny i nie powinna sprawować funkcji burmistrza. Wojewoda małopolski oświadczył, że nic nie wiedział o tej sprawie i ją weryfikuje. Gdyby Przybyło wygrała wybory, objęcie przez nią stanowiska musiałby zatwierdzić wojewoda.
13.17
Grudziądz. Komitety Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza Macieja Glamowskiego zdobyły mandaty w Radzie Miasta Grudziądza - ogłosiła w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza.
W nowej radzie zasiądzie po ośmiu przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, a także siedmiu reprezentantów Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza Macieja Glamowskiego. Mandat radnego zapewnił sobie m.in sam Glamowski, który przeszedł też do drugiej tury wyborów na prezydenta Grudziądza z pierwszym wynikiem. Do drugiej tury przeszedł również kandydat niezależny Andrzej Guzowski, popierany przez PiS - 29,4 proc. głosów.
13.06
12.57
Warszawa. W lokalu wyborczym na Mokotowie zmarła kobieta. Jak podaje policja, 66-latka zasiadała w komisji nr 83. Najprawdopodobniej zmarła z przyczyn naturalnych. Do zdarzenia doszło w poniedziałek nad ranem Instytucie Hematologii przy ulicy Chocimskiej 5, na warszawskim Mokotowie, gdzie mieściła się obwodowa komisja wyborcza nr 83. Trwało liczenie głosów.
- Około godziny 3.30 policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że w jednym z lokali wyborczych zasłabła kobieta. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Niestety, kobieta zmarła – powiedział asp. sztab. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy.
12.43
Oborniki Śląskie. Poznaliśmy już nieoficjalne wyniki głosowania na burmistrza tej miejscowości. Popierany przez KO Arkadiusz Poprawa, konkurował tam z siostrą premiera Mateusza Morawieckiego. Konkurent Anny Morawieckiej uzyskał dwa razy więcej głosów.
12.41
Świdnica. Obecna prezydent Beata Moskal-Słaniewska wygrała wybory w I turze, zdobywając ok. 70 proc. głosów – wynika z cząstkowych wyników przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą. - Według tych nieoficjalnych wyników drugie miejsce, z poparciem w granicach 17–18 proc. zajął prawdopodobnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jacek Drobny – powiedział przewodniczący. Moskal-Słaniewska startowała w wyborach z własnego komitetu – KWW Beaty Moskal Słaniewskiej; jest związana z SLD.
12.36
12.30
PKW: jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 1765 gminach i miastach; ustalono wyniki wyborów do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów; nie ma wyników do żadnego z 16 sejmików oraz do żadnej z 18 rad dzielnic Warszawy.
12.23
Ponad 1000 zgłoszeń o nieprawidłowościach w czasie niedzielnego głosowania zanotował Ruch Kontroli Wyborów. Do najczęstszych uchybień RKW zalicza brak prywatności podczas oddawania głosu i chaos w komisjach. Problemy zgłaszały także osoby, które do listy wyborców dopisywały się przez platformę ePUAP i się na nich nie znalazły.
"Był okropny bałagan, tego jeszcze w wyborach samorządowych nie było. Dostaliśmy ponad tysiąc zgłoszeń" – powiedział Orzeł.
12.22
Rafał Trzaskowski w Tok FM: jestem gotowy rozmawiać z prawdziwą lewicą, zwłaszcza Miasto Jest Nasze. Spora część programu stworzona pod wpływem MJN.
Rzeszów. Rządzący Rzeszowem od 2002 roku Tadeusz Ferenc, który ubiegał się o reelekcję, wygrał niedzielne wybory w pierwszej turze. 78-letni Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 r.
12.01
Sopot. Z nieoficjalnych, ale opartych na protokołach ze wszystkich obwodowych komisji danych wynika, że na prezydenta Sopotu wybrany został Jacek Karnowski zdobywając 59,2 proc. głosów. Będzie on pełnił tą funkcję po raz szósty z rzędu.
12.00
12.03
11.59
Częstochowa. Krzysztof Matyjaszczyk (SLD Lewica Razem) został po raz trzeci prezydentem Częstochowy, zwyciężając w pierwszej turze wyborów. Podobnie, jak przed czterema laty, pokonał Artura Warzochę (obecnie senatora PiS - Zjednoczona Prawica), choć wtedy nastąpiło to w drugiej turze. W 2010 r. zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Częstochowie, gromadząc poparcie ponad 70 proc. głosujących. Przed czterema laty Matyjaszczyka poparło w drugiej turze ponad 56 proc. wyborców.
11.51
11.45
System ePUAP w wyborach samorządowych zadziałał prawidłowo, a informacje, że zawinił, nie znajdują uzasadnienia - mówił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapewnił, że formularz był przygotowany zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego.
11.43
11.42
Orzysz i rekordowe poparcie. Dotychczasowy burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski z PSL uzyskał poparcie 87,96 proc głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. Kontrkandydatem Włodkowskiego był Tadeusz Okuniewski z PiS.
11.37
Gdynia. Po zliczeniu głosów ze zdecydowanej większości obwodowych komisji wyborczych wynika, że Wojciech Szczurek został po raz kolejny wybrany na prezydenta Gdyni, uzyskując około 70-procentowe poparcie. Jak poinformował Paweł Brutel, pełnomocnik wyborczy KWW Wojciecha Szczurka Samorządność, na podstawie danych opartych na wynikach wyborów pochodzących „ze zdecydowanej większości obwodowych komisji wyborczych" Szczurek uzyskał około 70-procentowe poparcie.
11.35
Z cyklu "Ciekawostki wyborcze"
Są i tacy kandydaci:
11.23
Państwowa Komisja Wyborcza aktualizuje dane o frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych w oparciu o dotychczas sporządzone protokoły przez Obwodowe Komisje Wyborcze. Według tych danych, z obwodów obejmujących ponad 20,4 mln wyborców, do urn poszło 53,59 procent uprawnionych
11.16
Kołobrzeg. Anna Mieczkowska i Jacek Woźniak, startujący w wyborach prezydenckich w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) z własnych komitetów wyborczych, zmierzą się II turze – poinformowała Miejska Komisja Wyborcza. 51-letnia Anna Mieczkowska zdobyła 40,76 proc. głosów, a 45-letniego Jacka Woźniaka poparło 31,16 proc. wyborców.
11.08
- Wygrana Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy jest dużym zaskoczeniem - uważa Jan Śpiewak. Swój wynik - 3 proc. głosów - ocenił jako rozczarowujący, "daleko poniżej oczekiwań".
Według sondażowych danych ośrodka Ipsos, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) uzyskał 54,1 proc. głosów i wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta Warszawy z Patrykiem Jakim ze Zjednoczonej Prawicy (30,9 proc.). Na Jana Śpiewaka (KWW Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa) oddano 3,0 proc. głosów.
11.03
Włocławek. Urzędujący prezydent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta miasta - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Wojciech Gołębiewski. Wojtkowski uzyskał w niedzielnych wyborach 26,25 proc. głosów, a Chmielewskiego poparło 23,4 proc. wyborców.
11.02
11.01
Stargard. Urzędujący prezydent Rafał Zając zdobywając 82,38 proc. głosów został wybrany w pierwszej turze wyborów prezydentem Stargardu (Zachodniopomorskie) – wynika z całkowitych, ale jeszcze nie opublikowanych danych ze wszystkich tamtejszych obwodowych komisji wyborczych.
10.57
Z cyklu "Ciekawostki wyborcze".
Daszyna. Zbigniew W., wójt gminy Daszyna (woj. łódzkie) wystartował w wyborach, chociaż od maja jest tymczasowo aresztowany. Zdobył 48,5 proc. głosów. Zbigniew W. Jest podejrzany o 92 przestępstwa, w tym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Samorządowiec uzyskał najlepszy wynik w wyborach samorządowych. Mimo zarzutów, wójt mógł startować w wyborach, bo nie został skazany prawomocnym wyrokiem.
10.52
10.50
Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski został wybrany na piątą kadencję, uzyskał 65,42 proc. głosów - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza w Mikołajkach, która zdała już protokoły do komisarza wyborczego w Olsztynie.
Wójt Jedwabna uzyskał 75-proc. poparcie.
10.49
Krosno - Urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 61-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 63 proc. głosów - wynika z protokołów ponad 90 proc. obwodowych komisji wyborczych. W pierwszej turze Przytocki pokonał 53-letniego Adama Skibę z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 27 proc. wyborców
10.43
Piotr Głowski w Pile, Tomasz Budasz w Gnieźnie i Łukasz Borowiak w Lesznie najprawdopodobniej pozostaną na stanowiskach prezydentów w swoich miastach. Cząstkowe wyniki wskazują, że włodarze tych wielkopolskich miast wygrali wybory w pierwszej turze.
Zmiana prezydenta miasta szykuje się prawdopodobnie w Koninie; wiele wskazuje na to, że do drugiej tury nie przeszedł urzędujący prezydent Józef Nowicki.
10.41
Ostrów Wielkopolski. - Patriotyzm codziennej pracy przynosi owoce i efekty – powiedziała w poniedziałek prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek, która zwyciężyła w wyborach na urząd prezydenta miasta w pierwszej turze, pokonując trzech kontrkandydatów. Beata Klimek (KWW Przyjazny Ostrów) zdobyła ok. 65 procent głosów poparcia.
10.35
10.33
W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26,7 proc., PSL - 13,6 proc., SLD - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc. - wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.
10.32
Rekord. Jeśli nieoficjalne dane się potwierdzą, w Gliwicach nie będzie II tury wyborów prezydenckich. Oznacza to, że obecnie urzędujący prezydent Zygmunt Frankiewicz uzyska mandat do sprawowania władzy przez kolejne 5 lat.
To byłaby ósma kadencja prezydenta Frankiewicza.
10.25
10.24
Z ciekawostek: kandydat, który obiecał swoim wyborcom, że po wygranych wyborach "da im żyć", został radnym.
10.11
PKW poinformowała, że frekwencja znów wzrosła. Wynosi obecnie 53,35 proc.
10.10
Urzędujący prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze – wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
Po podliczeniu wyników z 33 na 34 obwodowe komisje wyborcze Wnuk uzyskał 51,76 proc. głosów.
10.05
Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prawdopodobnie zajmował tę funkcję przez pięć kolejnych lat. Z cząstkowych danych przekazanych przez jego sztab wynika, że uzyskał 55 procent głosów.
10.04
09.59
Bielsko-Biała. Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska) oraz Przemysław Drabek (Prawo i Sprawiedliwość) spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta Bielska-Białej – wynika z podliczenia większości głosów przez Miejską Komisję Wyborczą. Z nieoficjalnych informacji podawanych przez dziennikarzy portalu bielsko.biala.pl wynikało, że po obliczeniu głosów z 64 obwodów Klimaszewski miał poparcie ok. 24 tys. wyborców, Drabek 19,5 tys., a Okrzesik – 14 tys.
09.56
Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej: nowoczesna wyparowała. Jak wprowadzałem tę partię do Sejmu, to miała 7,6 proc. a PO około 25 proc. Teraz Koalicja Obywatelska otrzymała ten sam wynik, co wcześniej a elektorat Nowoczesnej wyparował. Wybory parlamentarne nie zapowiadają się optymistycznie dla opozycji.
09.54
Szczecin. Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek (Bezpartyjni) i Bartłomiej Sochański (PiS) będą w II turze wyborów prezydenckich w Szczecinie - wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. W tej komisji jest już blisko 93 proc. protokołów z komisji obwodowych. Według wstępnych wyników Piotr Krzystek, obecnie urzędujący prezydent Szczecina, kandydujący z listy Bezpartyjnych, otrzymał 47,31 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 22,05 proc. głosów.
09.51
09.50
- Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, natomiast opozycja z Grzegorzem Schetyną na czele, usiłuje przekuć swoją porażkę w zwycięstwo, co wygląda karykaturalnie – powiedział Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
09.49
09.47
Kandydat Koalicji Obywatelskiej, ubiegający się o reelekcję Piotr Jedliński (nie należy do PO) został w I turze wybrany na prezydenta Koszalina (Zachodniopomorskie) – wynika z informacji przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą. Według danych ze wszystkich 54 obwodowych komisji wyborczych, Piotr Jedliński zdobył 58,8 proc. głosów.
09.46
Mielec - Fryderyk Kapinos, pełniący dotychczas obowiązki prezydenta Mielca, kandydat KW PiS, oraz Jacek Wiśniewski startujący z KW Razem dla ziemi mieleckiej powalczą o fotel prezydenta Mielca w II turze – wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
09.43
A tymczasem w Warszawie...
09.40
09.38
- Intencją było, żeby o decyzji TSUE Polacy dowiedzieli się jeszcze przed wyborami samorządowymi; trudno oprzeć się wrażeniu, że takie działania były podejmowane, aby wpłynąć na wynik wyborów w Polsce - ocenił w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
09.36
Miejskie Komisje Wyborcze w Białej Podlaskiej i Chełmie (Lubelskie) wciąż rejestrują wyniki głosowania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w obu tych miastach dojdzie do drugiej tury wyborów na prezydenta.
09.35
- Pierwsza kwestia to darmowe żłobki i rozwój infrastruktury dla najmłodszych oraz młodych rodziców - podkreślił Marcin Kierwiński, pytany w radiowej Jedynce, od czego zacznie prezydenturę Rafał Trzaskowski.
09.32
Stalowa Wola. 33-letni Lucjusz Nadbereżny z PiS ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie) - wynika z cząstkowych danych spływających z obwodowych komisji wyborczych. W pierwszej turze pokonał on 50-letniego Andrzeja Szymonika z KWW Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.
09.31
Skierniewice. Urzędujący prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze – wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
09.30
Radom. Kandydat PiS na prezydenta Radomia Wojciech Skurkiewicz od rana w poniedziałek rozdawał mieszkańcom kanapki. W drugiej turze wyborów zmierzy się z obecnym prezydentem Radosławem Witkowskim.
"Druga tura wyborów prezydenckich w Radomiu jest faktem. Spotykamy się przy urnach 4 listopada. Ta różnica między dwoma pretendentami jest minimalna" - powiedział dziennikarzom Skurkiewicz na porannym briefingu przed Urzędem Miejskim w Radomiu. Dodał, że "dziś każdy głos dzisiaj jest na wagę złota".
09.29
Ja nie świętuję, muszę pracować! – podkreślił w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który rano przyszedł do urzędu miasta. Według sondażu Ipsos, starający się o reelekcję Jaśkowiak zdobył 56,6 proc. głosów i zwyciężył w pierwszej turze wyborów.
09.28
08.52
- Mnie się osobiście z tym rządem współpracuje zupełnie poprawnie – powiedział w poniedziałek w Radiu TOK FM ubiegający się o reelekcję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Przyznał także, że obawia się „otoczenia” swojej głównej kontrkandydatki.
Zgodnie z wynikami exit poll ogłoszonymi w niedzielę wieczorem Majchrowski uzyskał 43,7 proc. głosów krakowian. Jego główna kontrkandydatka Małgorzata Wassermann, reprezentująca Zjednoczoną Prawicę, zdobyła 33,6 proc. Trzeci wynik 16,8 proc., należy do kandydata niezależnego Łukasza Gibały. II tura wyborów samorządowych odbędzie się 4 listopada.
08.50
Obecny wiceprezydent Jeleniej Góry i kandydat Koalicji Obywatelskiej Jerzy Łużniak oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Jeleniej Góry – wynika z cząstkowych wyników wyborów przekazanych PAP przez Miejską Komisję Wyborczą.
08.48
- Punkty zwrotne warszawskiej kampanii wyborczej to nie tylko "lapsusy" Patryka Jakiego, ale także szantaż, jakiego dopuścił się obóz rządzący mówiąc, że jeśli w miastach wygra ktoś inny niż kandydaci PiS, to nie będzie pieniędzy - uważa Paweł Rabiej (Nowoczesna).
08.47
Urzędujący prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze – wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
Po podliczeniu wyników z 33 na 34 obwodowe komisje wyborcze Wnuk uzyskał 51,76 proc. głosów.
08.45
- Prezydent Andrzej Duda gratuluje wszystkim zwycięzcom w wyborach samorządowych i szanuje tych, którzy przegrali, ale uczciwie walczyli o swoje mandaty - powiedział w poniedziałek rano szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
08.26
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane o końcowej frekwencji we wczorajszych wyborach samorządowych. Do urn poszło 52,15 procent. Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 55,84 procent. Następne było łódzkie -55,25 procent.
Najmniejszą odnotowano w województwie opolskim - 47,41 procent.
08.20
08.13
Mielec - Fryderyk Kapinos, pełniący dotychczas obowiązki prezydenta Mielca, kandydat KW PiS, oraz Jacek Wiśniewski startujący z KW Razem dla ziemi przemyskiej powalczą o fotel prezydenta Mielca w II turze – wynika z cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej.
Według danych, które spłynęły z 22 na 32 obwodowe komisje wyborcze Kapinos, który od marca pełni obowiązki prezydenta Mielca po śmierci włodarza miasta – Daniela Kozdęby - zdobył 38,23 proc. głosów, a jego kontrkandydat Wiśniewski – 27,36.
08.00
07:59
07.55
Olsztyn, Elbląd i Ełk. W elbląskiej komisji zarejestrowanych zostało 47 protokołów z 62, a w Olsztynie do komisji miejskiej dotarła połowa protokołów ze 101 komisji - wynika z nieoficjalnych danych. W Elblągu najlepszy wynik osiągnął dotychczasowy prezydent Witold Wróblewski startujący z własnego komitetu wyborczego, który w drugiej turze spotka się najprawdopodobniej z kandydatem PiS posłem Jerzym Wilkiem.
W Olsztynie, według Radia Olsztyn, szansę na drugą turę mają - według cząstkowych wyników - dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz i były prezydent Czesław Małkowski.
Połowę protokołów z 22 komisji obwodowych zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Ełku. Według lokalnych mediów dotychczasowy prezydent Tomasz Andrukiewicz z komitetu Dobro Wspólne wygrał wybory w pierwszej turze.
07.50
07.47
Łódź. Do Miejskiej komisji wyborczej w Łodzi wpłynęło niespełna 1/3 protokołów z 317 obwodowych komisji wyborczych - poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji Jan Kłosowski. Nie potrafił powiedzieć, kiedy będzie można spodziewać się pierwszych cząstkowych danych. Jego zdaniem zmiany w Kodeksie wyborczym mają znaczenie dla "tempa" prac komisji obwodowych.
07.46
07.43
Kraków. Jacek Majchrowski, obecny prezydent miasta planuje pozwać w trybie wyborczym Małgorzatę Wassermann - informuje Radio Zet. Kandydatka PiS stwierdziła w jednej z gazet, że w większości krakowskich placówek oświatowych nie ma monitoringu wizyjnego. - To jest nieprawda - podkreśla Marcin Mikos, szef komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego.
07.41
Włocławek. Urzędujący prezydent - kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów - wynika z cząstkowych wyników przekazanych przez Miejską Komisję Wyborczą.
07.40
Wyniki wyborów w Rzeszowie skomentował Leszek Miller
07.39
- Nie jest na razie znana skala zjawiska niedopisania wyborców do rejestrów wyborców po wniosku złożonym przez internet - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Dodała, że do PKW docierają takie zgłoszenia; najwięcej jest z Warszawy.
07.34
07.32
Wrocław. Do tej pory do Miejskiej Komisji Wyborczej spłynęło niespełna 60 protokołów z obwodowych komisji wyborczych – poinformowano w Miejskiej Komisji Wyborczej. Nie wiadomo jak długo potrwa liczenie głosów. Według sondażu Ipsos wybory w pierwszej turze we Wrocławiu wygrał Jacek Sutryk z poparciem 50,1 proc. Drugie miejsce z poparciem 27,8 zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy – posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.
07.29
07.26
Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczy, że problemy z dopisaniem do list uprawnionych do głosowania w niektórych obwodach, mogły wynikać ze zbyt późnego dopisania się do rejestru wyborców. Sędzia Zbigniew Cieślak podkreślił, że jeśli wniosek o dopisanie do rejestru wpłynął w ostatniej chwili to urząd gminy miał trzy dni na podjęcie decyzji, która może podlegać zaskarżeniu. - Chorobą polską jest to, że wszystko się robi na ostatnią chwilę - powiedział sędzia. Członek PKW dodał, że tryb prowadzenia rejestrów wyborczych funkcjonuje w Polsce od 28 lat i podkreślił, że Komisja prowadziła akcję informacyjną dotyczącą dopisania się do spisu wyborców.
07.20
Toruń. Według informacji przekazanych przez miejską komisję wyborczą, nadal trwa liczenie głosów w wyborach na prezydenta i do rady miasta Torunia; dotychczas rozliczono 67 ze 121 protokołów. Z informacji przekazanych przez osobę z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta miasta Michała Zaleskiego (kandydat niezależny) wynika, że po zliczeniu głosów z ok. 60 komisji prowadzi on w wyborach na ten urząd z wyraźną przewagą mając ok. 56,5 procent głosów.
07.17
Warszawa. Miejska komisja wyborcza rozliczyła dotychczas 549 z 2346 protokołów - poinformował w poniedziałek członek komisji Jarosław Jóźwiak. Komisja nie podaje cząstkowych wyników niedzielnego głosowania. Komisja nie podaje cząstkowych wyników niedzielnego głosowania. Jóźwiak zaznaczył, że dodatkowo 186 protokołów trafiło już do komisji; trwa ich wprowadzanie do systemu. Pierwsze protokoły zaczęły spływać około północy.
Z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, opublikowanego w niedzielę wieczorem wynika, że w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy, z wynikiem 54,1 proc. wygrał Rafał Trzaskowski. Patryk Jaki uzyskał drugi wynik - 30,9 proc.
07.14
Do miejskich komisji wyborczych w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej i Ostrowcu-Świętokrzyskim – trzech miastach regionu poza Kielcami, gdzie wybierani są prezydenci - do godz. 6 rano w poniedziałek wpłynęło po kilka protokołów z komisji obwodowych, z wynikami niedzielnego głosowania. Komisja otrzymała protokoły głosowania z 8 na 31 obwodowych komisji wyborczych.
07.09
Kandydat Koalicji Obywatelskiej, ubiegający się o reelekcję Piotr Jedliński (nie należy do PO) został w I turze wybrany na prezydenta Koszalina (Zachodniopomorskie) – wynika z nieoficjalnych, cząstkowych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. Według danych z 34 na 54 obwodowych komisji wyborczych, Piotr Jedliński zdobył 58 proc. głosów. 52-letni Jedliński nie należy do PO, jest bezpartyjny; dwukrotnie wygrywał wybory w II turze.
07.07
W wyborach prezydenckich w Słupsku zwyciężyła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która wcześniej zastępowała Roberta Biedronia, który osobiście poinformował o tym na swoim Twitterze.
07.05
Zygmunt Frankiewicz w Gliwicach, Krzysztof Matyjaszczyk w Częstochowie, Andrzej Dziuba w Tychach, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Paweł Silbert w Jaworznie - to niektórzy prezydenci miast woj. śląskiego, wybrani - według cząstkowych wyników głosowania - na kolejną kadencję już w pierwszej turze.
Drugiej tury wyborów prezydenta miasta - jak wskazuje opublikowany w niedzielę wieczorem sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - nie będzie też w Katowicach, gdzie wygrał urzędujący od 2014 r. prezydent Marcin Krupa (bezpartyjny, miał poparcie PiS i SLD)- według tego sondażu poparło go 51,1 proc. wyborców.
07.04
- Jeśli chodzi o incydenty w dniu wyborów, według informacji policji na godz. 22, nie było tych zdarzeń wiele; ta liczba jest porównywalna do liczby z poprzednich wyborów - podała w poniedziałek PKW.
A oto wpis marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, komentujący porażkę Patryka Jakiego w Warszawie.
06.52
Sporządzono już większość protokołów w komisjach obwodowych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Trwa ich zatwierdzanie przez Okręgowe Komisje Wyborcze - poinformował sędzia Wiesław Kozielewicz. Na godzinę 6.00 Okręgowe Komisje Wyborcze zweryfikowały 1/5 wszystkich protokołów czyli ponad 23,5 tysiąca na 116 tysięcy.
06.49
- Jeśli chodzi o pracę obwodowych komisji wyborczych ds. ustalenia wyników głosowania, bo teraz te komisje pracują; komisje sporządziły już 79 tys. 647 protokołów na ogólną liczbę protokołów ok. 116 tys. - powiedział zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz.. Jednocześnie zaznaczył, że z tego do sejmików samorządowych są 17 tys. 553 protokoły, do rad powiatów 14 tys. 931, do rad gmin i rad miast 29 tys. 25 protokołów; jeśli chodzi o wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 18 tys. 138 protokołów.
06.44
Sporządzono już większość protokołów w komisjach obwodowych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Trwa ich zatwierdzanie przez Okręgowe Komisje Wyborcze - poinformował sędzia Wiesław Kozielewicz.
Zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej dodał, że po sporządzeniu protokołów, komisje obwodowe przekazują je komisjom wyższego szczebla, które weryfikują wyniki i wprowadzają je do systemu. Sędzia Wiesław Kozielewicz powiedział, że na godzinę 6.00 Okręgowe Komisje Wyborcze zweryfikowały 1/5 wszystkich protokołów czyli ponad 23,5 tysiąca na 116 tysięcy.
Wyniki exit poll
Sędzia poinformował, że zbiorcze wyniki wyborów będą dostępne jutro lub pojutrze. Zastrzegł, że wyniki na poziomie lokalnym są ogłaszane cały czas.
06.40
Przedstawicielka @PanstwKomWyb zaznaczyła, że w tej chwili nie ma wielu informacji dotyczących problemów z ePUAP. Powiedziała też, ze "gro wyborców z problemami pochodzi z Warszawy".
06.36
W komisji wyborczej nr 11 przy Alei Warszawskiej w Olsztynie zaginęło 399 kart do głosowania. To ostemplowane, czyste karty do głosowania na prezydenta Olsztyna. Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, powiedział, że zaginięcie kart członkowie komisji zauważyli po zakończeniu głosowania. Obecnie policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie stało się z kartami i czy zostały skradzione.
znakiem zapytania 400 głosów oddanych na kandydatów - wyjaśnił Piotr Sarnacki. Jeśli ktoś zdecyduje się oprotestować wyniki głosowania, sprawą będzie musiał zająć się sąd.
tjak/PAP/IAR